Od poniedziałku zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej!

5
1263
wieża telekomunikacyjna nadajnik

Już 28 marca rozpocznie się zmiana standardu nadawania telewizji na standard DVB-T2/HEVC. W pierwszej kolejności na zmianę muszą być przygotowani mieszkańcy zachodniej Polski – proces rozpocznie się w województwach dolnośląskim i lubuskim. Następnie sukcesywnie nowy standard naziemnej telewizji obejmie cały kraj. Co ta zmiana znaczy, kogo dotyczy i jak się do niej przygotować? Odpowiadamy!

 

To prawdziwa pozytywna rewolucja dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej!

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.

Standard DVB-T2/HEVC przyniesie widzom wiele korzyści. Nowa telewizja naziemna to większa oferta programowa w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Zarówno nowe jak i odbierane dotychczas kanały dostępne będą całkowicie za darmo. Zmiana oznacza jednak także większe wymagania względem telewizorów.

Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie posiadanie telewizora, obsługującego ten standard, albo dekodera (tunera) do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie programów naziemnych po 28 marca 2022 roku nie będzie możliwe.

Jak mogę sprawdzić czy jestem gotowy na nową telewizję naziemną?

Pierwszym krokiem od którego powinniśmy zacząć jest sprawdzenie czy telewizor gotowy na odbiór nowego standardu nadawania. Warto mieć przy sobie instrukcję obsługi – różne modele mogą posiadać nieco inne funkcje i tryby.

 1. Włącz telewizor.
 2. Znajdź i wejdź w USTAWIENIA.
 3. Wybierz pozycję ODBIÓR NAZIEMNY
  Na wyświetlonej liście szukamy pozycji „odbiór naziemny”, albo obrazka, który ją oznacza (może to być na przykład rysunek masztu nadającego sygnał lub anteny). Wybieramy ją i zatwierdzamy.
 4. Uruchom AUTOMATYCZNE WYSZUKIWANIE PROGRAMÓW.
  Zanim ją uruchomimy, pamiętajmy, że po zakończeniu wyszukiwania zmienią się wcześniejsze ustawienia wszystkich programów w telewizorze -mogą zmienić się ich numery na pilocie. Odbiornik może sam wyświetlić takie ostrzeżenie i poprosić nas o potwierdzenie. Jeżeli się zdecydujemy, uruchamiamy wyszukiwanie automatyczne. Telewizor zacznie sam wyszukiwać dostępne programy – pamiętajmy że może to potrwać bardzo długo – bądźmy cierpliwi.
 5. Wyjdź z ustawień i przeszukaj nową listę kanałów.
  Kiedy skończy, wracamy do zwykłego trybu oglądania telewizji i sprawdzamy, czy pojawiły się programy nadawane w DVB-T2/HEVC.
 6. Jeśli widzisz i odbierasz bez przeszkód kanały: TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Kobieta – Twój telewizor gotowy jest na odbiór nowej telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC!

Można również wyszukać planszę testową Telewizji Polskiej SPRAWDZAM TV, na kanale NTV28. Jeśli widać obraz oraz słychać dźwięk oznacza to, że Twój telewizor lub dekoder najpewniej spełnia wymagania nowego standardu. Jeśli natomiast słyszysz dźwięk, a nie widzisz obrazu, konieczna jest wymiana sprzętu na zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.

5 KOMENTARZE

 1. W listopadzie 2021 minister rządu p. Morawieckiego ogłosił ze beda dopłaty 100 ZŁ na zakup dekodera.
  W marcu 2022 przeszla ustawa.
  W marcu 21 dnia minister umozliwił składanie wniosków.
  W marcu 25 dnia posiadam kod świadczenia którego nie mogę wykorzystać w żadnym sklepie – SYSTEM NIE DZIAŁA.
  Pan Premier Morawiecki zaciera ręce z radości – ile to on zaoszczędzi. A ze 28.03.2022 MÓJ stary telewizor nie będzie “widział” TVP1, Polsat, TVN ?
  Może tydzień, może dwa bez telewizora ? Na zdrowie wyjdzie…
  Bałagan i bajzel.

 2. przed chwila dowiedzialem sie ze od pobniedzialku bez nowego dekodera lub telewizora bez hevc bedzie mozna ogladac jedynie sluszna telewizje – TVP1, TVP2, ITD. Z powodu wojny i zagrozenia bezpieczenstwa panstwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here