Po wielu miesiącach prac rewitalizacyjnych Park Zdrojowy w Czerniawie- Zdroju został oficjalnie otwarty. Uroczystość w stylu retro przyciągnęła wielu gości.
Park Zdrojowy w Czerniawie- Zdroju zachwyca harmonią zieleni, elegancką małą architekturą i detalami nawiązującymi do przyrody. Nowe ścieżki, fontanny, rzeźby salamander i wodne akcenty tworzą przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi, spacerom i spotkaniom. Dziś mieszkańcy i goście wzięli udział w oficjalnym otwarciu zrewitalizowanej przestrzeni.
Czerniawa-Zdrój, obecnie dzielnica Świeradowa- Zdroju, od dawien dawna znana była z wyjątkowych właściwości zdrowotnych swoich źródeł. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XVII wieku, a już w XVIII wieku rozwijała się jako lokalny ośrodek uzdrowiskowy, w którym wykorzystywano naturalne wody żelaziste i radonowe do leczenia chorób układu oddechowego i nerwowego. Położona w dolinie u stóp Gór Izerskich, Czerniawa przez długi czas zachowywała kameralny, wiejski charakter. W 1973 roku została administracyjnie włączona do Świeradowa- Zdroju.
Przez lata traktowana nieco po macoszemu. Dziś Czerniawa zachwyca swoim pięknem. W czwartek, 1 maja 2025 roku dokonano tu uroczystego otwarcia Parku Zdrojowego. Teren przeszedł gruntowną rewitalizację, która objęła także sąsiednie skwery.
Inwestycja w parku objęła budowę w jego centralnym punkcie tężni solankowej, otoczonej utwardzonym placem z elementami małej architektury, nowym oświetleniem i starannie zaprojektowaną zielenią. Przeprowadzono również prace przy pijałce nad Czarnym Potokiem, gdzie przebudowano tarasy, wzmocniono brzegi, ułożono nowe nawierzchnie oraz zamontowano balustrady zabezpieczające ciągi piesze.
W parku powstały żwirowe alejki, place pod rekreację i ścieżki piesze. Ustawiono pergole, ramki krajobrazowe, huśtawki i leżaki. Wkomponowano też nowe rzeźby oraz amfiteatr z kamiennymi siedziskami. Skwery i otoczenie potoku uporządkowano: wprowadzono trawniki, odnowiono roślinność i zainstalowano latarnie o spójnej stylistyce.
Plac zabaw zyskał nowe wejścia, pergolę, nawierzchnię i ogrodzenie, a jego układ dostosowano do funkcjonalnych połączeń z sąsiednimi alejkami.
W ramach projektu zainstalowano również nowe fontanny, które stały się największymi atrakcyjnymi dla odwiedzających. Dodatkowo, park wzbogacono o liczne rzeźby przedstawiające salamandry plamiste – największe płazy ogoniaste w Polsce, które są symbolem czystego środowiska i bioróżnorodności, a od teraz także Czerniawy- Zdroju. Te artystyczne instalacje nie tylko upiększają przestrzeń, ale także pełnią funkcję edukacyjną, przypominając o znaczeniu ochrony przyrody.
W czwartkowe popołudnie park w Czerniawie znów ożył.
– Jest to ogromna inwestycja dla mieszkańców Świeradowa- Zdroju a szczególnie Czerniawy, gdzie przez tyle lat, zapomniano o tej dzielnicy. – podkreśla Mateusz Szumlas radny Rady Miejskiej w Świeradowie- Zdroju
– Realizacja zadania była właściwie w tamtym roku i w tamtym roku skończyliśmy, ale ze względu na to, że otwarcie, które żeśmy planowali wypadało w momencie, kiedy była powódź w Polsce, to nie był dobry czas na radowanie się. Dzisiaj przy pięknej majówce wydaje się nam, że to jest przecudowny dzień, żeby można było przyjechać tutaj właśnie, do Czerniawy, zobaczyć nasz piękny park, nasze całe założenie, potok płynący, fontannę, posiedzieć przy tężni. Naprawdę malownicze, cudowne miejsce. – mówiła podczas otwarcia inwestycji Edyta Wilczacka Burmistrz Świeradowa- Zdroju.
– Bardzo dobry pomysł. Świetna realizacja. Mam nadzieję, że będzie to z pożytkiem i z korzyścią dla mieszkańców Czerniawy- Zdrój, ale również ich gości, których tutaj nie brakuje. – zaznacza Zbigniew Zjawin Starosta Lubański.
– Jest naprawdę pięknie. W Świeradowie- Zdroju, w centrum miasta brakuje takich parków, rewitalizacji. Tu możemy usiąść spokojnie, są fajne fontanny, ścieżki, … Coś pięknego, czego brakowało w naszym uzdrowisku. – przyznaje radny Mateusz Szumlas.
– To jest całkiem inna część Świeradowa. Właściwie pomysłodawcą całości był pan Roland i poprzednia rada, trzeba tu oddać pomysł. Ja realizowałam będąc zastępcą. Byłam odpowiedzialna za realizację tego całego założenia. Efekt właściwie to teraz jest widoczny dla wszystkich. Myślę, że to jest naprawdę coś wyjątkowego i innego w naszym terenie. Tamten park – tak jak on powiedział – jest całkiem inny, to jest coś nowego, właściwie połączenie nowości z historią. – wskazuje burmistrz Edyta Wilczacka.
– Nie ma elementów, które by mi się nie podobały. Podoba mi się wszystko. Bardzo dobry pomysł. Bardzo dobre, rzetelne wykonanie. Widzę ten obiekt jako bardzo przyjazny dla rodzin z małymi dziećmi, dla osób, które przychodzą tutaj na spacer ze zwierzętami… Po prostu dla wszystkich, którzy mają chęć spędzić czas w takim przyjaznym miejscu. – mówi starosta Zbigniew Zjawin.
– Wkrótce w Czerniawie- Zdroju będą baseny miejskie, które też są inicjatywą poprzedniej rady i poprzedniego samorządu. I teraz właśnie, w tym momencie, wszystko powoli się otwiera i widać, że Czerniawa w końcu może powiedzieć, że odżyła. – wskazuje radny Mateusz Szumlas.
Burmistrz kurortu zaprasza wszystkich mieszkańców i gości do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca. A majówka jest do tego znakomitą okazją.
Cudowne miejsce, była w ubiegłym tygodniu, cisza spokój, szum wody, słoneczko, wcale nie trzeba jechać do Zanzibaru, żeby odpocząć. Brawa dla pani burmistrz i brawa dla radnych