Odkryli kolejne 20 grobów żołnierzy niemieckich

4
2086
fot.: Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST

“Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Te znamienne i historyczne już słowa biskupów polskich skierowane do biskupów niemieckich w 1965 roku legły u podstaw zawiązania dziesięć lat temu Stowarzyszenia POMOST, która od lat prowadzi prace poszukiwawcze oraz sondażowo- ekshumacyjne na terenie naszego kraju.

 

W ostatnim czasie kilkukrotnie informowaliśmy o efektach badań oraz prac członków poznańskiego stowarzyszenia. Ci już dwukrotnie prowadzili prace ekshumacyjne w Gryfowie Śląskim. A w ubiegłym tygodniu po raz kolejny odwiedzili okolice gryfowskiego szpitala.

W pobliżu Powiatowego Centrum Zdrowia odkryliśmy kolejne 20 grobów żołnierzy niemieckich. Byli to pacjenci pobliskiego szpitala polowego (wówczas Sanatorium Birkenhof), którzy zmarli w wyniku ran odniesionych podczas walk o Lubań na przełomie lutego i marca 1945 r. Przy szczątkach zarejestrowaliśmy sześć przełamanych znaków tożsamości. – tłumaczą archeolodzy, którzy zwracają się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazywanie informacji o miejscach pochówku żołnierzy niemieckich, polskich, a także Powstańców Wielkopolskich.

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST

Każda informacja jest dla nas bardzo cenna i każdą dokładnie sprawdzimy. Informujemy również, iż zgłaszający takie miejsce nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej, finansowej oraz moralnej.

4 KOMENTARZE

  1. “Przy szczątkach zarejestrowaliśmy sześć przełamanych znemaków tożsamości. – tłumaczą archeolodzy, którzy zwracają się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazywanie informacji o miejscach pochówku żołnierzy niemieckich, polskich, a także Powstańców Wielkopolskich.”

    Przepraszam, chciałem się tylko zapytać, czy do 1945 r. nie pochowano ani jednego Rosjanina na naszym terenie ? Ja słyszałem o kilku w Gryfowie, dwóch w Proszówce, kilku w Uboczu. Czyżby ich wszystkich zabrali na cmentarze wojenne ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here