Otwarte galerie, hotele, przedszkola, żłobki, orliki…

13
2150

W środę, 29 kwietnia odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego i Premiera Mateusza Morawieckiego.

Musimy działać ostrożnie i elastycznie – mówił Premier, który tłumaczył, iż sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dynamiczna, ale na tyle dobra, iż część obostrzeń może zostać i zostaje zniesiona

– Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca hotelowe. Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności. – mówił Premier.

– Od 4 maja zostają otwarte sklepy w centrach handlowych (ścisłym reżimie sanitarnym). 4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe. W podobnym reżimie obostrzeń jak w mniejszych sklepie – na 15 mkw może przebywać tylko jedna osoba. Wypracowaliśmy te rozwiązania z podmiotami prowadzącymi galerie handlowe. – dodawał szef rządu.

Rząd uruchamia także częściowo instytucje kultury – w konsultacji z organami założycielskimi – od 4 maja.

Od 4 maja rusza możliwość uczestniczenia w rehabilitacjach (z wyłączeniem salonów masażu).

Żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym.

– Są trzy kluczowe kryteria otwierania kolejnych etapów. Pierwszy to stosunek osób, które wyzdrowiały w stosunku do nowych zachorowań. Drugi to dystansowanie społeczne, trzeci – wydajność służby zdrowia. – wyjaśniał Premier M. Morawiecki.

– Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm. – tłumaczył Minister Zdrowia

 

Nowa normalność: kolejny etap – szczegóły:

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję.

Właśnie dlatego 4 maja 2020 r. przyspieszamy niektóre zmiany.

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

 • Od poniedziałku 4 maja 2020 roku znosimy istotne ograniczenia w handlu.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

 • Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Znosimy ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

 • Sklepy budowlane czynne w weekendy

Uchylamy dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

 • Biblioteki i muzea

Uchylamy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

 • Rowery miejskie

Po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.

 • Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

 • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
 • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

 

-/ red / gov.pl /-

13 KOMENTARZE

 1. To Jakieś jaja są. Dzieci do przedszkola mogą wrócić a ja do pracy nie. Gdzie wiadomo że takie małe dziecko w żłobku czy przedszkolu wszystko dotknie czy weźmie do ust i tego nikt nie będzie w stanie upilnować.

 2. Nawet jak będzie otwarte, dziecka nie Dam!….. To nie królik doświadczalny!…… Banda debili!
  Jak wracać do pracy jak hotele puste! Nasi super pracodawcy zwalniają, redukują do 1/16 itp…. A przedszkole otworzą i nie trzeba zasiłku płacić…. Co za kraj!

 3. Tytuł przeczytacie i robicie panikę nawet do końca nie czytacie ,robione jest to etapami nie tylko w Polsce tak jak w Włochy,Hiszpania itp. gdzie nawet większa epidemia jest niż u nas, zachowujecie się gorzej od przedszkolaków oni by szybciej to zrozumieli.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here