Oto najpopularniejsze schorzenia na jakie narażony jest buldog francuski

0
1205

Buldog francuski jest specyficznym psem, który coraz częściej widywany jest w polskich domach. Wszystko za sprawą niewielkich wymiarów czworonoga, a także jego łagodnego usposobienia. Trzeba jednak pamiętać, że dorosły buldog francuski narażony jest na różnego rodzaju schorzenia i choroby. Ile kosztuje buldog francuski i co przekłada się na wysokość jego ceny? Sprawdź ważne informacje na temat zdrowia i pielęgnacji buldogów francuskich.

 

Ile waży buldog francuski? Wzorzec rasy według FCI

FCI sklasyfikowało buldogi francuskie do psów ozdobnych i do towarzystwa, a także małych psów w typie molosów (grupa 9, sekcja 11). Psy ważą z reguły ok. 8-14 kg i mierzą od 24 cm (suczki) do 35 cm (dorosłe psy). FCI dopuszcza różnego rodzaju umaszczenie buldożków – poza jednolitym białym kolorem, który dyskwalifikuje psa ze zgodnością wzorcową. Buldog francuski powinien mieć muskularną sylwetkę, spłaszczoną kufę i nieco kwadratową głowę.

Ile kosztuje buldog francuski? Psy z rodowodem, które pochodzą ze sprawdzonej i dobrej hodowli, wyceniane są na ok. 5-7 tysięcy złotych. Jest to jednak wyłącznie szacunkowa cena, ponieważ nie da się wskazać jednej i tej samej ceny za każdego psiaka. Koszt zakupu rasowego buldoga francuskiego uzależniony jest bowiem od wielu czynników – płci, umaszczenia, cech szczególnych, genów psa i renomy hodowli. Warto czytać opinie o hodowlach oraz odwiedzać je osobiście, aby wykluczyć z listy ewentualnych pseudohodowców.

Buldog francuski – usposobienie rasy

Rasa uznawana jest za niezwykle sympatyczną, żywiołową i oddaną opiekunowi. Buldogi francuskie szybko przyzwyczajają się do nowych warunków i zaprzyjaźniają z całą rodziną. Psy nie są typami samotników, a więc nie powinno się zostawiać ich samych na wiele godzin w domu. Jeśli będziesz zaniedbywał potrzeby swojego psa i nie okażesz mu wiele miłości, psychika buldożka może zostać mocno naruszona. To pies, który potrzebuje mnóstwo uwagi, ciepła i zainteresowania – pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się na buldoga francuskiego!

Buldogi francuskie nie są może największymi psami, jednak są bardzo odważne zarówno wśród innych zwierząt, jak i w kontaktach z ludźmi. Wykazują się też ogromną cierpliwością, dlatego poleca się je rodzinom z małymi dziećmi. Czworonogi są znakomitym materiałem na pierwsze psy – zarówno dla osób starszych, jak i młodszych. To rasa błyskawicznie dopasowująca się do trybu życia domowników, przez co bardzo poleca się buldożka francuskiego na pierwszego psa w domu.

Z czym może zmagać się dorosły buldog francuski?

Buldogi francuskie częste miewają problemy z oddychaniem, ponieważ związane jest to z ich specyficzną budową czaszki i skróconą kufą. Buldożki, które zmagają się z tym schorzeniem, ciężko sapią lub głośno chrapią. Przyczynia się do tego również zmniejszona drożność dróg oddechowych i niewielkie otwory w nozdrzach psów. Problematyczne są też oczy buldogów francuskich, zwłaszcza spowodowane dwurzędowością rzęs. Pies może przez nie mieć czerwone oczy, w które czasem wedrzeć może się zapalenie.

Rasa miewa również problemy zdrowotne, które związane są z alergiami pokarmowymi i licznymi chorobami skóry. Właśnie dlatego należy zadbać o prawidłowe żywienie swojego czworonoga. Informacje o tym, jak powinno się prowadzić dietę buldogów francuskich znajdziesz na FajnyZwierzak.pl. Gdy pies nabawi się alergii, trzeba z kolei zastosować u niego dietę eliminacyjną, aby wykryć przyczynę problemu. Pamiętaj, że to właśnie choroby skóry mogą być przyczyną m.in. alergii pokarmowej buldożka.

Popularne schorzenia, na jakie narażone są buldogi francuskie

Buldogi francuskie często borykają się również z chorobami kręgosłupa, m.in. kręgiem motylim. Choroba jest trwałą deformacją części trzonu kręgu, którego ubytek prowadzi do bólów kończyn bądź nawet paraliżu. Mimo że wada nie jest powszechna, nie można jej skorygować operacyjnie. Gdy buldożka dopadnie więc takie schorzenie, będzie on zmagał się z nim już do końca życia. Jedyne, co będzie można zrobić, to złagodzić ból profesjonalnymi metodami weterynaryjnymi.

Warto dodać również, że buldogi francuskie mają skłonność do przybierania na wadze. Żołądki psów są bardzo wrażliwe – czworonogi mają zatem tendencję do wzdęć i zaparć, a także gazów. Właśnie dlatego należy zadbać o prawidłową dietę swojego buldoga francuskiego, która powinna być odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa. Jeśli będziesz dbał o swojego pupila, przez kilkanaście pięknych lat z całą pewnością stanie się on najlepszym przyjacielem całej rodziny.

-/Materiał partnera/-Lh

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here