Parking przy Starostwie i winda w budynku

1
910
zdjęcie poglądowe

Przy budynku Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim powstaje parking. Ten pomieści ok. 50 aut. A w budynku będzie winda. To spore ułatwienie nie tylko dla osób niepełnosprawnych.

 

Dziś osoby niepełnosprawne korzystające z usług Starostwa mogą odczuwać pewien dyskomfort. – Obecnie obsługa odbywa się to w ten sposób, że urzędnik schodzi do takiego petenta i rozmawiają na dole, w biurze podawczym. Natomiast chcemy, żeby te osoby też korzystały z pełnych praw urzędu i mogły się dostać do określonej osoby, niezależnie od piętra. – tłumaczy Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki. – Co prawda budynek starostwa nie należy do najwyższych, ale bariera dla niepełnosprawnych cały czas jest, a my jesteśmy za tym, by te bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych cały czas były niwelowane, żeby ich nie było.

W tym celu władze Powiatu Lwóweckiego podjęły już konkretne działania. – Projekt na windę powstał już przy termomodernizacji, ale czekaliśmy na ogłoszenie przez PFRON konkursu na współfinansowanie projektów likwidujących bariery architektoniczne. W zeszłym roku został taki konkurs ogłoszony, na finansowanie 30% inwestycji dla jednostek samorządu terytorialnego i skorzystaliśmy. – wyjaśnia Wicestarosta Zbigniew Grześków. – Zatwierdzenie przetargu, kosztorysy już wszystko jest gotowe, już mamy zapewnioną umową dotacyjną z PFRON- część dopłaty. To prawie 150 tysięcy złotych na samą windę. Widna to będzie takie dopełnienie inwestycji polegającej na budowie parkingu. Razem to połączone z pewnością da efekt.

Dziś tworzenie ułatwień w dostępie do instytucji dla osób niepełnosprawnych, osób mających trudności z poruszaniem się, ale także osób starszych, czy schorowanych to wymóg czasu i cywilizacji.

Nie ma, co się spierać, czy to jest potrzebne, czy niepotrzebne. Osoba pełnosprawna powie, że niewysoko, że można się przejść. To nie jest winda dla pracowników, żeby tworzyć im wygodę, żeby nie chodzili po schodach, to jest wielki ukłon w kierunku niepełnosprawnych, którzy są wśród nas i trzeba stwarzać im warunki, żeby tych barier mieli jak najmniej. – zauważa Pan Starosta Daniel Koko – Cieszę się, że instytucja, jaką jest PFRON wspiera te działania, bo 150 tys. zł to też nie jest mała kwota. Zawsze przy wszystkich inwestycjach staramy się jak najwięcej pozyskiwać z zewnątrz i są tego efekty.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here