Okulary czy soczewki – która metoda korekcji jest lepsza?

1
208

Większość wad wzroku można korygować za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Oba te sposoby mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, a przyzwyczajając się do jednej z nich, często nie mamy ochoty na wypróbowanie drugiej. Jakie są plusy noszenia soczewek kontaktowych, a jakie okularów korekcyjnych?

 

Soczewki kontaktowe – plusy i minusy

O soczewkach kontaktowych krąży wiele mitów, przez co zagorzali okularnicy nie myślą nawet o ich noszeniu. Najpopularniejsze z nich dotyczą m.in. przesuwaniu się soczewki na drugą stronę oka czy podważają bezpieczeństwo ich stosowania. Oprócz mitów, warto znać przede wszystkim fakty! Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, podobnie zresztą jak okulary korekcyjne. Oznacza to, że zanim jakikolwiek produkt trafia na rynek, musi zostać dokładnie zbadany i przejść szereg testów bezpieczeństwa, które na terenie Unii Europejskiej są bardzo restrykcyjne.

Stąd też zaleca się kupowanie soczewek wyłącznie w sprawdzonych, specjalistycznych sklepach lub w salonach optycznych, a nie przez popularne azjatyckie portale, które sprowadzają towar z drugiego końca świata. Pod względem ekonomicznym najbardziej opłacalną opcją są sklepy internetowe, np. BezOkularow.pl, w którym znajduje się ogromny wybór soczewek, zarówno pod względem producentów, jak i ich rodzajów. Noszenie soczewek jest bezpieczne dla narządu wzroku, pod warunkiem, że odpowiednio dba się o higienę i korzysta w określonym na produkcie terminie przydatności. Dzięki soczewkom możemy uprawiać sporty bez ryzyka uszkodzenia okularów, podróżować lub po prostu cieszyć się komfortem na co dzień. Soczewki świetnie sprawdzają się w różnych temperaturach, np. zimą czy latem pozbywamy się problemy parowania szkieł czy ślizgania okularów po spoconej skórze twarzy. Ich codzienne użytkowanie nie jest skomplikowane, jak może się wydawać na początku – trzeba znaleźć odpowiednią dla siebie technikę ich zakładania i zdejmowania oraz pielęgnacji. Nie jest to trudne, ale wymaga odrobiny praktyki i zaangażowania, co dla niektórych osób może być minusem tej metody korekcji wzroku, jednak tylko w okresie początkowym. Już po kilku dniach można się przekonać, że uprzedzenia były niepotrzebne. Popularnym rozwiązaniem jest także noszenie soczewek i okularów wedle potrzeby – przebywając w domu można korzystać z okularów, a soczewki wybierać na wyjścia i aktywności.

Okulary korekcyjne – plusy i minusy

Dobrze dobrane okulary korekcyjne, podobnie jak soczewki, zapewniają komfort noszenia i wyraźny obraz. Niektórzy decydują się na okulary wyłącznie ze względów wizualnych, ponieważ oprawki okularów mogą zupełnie zmienić wizerunek, podkreślając atuty twarzy lub maskując niedoskonałości. Dodają także charakteru i uwypuklają osobowość. Obecnie mamy możliwość wybierania spośród setek modeli oprawek okularowych, które stylem nawiązują do klasycznych wzorów, wyrazistych, awangardowych kształtów czy delikatnych, niemal niewidocznych okularów. Plusem noszenia okularów jest więc to, że mogą być one stałym i ciekawym elementem codziennej stylizacji lub przedmiotem, który nieodłącznie kojarzy się z jakąś konkretną osobą. Kolejną zaletą jest kwestia ekonomii. Dobrze dobrane okulary i szkła korekcyjne, przy odpowiedniej pielęgnacji mogą wystarczyć na lata użytkowani. Z drugiej strony, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia okularów, zwłaszcza podczas uprawiania sportu. W każdym razie, podczas kupowania okularów należy zwrócić uwagę na rodzaj szkieł oraz dodatkowe powłoki uszlachetniające. Podstawową powłoką jest antyrefleks, który ma za zadanie chronić przed refleksami świetlnymi. Długotrwała ekspozycja prowadzi do szybszego męczenia się wzroku i pogorszenia pola widzenia, co stanowi niebezpieczeństwo, zwłaszcza podczas jazdy samochodem czy wykonywania różnych czynności w świetle wieczornym. Dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem komputera lub urządzeń elektronicznych (mowa o ekranach typu LED), szczególnie pomocna jest powłoka BLUE, która redukuje nadmiar emitowanego niebieskiego światła oraz zapewnia lepszy komfort patrzenia i lepsze skupienie. W przeciwnym wypadku, często występuje uczucie zmęczenia, bólu w okolicach skroni lub widzenie plamek przed oczami. Inną, przydatną powłoką uszlachetniającą jest powłoka hydrofobowa i oleofobowa, dzięki którym czyszczenie okularów jest łatwiejsze. Warto sprawdzić dobry sklep z okularami, by wybrać najlepszą dla siebie parę!

-/materiał partnera/-
Public

1 KOMENTARZ

  1. Noszę soczewki od 20 lat. To najlepsze co człowiek mógł wyprodukować . Wygoda nie do opisania. Są tak wygodne że trzeba pamiętać wieczorem aby je zdjąć bo po prostu zapominasz że je masz. Warunek używana to mycie rąk przed zakładaniem jak i ściąganiem.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here