Chciał się wzbogacić na kryptowalutach. Stracił ponad 50 tysięcy złotych

4
1266

Do gryfowskiego Komisariatu wpłynęło kolejne zgłoszenie dotyczące oszustwa ,,na zdalny pulpit”. mężczyzna, za namową fałszywego doradcy finansowego, chciał zarobić na rynku kryptowalut. Zainstalował aplikację podaną przez przestępców i w ten sposób udostępnił im dane do konta. Oszuści, wykorzystując tę wiedzę, wypłacili z jego konta ponad 50 tysięcy złotych. Mundurowi po raz kolejny ostrzegają przed oszustami.

 

Przestępcy posługują się różnymi metodami, aby szybko zdobyć pieniądze. Coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”.

We wtorek policjanci przyjęli kolejne tego typu zawiadomienie. Przestępcy działając w ten sposób oszukali mieszkańca Lubomierza. Jak ustalili policjanci, mężczyzna po wielu telefonach od kobiety podającej się za doradcę biznesowego dał się namówić na inwestycje na rynku kryptowalut. Postępując zgodnie ze wskazówkami rzekomej konsultantki zainstalował na swoim telefonie aplikację do zdalnej obsługi urządzenia typu AnyDesk. Następnie mężczyzna, zalogował się do swojej aplikacji bankowej dając w ten sposób przestępcom dostęp do swoich pieniędzy. Oszuści, wykorzystując uzyskane dane, ukradli z jego konta ponad 50 tysięcy złotych.

Policja ostrzega – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku. Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, fałszywy konsultant ,,wspiera ją” przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, ,,czyści” jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki. Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to przeważnie osoby młode, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.

Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?

  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
  • jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

-/sierż. Olga Łukaszewicz KPP Lwówek Śląski/-

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here