Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. MON chce powołać nawet 200 tys. osób

44
2225
zdjęcie poglądowe (fot.: Wojsko Polskie)

MON w projekcie rozporządzenia jasno wskazuje ile osób i do jakich celów chce powołać w 2023 roku. Zaskoczeniem może być planowana wielkość powołań na ćwiczenia wojskowe.

 

W 2023 roku Ministerstwo Obrony Narodowej planuje powołać 200.000 osób na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Próba uniknięcia stawiennictwa może być karana.

Ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2023 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych. W tym MON wskazał, że w nowym roku będzie chciał do zawodowej służby wojskowej – do 17.128 osób.

Resort obrony przewidział także powołanie około 200.000 osób na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla osób, które wcześniej nie miały nic wspólnego w wojskiem, lecz komisja wojskowa orzekła ich stopień zdolności do służby wojskowej jako kategoria A – zdolny do służby wojskowej oraz B – czasowo zdolny do służby wojskowej.

 

 

„Ćwiczeń wojskowych – do 200.000 żołnierzy rezerwy, w tym 200 z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska służbowe w strukturach wojennych, na których są wymagane wyższe niż posiadają obecnie kwalifikacje wojskowe, a także osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy”. – czytamy w projekcie rozporządzenia.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, która traktuje o obronie narodowej, każda osoba, której komisja wojskowa określiła jeden z dwóch najwyższych stopni zdolności do służby w wojsku może zostać tzw. Rezerwistą pasywnym. W tej samej ustawie można wyczytać, że żołnierz rezerwy pasywnej może przechodzić ćwiczenia wojskowe, które trwać mogą określoną ilość czasu nieprzekraczającą 90 dni bez określonych przerw lub 30 dni z przerwami.

Kto straci na obowiązku stawiennictwa na ćwiczeniach?

Warto pamiętać, że uposażenie wojskowe stanowi określoną kwotę. Osoba, która otrzyma wezwanie do stawiennictwa na ćwiczenia jest zobowiązana do odebrania bezpłatnego urlopu w pracy, aby przejść ćwiczenia. Otrzyma ona podstawowe uposażenie, lecz w wielu przypadkach nie zrekompensuje to straty, którą dana osoba poniesie z tytułu odbycia ćwiczeń trwających około 30 dni.

 

 

Dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą brak ingerencji w prowadzenie firmy na czas odbywania ćwiczeń może okazać się niemożliwe.

Co grozi za niestawienie się na ćwiczenia rezerwy w określonym terminie?

W przypadku niestawienia się na ćwiczenia osoba podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, w wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

44 KOMENTARZE

 1. To nie moja wina ani wybór, że urodziłem się na terenie post-wersalskiego bękarta. I nie narażę mojego życia ani zdrowia dla obrony posad maciornika, kaczora czy rydzola lub obesranej tożsamości narodowej. I nie stawię się na żadne ćwiczenia, choćbym miał być karanym.

  • Miernoty z PiS bez zgody większości, brak referendum bo w wyborach na PiS głosowało 27 % uprawnionych 73% na nich nie głosowało, wpakowały nas w wojnę, trwonią na nią dziesiątki miliardów, degradują nam warunki życia.

 2. Czyzby “przewidziana” jest wojenkA??

  P.S. no i kolejne małe firmy, zwłaszcza jednoosobowe pójdą się je**ć, bo przecież jak Cię wezwą do wojska, to musisz iść, bo jak nie, to posadzą.. a jak już pójdziesz to firma sama na siebie(no i na Ciebie) nie będzie zapierdzielac..albo opcja nr2 “urlop BEZPŁATNY…” A TO NIBY DLACZEGO KUR*A BEZPLATNY??

 3. Ludzie mężczyźni z Ukrainy wyjeżdżają Dąbie a my Polacy będziemy powoływani paranoja to jest sprawa między Rosją a Ukrainą może my pójdziemy walczyć a oni będą grzać się u nas

 4. Nie wiedzialem, ze mamy tylu targowiczan, zdrajcow ktorzy Polske maja gdzies. Lata zaborow/123 lat Polski nie bylo/ pozniej okupacja najpierw niemiecka pozniej sowiecka i nic niektorych nie nauczylo. A ten ziemianin jan uzywajacy okreslenia “bekart wersalski” powinien zostac pozbawiony obywatelstwa polskiego. Przeciez to plemnik sowiecki

 5. Ja byłem w wojsku jesień 1994 r.
  Wojsko poczęstowało mnie żółtaczką wszczepienną, wywalili mnie do cywila. Byłem resztką człowieka, organizm wyniszczony że nie dawali mi szans na przeżycie w Bydgoszczy profesor dokonał niemożliwego-przeżyłem. Po wyjściu do cywila, żadnej pomocy z wojska! Leczenie kosztowało sopro kasy, poszedłem do pomocy społecznej to mnie odesłali do wojska, wojsko do pomocy społecznej. Szwej schorowany bez pomocy jest takiemu krajowi zbędny!
  Wiec taka jest nasza ojczyzna!!! Mamy nasze dzieci wysyłać na front?
  Za co za taką Polskę, która wysyła żołnierzy w bój, a a jak kaleką zostaje to niech się martwi rodzina?
  Dzieci polityków nie walczą, walczą zwykli ludzie i zwykli ludzie cierpią!
  Te biedne matki płaczą!
  Jak wojsko idzie na front to generałowie i politycy stoją w pierwszym szeregu, jak wracają kalecy żołnierze to spieprzają pierwsi!
  Jak w 1939roku generalicja pierwsza z rodzinami uciekała!
  Możecie mnie wyzywać jak chcecie.
  Szkoda krwi przelanej naszych dziadków o Polskę!
  Co zrobiono z naszą Polska po1945 roku, alianci sprzedali nas!
  Jaka nagroda była od sojuszników za przegonienie Turków pod Wiedniem?
  Rozbiory! Odwdzięczyli się,, pieknie,,!
  Amerykanie co teraz zrobili z Kurdami w Syrii, co zrobili z Afganczykami i tak można wymieniać.
  Po uzyskaniu,, wolności,, i dogadaniu się w Magdalence komuchy dogadały się z solidarnością i rozsprzedali bądź rozkradli co się dało!
  Dbają tylko o własne dupska np,, rodzina na swoim,, dotyczy to każdej partia nie tylko PiSu choć ci biją wszelkie rekordy bezczelności!
  Teraz odwalają teatrzyk jak oni z sobą walczą, a tak na prawdę to u redaktora Mazurka razem wódę chleją.
  Jestem realistą w końcu, choć zawsze byłem idealistą.
  Polska najważniejsza, jaką Polska?
  Ta, której USA, Izrael i UE ma mówić jak żyć!
  Klechy łakome, zachłanne i pedofilskie przestępstwa prawie bezkarne!
  To o taką Polskę nasi dziadkowie walczyli i wy teraz nasze dzieci chcecie wysyłać, bo jakiś stary kawaler ma manię wielkości!
  Polska czy Polin.
  Witajcie tu jest Polin, to słowa Prezydenta Polski, czy prezydenta Polin?

 6. To podpucha.
  MON nie ma takich możliwość sprzętowych i kadrowych do szkolenia takich ilości rezerwistów.
  Ale w sumie taka szkoła życia to się by przydała tym zniewieściałym chłopcom.
  Żeby nie było ja odbyłem zasadniczą służbę.

 7. Hamlet. Poczytałeś jak mnie potraktowała ojczyzna? Zrozumiałeś? Czy to dla ciebie zbyt zawiłe?
  Ojczyzna mi zniszczyła zdrowie!
  Potem mnie olała!
  Co jeszcze mam jej oddać życie moje za stołki polityków?
  Jak chcesz to oddawaj swoje!
  Od trzeźwo myślących się odczepcie.
  Chcecie być mięsem armatnim to jedzcie na Ukrainę tam takich jest potrzeba!
  Znasz takie pojęcie jak,, teatr działań wojennych,, jak chcesz to bądź w nim aktorem!

 8. Piszy, przez twoja tragedie osobista, mamy pozwolic,zeby nas pozbawiono niepodleglosci? Jak w tamtych czasach sluzyles, to rzadzilo pzpr czyli obecne sld i zsl czyli obecne psl wiec chyba nie musze ci przypominac jak komunisci traktowali jednostke czyli czlowieka, dla nich liczyla sie tylko bezmozgowa masa, czego przykladem jest fosja.korea pl, chiny

  • polska to stan umysłu, a nie podległe lub niepodległe państwo. Lub inaczej : polska nie jest niepodległa i nigdy nie będzie, bo będzie zawsze podlegać pod coś: ZSRR, Brukselę, USA, Watykan, Głupotę, Korupcję , Kołtuństwo…., Rosję, Berlin, Cwaniactwo, Watykan, Układy itd. itd. w kółko. Trzeba walczyć o wolność osobistą.

  • W tamtych komuszych czasach Polki rodził i wychowywały dzieci, dziś za sprawą rządzących łżeelyt, postsolidarnoscowej demokatycznej patologii kraj się wyludnia i wymiera.

 9. Grzesio – opisałem swoją sytuację i zrobiłem to tylko po to aby pokazać jak ojczyzna traktuje swoich żołnierzy. Znajomego z Boleslawca syn został kaleką podczas walki i co zrobiła z nim armia . Wypluła do cywila i dziś ojciec zajmuje się kalekim synem , armia mo go w tyłku.
  Ja nikomu nie bronie iść do wojska , do puty do puki jesteś Zdrowy i nie myślisz nie zadajesz pytań, wszystko jest super.
  Wystarczy zachorować , czy być rannym , wtedy otwierają się oczy!
  Możecie nauczyć się na moich błędach, bądź na swoich wolna wola jak kto chce .

 10. Jestem po misjach w Iraku, tez mam inwalidztwo,ale w moim przypadku jest wszysko ok i rehabilitacja byla i renta z ktorej da sie jakos przetrwac i stattus weterana co daje mi i sanatorium co roku wiec bynajmniej teraz armia w miare dba

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here