Co z modernizacją stadionu w Lwówku Śląskim? Kiedy ruszy?

8
1795
stadion miejski w Lwówku Śląskim

Mieszkańcy Lwówka Śląskiego, ale także sympatycy piłki nożnej z regionu zastanawiają się, co z tą modernizacją stadionu miejskiego, kiedy tak naprawdę ruszą prace?

 

Historia stadionu miejskiego w Lwówku Śląskim

W dniu 22 lipca 2024 roku stadion miejski w Lwówku Śląskim będzie obchodził swoje 50. urodziny. Podczas otwarcia w 1974 roku nadano mu nazwę „XXX- lecia PRL”. W skład obiektu oprócz boiska do piłki nożnej wchodzi również bieżnia lekkoatletyczna z nawierzchnią szutrową o długości 400 m oraz boczne boisko treningowe. Na terenie obiektu znajduje się również plac zabaw z siłownią zewnętrzną a także i pumptrack. Ważnym elementem obiektu jest wybudowany w 1986 roku hotel Olimp przekształcony z czasem na mieszkania. Dziś teren pomiędzy „Olimpem” a murawą boiska to zajezdnia autobusowa.

Stadion do przebudowy

Dyskusja na temat modernizacji stadionu miejskiego w Lwówku Śląskim trwa od kilku lat i raczej wszyscy byli i są za tym, aby prace rozpoczęły się jak najszybciej, bo latami niemodernizowany obiekt jest mało funkcjonalny, mało komfortowy i na każdym kroku są tu elementy nadgryzione zębem czasu.

Czarni Lwówek Śląski

Z lwóweckiego stadionu korzystają dzieci, korzysta młodzież i korzystają dorośli. To tu rozgrywane są mecze Klubu Sportowego Czarni Lwówek Śląski, który jeszcze nie tak dawno temu święcił triumfy w IV lidze, a dziś jest w ogonie tabeli „A” klasy i jak mówią byli działacze i piłkarze, dziś sama wiara w utrzymanie się nie wystarczy. W ich ocenie Czarnym potrzebna jest przebudowa taka sama jak obiektowi, na którym grają i trenują piłkarze.

Modernizacja stadionu miejskiego w Lwówku Śląskim

Będąca właścicielem obiektu Gmina na modernizację obiektu otrzymała 7,2 miliona złotych dofinansowania ze środków rządowych. Jednak radość z otrzymanych pieniędzy szybko przekształciła się w złość. Z końcem zimy br. na teren obiektu weszli pilarze i wycięli kilkadziesiąt dorodnych drzew. Obiekt nie tylko stracił swój klimat, ale także na kolejne dziesięciolecia stracił osłonę przed wiatrem i słońcem.

Projekt modernizacji stadionu

Zgodnie z założeniami przewidziano etapowanie inwestycji. Realizację zadania podzielono na 5 etapów prowadzenia robót budowlanych. Zgodnie z upublicznionymi przez Gminę informacjami zakres wykonania robót budowlanych obejmuje:

I Etap – wykonanie miasteczka ruchu rowerowego

II Etap – wykonanie:

 • rozbiórki istniejących trybun, budynków gospodarczych, schodów terenowych
 • budowa trybun wraz z zadaszeniem na 225 miejsc wiaty stadionowej dla zawodników
  – ścieżek (alejek)
 • elementów małej architektury oraz oświetlenia zagospodarowanie terenów zieleni /nasadzenia
 • budowa niezbędnej infrastruktury technicznej
 • monitoringu wizyjnego
 • przyłączy wodno- kanalizacyjnych oraz energetycznych do wskazanego miejsca przeznaczonego na toaletę publiczną

III Etap:

 • wykonanie boiska ze sztuczną trawą przeznaczonego do gry w piłkę nożną (boisko typu ‘Orlik’) wraz z jego oświetleniem oraz małego boiska do piłki nożnej o nawierzchni poliuretanowej
 • wykonanie elementów małej architektury, ścieżek / chodników wraz z zagospodarowaniem terenów zieleni oraz budowy niezbędnej
 • infrastruktury technicznej

IV Etap – wykonanie:

 • zespołu trampolin posadzkowych, ścianek wspinaczkowych,- zjazdu linowego tzw. Tyrolka dla dzieci;
 • elementów małej architektury oraz oświetlenia wraz z zagospodarowaniem terenów zieleni oraz budowy niezbędnej infrastruktury technicznej

V Etap – wykonanie:

 • płyty dla rolkarzy z możliwością wykorzystania płyty na lodowisko sezonowe w okresie zimowym
 • ścieżek jezdnych rowerowych
 • ścieżek / chodników wraz z zagospodarowaniem terenów zieleni oraz budowy niezbędnej infrastruktury technicznej
 • elementów małej architektury oraz oświetlenia

Kiedy ruszy modernizacja stadionu?

Na chwilę obecną nadal nie wiadomo dokładnie, kiedy robotnicy przystąpią do robót, gdyż Gmina nie opublikował jeszcze przetargu. Przed nowymi władzami stoi spore wyzwanie, by dopiąć wszystko do końca.

50. urodziny stadionu

Pan Dawid Kobiałka Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski przyznaje, iż przetarg na prace związane z zagospodarowaniem terenu oraz budową obiektów sportowo- rekreacyjnych na terenie położonym przy ulicy Kościuszki w Lwówku Śląskim w ramach zadania pod nazwą „Budowa infrastruktury rekreacyjnej przy SP1 w Lwówku Śląskim – stadion” ma zostać ogłoszony w drugiej połowie czerwca. Jest, zatem szansa, iż po Lecie Agatowym będzie już wyłoniony wykonawca, który będzie mógł przystąpić do prac.

Wcześniej jednak Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski serdecznie zaprasza trenerów, nauczycieli wychowania fizycznego, działaczy sportowych i przedstawicieli klubów sportowych Gminy Lwówek Śląski na spotkanie w sprawie koncepcji przebudowy Stadionu Miejskiego w Lwówku Śląskim, które to spotkanie odbędzie się 13 maja 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17.00 w Sali Mieszczańskiej lwóweckiego ratusza.

8 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here