Jak zmieni się Czerniawa Zdrój? Zobacz wizualizację

10
3584
Czerniawa Zdrój wizualizacja rewitalizacja Świeradów
Plac fontannowy Czerniawa Zdrój

Dwie inwestycje mają zmienić oblicze Czerniawy- Zdrój. Ich wartość to nieco ponad 16 milionów. Co zostanie wykonane i jak ta część Świeradowa- Zdroju będzie wyglądała po zakończeniu prac?

 

 

Burmistrz Świeradowa- Zdroju udostępnił redakcji Lwówecki.info wizualizację oraz zakres prac dotyczących projektu Rewitalizacja parków i obszaru uzdrowiska Czerniawa-Zdrój, dzięki czemu możemy już zobaczyć, co się zmieni w tej części Świeradowa- Zdroju.

W ubiegłym tygodniu na stronach miasta zawisło ogłoszenie informujące o utrudnieniach w związku z realizacją dwóch zadań, to jest: „Rewitalizacja parków i obszarów uzdrowiska Czerniawa-Zdrój” oraz „Przebudowa ulic Izerskiej, Sanatoryjnej, Spadzistej i Górzystej na deptak uzdrowiskowy”. W tym wskazano, iż planowane są utrudnienia w organizacji ruchu oraz w dostępie do parku zdrojowego, terenów zieleni, skwerów na terenie osiedla Czerniawa-Zdrój, w okresie od lipca 2023 r. do września 2024 r. To właśnie w tym okresie będą trwały tam intensywne prace mające zmienić tą część uzdrowiskowego miasteczka. Utrudnienia obejmą także ulice: Sanatoryjną, Izerską, Spadzistą i Górzystą.

Jak informuje burmistrz Świeradowa- Zdroju Roland Marciniak zakres inwestycji pn.: „Rewitalizacja parków i obszaru uzdrowiska Czerniawa-Zdrój” obejmuje:

 

 

Budowa tężni solankowej (pow. 38,40m2, wys. 6,40m, dł. x szer. 2,4 x 16 m) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną wraz z: utwardzonym placem, małą architekturą (ławki, kosze, tablice), oświetleniem terenu. Nowe nasadzenia i uporządkowanie zieleni.

Skwer przy pijałce: przebudowa i utwardzenie dwóch tarasów terenowych wzdłuż Czarnego Potoku z kostki betonowej koloru srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, przebudowa murów oporowych z kamienia łupanego, przebudowa schodów terenowych z kamienia, aranżacja zieleni, nasadzenia, założenie trawnika, oczyszczenie terenu, mała architektura (ławeczki, kosze, stalowe balustrady wzdłuż chodnika przy potoku), oświetlenie terenu, przebudowa ciągów pieszych z utwardzeniem nawierzchni.

Przebudowa parku uzdrowiskowego: remont i utwardzenie, przebudowa i budowa alejek parkowych w postaci utwardzonych ciągów pieszych z nawierzchnią żwirową, z punktem wjazdowym na ścieżkę rowerową, budowa utwardzonych placów pod elementy małej architektury z utwardzoną przepuszczalną nawierzchnią typu kamienny dywan, uporządkowanie zieleni, założenie łąk kwietnych, mała architektura (pergola duża, ramka krajobrazowa, ramka krajobrazowa- ławka, huśtawka krajobrazowa, wypoczynkowe hamaki (sezonowe), wypoczynkowe siatki linowe (całoroczne), ławki, istniejące rzeźby drewniana (do renowacji), schody terenowe z kamienia łupkowego lub kwarcowego, amfiteatr terenowy z siedziskami z kamienia murowego i nawierzchnią trawiastą, wymiana ogrodzenia na obszarze działki ¼ na panelowe w kolorze zielonym), oświetlenie terenu.

Przebudowa skwerów parkowych: przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, aranżacja zieleni, założenie trawnika, montaż ławek i koszy, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, wycinka samosiejek i żywopłotu wzdłuż koryta potoku, montaż stalowych balustrad wzdłuż chodnika przy potoku.

Przebudowa skweru: skierowanie ławek do potoku z montażem barier ochronnych oraz założenie zieleni przesłaniającej od strony ulicy, mała architektura: ławki, kosze, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, aranżacja zieleni, założenie trawnika, montaż stalowych balustrad wzdłuż chodnika przy potoku.

Skwer nad Czarnym potokiem: skierowanie ławek do potoku z montażem barier ochronnych oraz założenie zieleni przesłaniającej od strony ulicy, przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, aranżacja zieleni, uporządkowanie zieleni, założenie trawnika, montaż ławek i koszy, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, montaż stalowych balustrad wzdłuż chodnika przy potoku, podświetlenie groty po drugiej stronie potoku projektorem kierunkowym z latarni.

Przebudowa placu zabaw i skweru: budowa nowych alejek z elementami małej architektury, założenia zieleni ozdobnej oraz uporządkowanie istniejącego terenu z samosiejek i połączenie funkcjonalne z obszarem placu zabaw poprzez budowę odpowiedniego połączenia komunikacyjnego w formie ciągu pieszego z przejściem przez ulicę, przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, aranżacja zieleni, uporządkowanie zieleni, założenie trawnika, montaż ławek i koszy, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, budowa schodów terenowych z kostki betonowej w ciągu pieszym.

Plac zabaw: budowa nowego wejścia z chodnika z dwiema symetrycznie usytuowanymi pochylniami i usytuowanym centralnie zejściem schodowym, przebudowę oraz budowę nowych ścieżek, budowę pergoli nad placem oraz aranżację nowych nasadzeń i założenie oświetlenia, przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, nowe nasadzenia i uporządkowanie zieleni, mała architektura (ławki, kosze), zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, wymiana ogrodzenia placu zabaw (jak bariera na mostku), wymiana nawierzchni na placu zabaw na żwirową, budowa schodów z pochylniami z kamienia murowego z lokalnych wyrobisk o większym formacie.

Skwer – Aranżacja zieleni – nowe nasadzenia zieleni osłonowej, uporządkowanie terenu.

Skwer przy ul. Górzystej – Aranżacja zieleni – aranżacja zieleni (nowe nasadzenia), uporządkowanie zieleni, wycinka samosiejek, założenie łąki kwietnej.

Remont mostku przy pijałce polegający na demontażu istniejących barier, wymianie poszycia oraz założeniu nowych barier. Oświetlenie mostku.

 

 

Natomiast zakres prac zadania pod nazwą: „Przebudowa ulic Izerskiej, Sanatoryjnej, Spadzistej i Górzystej na deptak uzdrowiskowy” obejmuje:

 

– Deptak: remont nawierzchni jezdni (wymiana nawierzchni na kostkę betonową), przebudowa ciągów pieszych z utwardzeniem nawierzchni, mała architektura (ławki, kosze, balustrady, tablice), aranżacja zieleni; budowa i przebudowa istniejącej sieci wod-kan oraz deszczowej, przebudowa oświetlenia drogowego.

Utwardzony plac na skrzyżowaniu ulic Sanatoryjnej i Izerskiej -utwardzenie nawierzchni w formie okrągłego placu z nawierzchnią z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową oraz z kostki granitowej szarej ,wzór w łuskę; montaż elementów małej architektury typu ławki, kosze, tablice, aranżacja zieleni, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys. 4m.

Przebudowa ulicy Spadzistej – remont odcinka ulicy Spadzistej polegająca na wymianie nawierzchni jezdni oraz chodnika na kostkę granitową.

Założenie zieleni – początek deptaka: przebudowa z utwardzeniem ciągów pieszych i placu kostką betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, obrzeże chodnikowe betonowe. Aranżacja rzeźb drewnianych oraz elementów małej architektury i zieleni, aranżacja terenu, mała architektura typu ławeczki, tablice informacyjne i kierunkowe, rzeźby drewniane (istniejące do renowacji), nowe nasadzenia zieleni w tym wieloletnia choinka świąteczna w centralnym punkcie placu, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z lataniami wys. 4m.

Budowa sztucznego potoku z płynącą wodą wraz z niezbędną infrastrukturą (pow. 140,22m2, wys. max.1,5m, dł. x szer. 10,14×45,90m), aranżacja terenu, utwardzone wodoprzepuszczalne ścieżki z nawierzchnią typu kamienny dywan, mała architektura (ławeczki, kosze, hamaki całoroczne, tablice), nowe nasadzenia zieleni średniej i wysokiej, uporządkowanie terenu, założenie trawnika, oświetlenie terenu.

Budowa placu fontannowego suchego tzw. dry plaza (pow. 106,83m2, wys. max. 1,5m, dł. x szer. 20,44 x 11,20) wraz z wodoprzepuszczalnym tarasem terenowym z nawierzchnią żwirową (geokrata) i trawiastą (geokrata), utwardzone dojście z kostki betonowej, mała architektura (ławeczki, kosze, tablice), nowe nasadzenia zieleni średniej i wysokiej, uporządkowanie terenu, założenie trawnika, oświetlenie terenu.

Remont mostu w ul. Izerskiej: przewiduje się remont mostku polegający na demontażu istniejących oraz założeniu nowych barier. Opis jak w części ogólnej obszarze A3-parku uzdrowiskowego, oświetlenie mostku z latarni na obszarze A7- tj. z placu zabaw reflektorem punktowym, światłem białym ciepłym. Nie dopuszcza się migających, stroboskopowych oraz zmiennych kolorów oświetlenia, utwardzenie ścieżek.

Remont mostu – przewiduje się remont mostku polegający na demontażu istniejących i oraz założeniu nowych barier i wymianie poszycia, oświetlenie mostku z latarni na obszarze B1 (tj. z latarni w ulicy Sanatoryjnej) reflektorem punktowym, światłem białym ciepłym. Nie dopuszcza się migających, stroboskopowych oraz zmiennych kolorów oświetlenia.

Wartość robót budowlanych obu inwestycji to 16.360.566,61 złotych, z czego 9 milionów pochodzi z Polskiego Ładu.

Poniżej wizualizacja

10 KOMENTARZE

  1. Tylko burmistrza trzeba zmienić, bo nic się tam nie będzie działo, tak jak na Zdrojowej. Wybudować to jedno, a ożywić czy tchnąć ducha w to miejsce to drugie. Rolex tego niestety nie potrafi. On tylko budować i porzucić, nawet posprzątać porządnie nie potrafi.

  2. Dobrze że w Czerniawie coś się zadzieje, ale Brown dobrze mówi. Wywalić 15 mln i zadłużyć miasto jest łatwo, mieć pomysł na ożywienia trudniej. (jedna rewitalizacji Czerniawy miała już miejsce 10 lat temu, częściowo będzie robiono to co było zrobione przed dekadą i zaniedbane). Przy tym burmistrzu którego przerasta regularna konserwowacja uzdrowiskowych ławek, nie ma wątpliwości że część tych bajerów szybko zgnije. Dobry włodaż z połową tej sumy i z udziałem mieszkańców więcej dobrego dla miejscowości by zrobił

  3. Czytam, czytam…I widzę że się nie doczytam…Ładnie to wszystko wygląda i tak po polsku…Jak piękna, umalowana panna…tylko z brudnymi majtkami…Kolejne górskie i podgórskie, “zdrojowe” inwestycje a g…o nadal do rzeki…Świeradów zrobił sobie,za przeproszeniem… sracz… a z miejscowości poniżej…szambo…Nieładnie Panowie i Panie…

  4. Bo betonowy Rolek uważa,że problemu nie ma. To media rozdmuchały sprawę. A co my myślimy na temat zrzutu ścieków do Kwisy to go nie interesuje. Ale na tej sprawie popłynie wraz z tymi ściekami. Nikt już nie będzie pamiętał jego wcześniejszych ani późniejszych dokonań. Tylko te ścieki do rzeki. I trzeba kogoś nowego na jego miejsce, żeby zakończyć ten haniebny proceder. Bo on nigdy tego nie zrobi

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here