Oszuści próbują wyłudzić pieniądze na tzw. „Blika”

2
125

Przed oszustami, którzy kolejną metodą próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców Złotoryi oraz powiatu złotoryjskiego ostrzegają złotoryjscy policjanci. Niemniej jak wiemy włamania na Facebookowe konta zdarzały się w ostatnim czasie także mieszkańcom powiatu lwóweckiego. Złotoryjska policja tłumaczy i ostrzega:

 

Do takich zdarzeń doszło na przestrzeni kilku ostatnich dni. Przestępcy wykradli dane do kont na profilach społecznościowych mieszkańców naszego powiatu, zalogowali się do nich, a następnie wysyłali do osób z grona znajomych wiadomości z prośbą o szybką pomoc finansową. Niestety część z nich, nieświadoma tego rodzaju oszustwa straciła kilkaset złotych.

 

Nie dajmy się nabrać oszustom!

 

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi po raz kolejny przestrzegają przed nową formą oszustwa internetowego- metodą na tzw. BLIKa. Na czym ona polega? Przestępcy kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią na portalu społecznościowym i wykorzystując jej zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła “Blik”. Tłumaczą się trudną sytuacją finansową i jednocześnie obiecują zwrot pieniędzy kolejnego dnia. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, który tak naprawdę nie wie, że ktoś się pod niego podszywa. Taka forma kontaktu może się okazać oszustwem a my możemy stracić swoje oszczędności.

 

Mając na uwadze coraz częstsze zdarzenia w powiecie, przy wykorzystaniu tego typu oszustw przypominany wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu o kilku ważnych kwestiach:

 

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych osób, załączników czy linków.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków- w przypadku wystąpienia wątpliwości nie wpisujmy swojego loginu i hasła.
  • Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach niewłaściwego korzystania z Internetu.
  • Kontrolujmy strony internetowe odwiedzane przez najmłodszych.
  • Uaktualnijmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy. Pomyślmy także o regularnej zmianie hasła do kont bankowych, portali społecznościowych czy też poczty elektronicznej.

 

st. sierż. Dominika Kwakszys KPP w Złotoryi

2 KOMENTARZE

  1. Dlatego zawsze warto nosić gotówkę a nie tylko płacenie kartami, telefonem zegarkami itp. Bank zadowolony, że obraca waszymi pieniędzmi i jeszcze za to pobiera opłaty a skarbówka wie dokładnie gdzie zostaje dokonana płatność i co posiadacz karty kupił. Pozdrawiam “Polskę bezgotówkową”. Pamiętajcie elektronika i systemy informatyczne są zawodne i coraz częściej padają atakom hakerskim i nic nie zastąpi żywej gotówki w portfelu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here