Od stycznia znacząca podwyżka cen prądu. Jest decyzja URE

23
1291

“Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych” – poinformował Urząd.

 

“W ostatnim kwartale każdego roku w URE prowadzone są postępowania mające na celu zatwierdzenie taryf za energię elektryczną na kolejny rok dla spółek dystrybucyjnych i tzw. sprzedawców z urzędu (z grup PGE, Tauron, Enea i Energa), świadczących usługi dla przeważającej większości odbiorców w kraju” – czytamy dalej w komunikacie URE.

Agnieszka Głośniewska Rzecznik prasowy URE wskazuje, iż głównymi przyczynami wzrostu naszych rachunków są wysokie hurtowe ceny energii oraz koszty zakupu praw do emisji CO2.

„Rosną koszty zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) pokazują, że w ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata – gwałtownie rośnie. Zmiany średnich cen energii elektrycznej na rynku hurtowym obrazuje rys.1. Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, by w listopadzie br. osiągnąć poziom 470 zł/MWh. Ceny te obecnie nadal rosną.

Drugim czynnikiem znacząco przekładającym się na ceny energii w Polsce, są koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Nasza energetyka w większości oparta jest bowiem na tym paliwie: 80 proc. wyprodukowanej w tym roku w kraju energii elektrycznej pochodziło właśnie z węgla. Koszty uprawnień w okresie od maja 2019 r. do listopada br. wzrosły od 100 do 310 zł za tonę i obecnie nadal rosną.” – tłumaczy Agnieszka Głośniewska.

Urząd wskazuje, iż na całkowity koszt rachunku za energię elektryczną składają się koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji (transportu). Prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (tylko dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryf tzw. sprzedawców z urzędu), jak i usługi jej dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców). Z wyliczeń urzędu wynika, iż rachunki za prąd (netto) odbiorców w gospodarstwach domowych w 2022 r. wzrosną średnio o 24 procent.

grafika URE

To nie koniec podwyżek, regulator zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Tutaj podwyżka jest gigantyczna, średnio opłaty za gaz w gospodarstwach domowych wzrosną aż o 54 proc, więc rachunki wzrosną nawet o 174 zł miesięcznie

23 KOMENTARZE

  • To wymień mi zarazę która była czy może być lepsza. Jakoś nie widziałem po obaleniu komuny dobrych rządów A co gorsza opozycja jest bardziej popaprana niż PiS.

 1. Tylko cieszyć się,że takie będą podwyżki cen prądu a co! Przecież w/g klasyka to jest obecnie w Polsce Cud Gospodarczy największy od czasów rozbiorów. Ale teraz serio- mnie też dotyczą te podwyżki ale ja wiem dlaczego tak jest (dla ciemnej masy tłumaczy się,że to wina Rosji,UE i Tuska,ze w 2014 roku nie zrobił weta w UE) i mnie to będzie lżej znosić w psychice. Wiem jedno,ze tych co tak w ciemno dwiema rękami głosują na nowoczesnych Barbarzyńców i Hunów to mocno zaboli,ba powinno mocno zaboleć bo nic tak nie uczy pokory jak ZAWÓD,ogromny zawód na “przyjaciołach” i ich obietnicach. Święta będą ogromnie drogie (dla przekąsu za klasykiem powiem najdroższe od czasów rozbiorów) ale po Nowym Roku jak sami rządzący mówią ceny prądu, gazu, węgla poszybują i na pewno nie w dół. Mnie wychowanego za głębokiej komuny w biedzie, nadchodząca obecnie bieda już nie zaskoczy ale z wielką ciekawością będę obserwował obecnych wielbicieli Rady Nadzorczej z Nowogrodzkiej szczególnie jak będą zmuszeni do gotowania zupy na przysłowiowej cegle a bigosu z kory dębowej. No chyba,że obecni wielbiciele nowoczesnych Barbarzyńców i Hunów to ludzie zamożni siedzący na forsie z przytupem pijący piwo pociągając sobie cygaro a jeżeli tak to przepraszam.

  • Jeszcze nie dopisałem o emerytach (takich jak ja) i rolnikach.W tym Cudzie Gospodarczym drudzy mówią w Polskim Ładzie i w tej szalejącej inflacji (obecnie 7,8%) to identyczna sprawa dla emerytów i rolników jakby wyrzucili w błoto miesięczną emeryturę czy miesięczne dochody rolników. Dlaczego? To proste jak to,ze po nocy jest zawsze dzień. Inflacja 8% x 12 miesięcy to ~ 100% rocznego dochodu (licząc inflację rok do roku).Pracownicy mogą mieć podwyższane w szalejącej inflacji swoje pobory co miesiąc,dwa,trzy a emeryt i rolnik jak? Emeryt za rok w marcu a rolnik jak zasieje to dopiero tez za wiele miesięcy i to jeszcze jak wyrośnie. Są te dwie grupy w przysłowiowy tyłek a głosują tak jak “prawdziwi polacy”.

 2. Wy wszyscy PO-wcy ,was wywieść do krajów gdzie naprawdę jest bieda ,gdzie dzieci nie mają co jeść to może do waszych mózgów by dotarło to wasze narzekanie , tylko czy wy te mózgi macie ,najpierw prześwietlenie głowy zróbcie

  • A kto na was PiSowców bedzie wtedy robił jak wywieziecie rozumnych ludzi? Przecież wy nauczeni jesteście albo dostawać 500+ albo kraść! Na święta życzę temu watażce z nowogrodzkiej aby mu kot z****ł!

   • Nawet niewiesz co piszesz chłopie, jadu to wy macie w sobie wszyscy PO-wcy.Kto by nie rządził to całe życie będziecie narzekać nie macie swojego rozumu, sterują wami jak chcą ha,ha….

    • Co ty gadasz o sterowaniu? Przecież ja nie cierpię i nie oglądam TRWAM ani Radia Maryja ani “gebelsówki” Kurskiego więc o jakim sterowaniu mówisz? Coś ci się pokręciło w głowie z tym sterowaniem.Na koniec pociesza mnie fakt,że już od wczoraj w mediach społecznościowych dużo pisze sie o obywatelskim zbieraniu podpisów aby zlikwidować w identyczny sposób jak to wczoraj zrobiono tym razem TRWAM w niedługim już czasowo drugim rozdaniu sejmu i senatu.

     • TVN-iemiecka wasza prawdziwa i nieśmiej się z katolików judaszu ,jeszcze przyjdziesz do nich z potrzebą.

 3. Ja się podwyżek prądu nie boję. Kupiłem już 10 litrów nafty, urządzenie dziadka wyremontowalem i jest gotowe. Dokonałem przeglądu tzw kozy, wymieniłem ruszta i zamiast gazem będę nim ogrzewał chałupę.
  Gorzej z kompem, niestety, drożej zapłacę, prądem bestia jest zasilana.
  Słyszałam z telewizji, że w styczniu do mojej emerytury /1450 zł na rękę/ mają dołożyć prawie 200 zł. Jeszcze zaoszczędzę na tych podwyżkach prądu i gazu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here