Oszustwa „na paczkę” ciągle w modzie. Uważajcie!

3
1256

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. Internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki, albo sprawdzić status paczki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

 

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Takie SMS-y otrzymała w ostatnich dniach jedna z naszych czytelniczek.

Apelujemy do wszystkich by uważnie czytać otrzymane wiadomości i bez wcześniejszego zastanowienia niczego nie naciskać i niczego nie potwierdzać. Koszty naszej niefrasobliwości i pośpiechu mogą być opłakane.

3 KOMENTARZE

  1. ja również dostałam podobnego smsa ale z normalnego numeru dotyczące odbioru paczki z ul. Halera. zadzwoniłam do człowieka. okazało się ze jego numer został zhakowany. operator twierdz, że żadne smsy z jego numeru nie wychodzą. sprawa jest zgłoszona na policji.

  2. Ja otrzymałem info że urząd celny zatrzymał moja paczkę i trzeba się zalogować pod podane logowanie http też blef bo nic nie zamawiałem z zagranicy i to jeszcze na numer mojego syna przyszło info uważajcie też na to

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here