Panzerfausty znalezione na polu. We wtorek będą je detonować i zamkną drogę

0
1542
zdjęcie poglądowe. fot.: Patrol Saperski Bolesławiec

Co pewien czas ukazują się nam pamiątki przeszłości. Dziś na polu uprawnym, podczas prac rolnych jeden z mieszkańców gminy Gryfów Śląski wykopał kilka pocisków. Na miejsce wezwano saperów.

 

W czasie prac polowych wykopano pociski do granatnika typu Panzerfaust. – tłumaczy Radosław Mazur z Patrolu Saperskiego w Bolesławcu i dodaje, iż z uwagi na ich zły stan będą one detonowane na miejscu.

Niecodzienne znalezisko zostało zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. Miejsce jest strzeżone przez mundurowych.

– W dniu 14 września 2021 r. tj. jutro od godziny dwunastej do godziny piętnastej nastąpi Detonacja czterech niewybuchów powojennych w górnych Rząsinach koło wieży prosimy o nie wybieranie się w tamtejsze okolice w podanych godzinach – informuje na portalu społecznościowym Pani Joanna Miłan Sołtys Sołectwa Rząsiny.

Saperzy nieustannie przypominają, iż należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Dlatego tak ważne jest w przypadku ich znalezienia zachowanie szczególnej ostrożności i pod żadnym pozorem nie dotykanie, a już tym bardziej nie przenoszenie ich.

PROCEDURA POSTĘPOWANIA po znalezieniu niewybuchów, niewypałów:

  • Nie dotykać takich przedmiotów.
  • Zabezpieczyć miejsce przed dostępem osób postronnych (np. dzieci), oznakować miejsce znalezienia.
  • Niezwłocznie zgłosić na numer alarmowy 112, Policję, Straż Miejską, Straż Pożarną, Leśnictwo.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here