Odcinkowy pomiar prędkości i prawie 900 mandatów dziennie!

4
5128
odcinkowy pomiar prędkości kostomłoty kąty wrocławskie autostrada a4

To istna skarbonka. W 2023 roku 72 działające urządzenia w kraju zarejestrowały 320 tys. wykroczeń. Połowę z nich odnotowano na A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

 

 

W lipcu 2023 r na autostradzie A4 został uruchomiony pierwszy na Dolnym Śląsku odcinkowy pomiar prędkości.

Co to jest odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) to zaawansowany system monitorowania prędkości pojazdów na danym odcinku drogi. W przeciwieństwie do tradycyjnych fotoradarów, które mierzą prędkość jednostki na konkretnym punkcie, OPP analizuje prędkość na dłuższym fragmencie trasy. Dzięki temu możliwe jest bardziej precyzyjne i wszechstronne monitorowanie ruchu drogowego.

„System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy. Kluczową zaletą OPP jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.” – wskazuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Zastosowanie odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A4

Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych dróg w Polsce i tą, na której regularnie dochodzi do wypadków, w tym tych ze skutkiem śmiertelnym. Aby poprawić bezpieczeństwo, oraz zmniejszyć ryzyko nadużywania prędkości przez kierowców, zainstalowano system odcinkowego pomiaru prędkości na tej autostradzie. Wybór padł na najbardziej niebezpieczny odcinek autostrady pomiędzy węzłami Kostomłoty a Kąty Wrocławskie.

„Wybór lokalizacji poprzedziła analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonana wspólnie przez GDDKiA i GITD. Autostrada na tym odcinku nie posiada pasa awaryjnego i obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 110 km/h. W latach 2018-2022 doszło tu do prawie trzydziestu wypadków, w których zostało poszkodowanych około pięćdziesiąt osób.” – wskazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinkowy pomiar prędkości pomiędzy węzłami Kostomłoty a Kąty Wrocławskie

Pod koniec czerwca 2023 roku nad autostradą A4 zamontowane zostały żółte kamery odcinkowego pomiaru prędkości. Służby przez blisko miesiąc testowały działanie systemu. Ten uruchomiony został w połowie lipca br.

Ile wykroczeń zarejestrował – odcinkowy pomiar prędkości?

Jak dowiedziała się redakcja Lwówecki.info w okresie od 13 lipca do 31 października 2023 r. system zarejestrował 134 tys. przypadków niestosowania się przez kierujących do obowiązującego na tym odcinku drogi ograniczenia prędkości.

850 mandatów na dzień

Działające w kraju odcinkowe pomiary prędkości w 2023 roku zarejestrowały 320 tys. wykroczeń. Połowę z nich zarejestrowały kamery na odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi. Przez pół roku złapało kierowców 152 tys. razy. To blisko 900 mandatów dziennie.

Na tej trasie kierowcy muszą szczególnie uważać, bo chociaż jest to autostrada, to przez brak pasa awaryjnego, obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 110 km/h.

Bat na kierowców, czy urzędowa skarbonka?

Nie ustają także kontrowersje wokół zasadności montażu takich urządzeń. W ocenie wielu kierowców, są to zwykłe maszynki do zarabiania pieniędzy przez państwo. Tłumaczą swoją opinię tym, że nawet jeżeli kierowcy na danym odcinku zwalniają, to już po jego minięciu przyśpieszają, by nadrobić „stracony czas”. A ci, co nie zwolnili płaczą i płacą.

4 KOMENTARZE

  1. Załapałem się do niej, zdjątko zrobiło mi o 3 w nocy na pustej drodze. Nawet gdy już wiedziałem o jaki odcinek chodzi to dopiero za drugim rzem wyłapałem znaki. Myślę, że perfidnie je tak ustawiono, łatwo przegapić. U mnie skończyło się na 300zł. Nie chodzi o bezpieczeństwo, a kasę.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here