Odkryli trzy groby niemieckich żołnierzy

4
1408
archeolodzy pomost Kotliska

Archeolodzy zlokalizowali kolejne na naszym terenie groby niemieckich żołnierzy poległych w walkach na przełomie lutego i marca 1945 r. Prace ekshumacyjne zakończyły się w dniu wczorajszym.

 

 

Archeolodzy z poznańskiego stowarzyszenia Pomost przy każdej okazji zwracają się z apelem do wszystkich osób posiadających informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej o informowani ich o tym. “Naszym pracom przyświecają idee pojednania i pamięci historycznej. Po 77 latach od zakończenia II wojny światowej wciąż wiele rodzin czeka na wieści o miejscu spoczynku swoich bliskich”. – tłumaczą.

I jak się okazuje na te apele odpowiadają mieszkańcy, ludzie, którzy mają jeszcze w pamięci informacje o miejscach pochówków niemieckich żołnierzy. Wskazówki od mieszkańców oraz szczegółowa analiza archiwalnych dokumentów pozwala archeologom na kolejne odkrycia.

W dniu 26 października 2022 r. archeolodzy zakończyli prace ekshumacyjne prowadzone we wsi Kotliska, w pobliżu wiejskich zabudowań przysiółka Kogutów.

 

 

„Zlokalizowaliśmy trzy groby niemieckich żołnierzy poległych w walkach na przełomie lutego i marca 1945 r. Przy szczątkach jednego z nich odkryliśmy nieprzełamany znak tożsamości.” – wspominają badacze ze Stowarzyszenia POMOST.

„Nietypowa forma pochówku pozwala na przypuszczenie, że żołnierze zginęli od wybuchu bomby lotniczej” – przypuszczają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

archeolodzy pomost Kotliska archeolodzy pomost Kotliska

archeolodzy pomost Kotliska archeolodzy pomost Kotliska

4 KOMENTARZE

    • Reparacje bardzo ważna sprawa, ale po co nam te trupy? Bądżmy lepsi, wykazujmy się sztywniejszym kręgosłupem moralnym. Wydajemy kupe kasy na kler, mozemy poswiecic troszke grosza na takie akcje.

  1. W krzakach przy drodze 361 z Gryfowa Sląskiego w kierunku Proszówki po stronie prawej od strony Gryfowa znajduje sie miejsce pochówku prawdopodobnie żołnierza niemieckiego lub francuskiego. W latach 1980-1990 było to miejsce dość dobrze widoczne i ogrodzone. Czy ktos posiada informacje na ten temat?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here