Kolejne wsparcie finansowe dla uchodźców z Ukrainy. Nawet 12 tys. zł na dziecko

23
958

Uchodźcy z Ukrainy mogą już składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy.

– Możliwość składania wniosków przez uchodźców pojawiła się w momencie udostepnienia przez nas wniosków języku ukraińskim. Do tej pory Ukraińcy wnioskowali jedynie o wypłat e z programu 500+ – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi udostępniony został specjalny wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS, pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS.
Do złożenia wniosek (RKO-U) niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica jak i dziecka, na które wnioskuje o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce.

– Wniosek o RKO dla może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, pieniądze są wypłacane na bankowe konto – przypomina Kowalska-Matis..

O rodzinny kapitał opiekuńczy można ubiegać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesiąc, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 12 miesiąc. Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca.

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Co ważne uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, tj. od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jak i inne świadczenia z programu „Rodzinna 500 plus” przysługują uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce.
RKO przekażemy na numer rachunku bankowego w Polsce, który zostanie podany we wniosku.

W sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w każdej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres [email protected].

-/Dolnośląski ZUS/-

23 KOMENTARZE

 1. Na jak długo starczy tych pieniędzy? W lipcu znowu zmiany w polskim ładzie- na pewno nie na lepsze, 13 emerytury już wypłacane, 14 – obiecane. 500plus dla wszystkich. Jesteśmy bardzo bogatym państwem ale tylko wizualnie w obietnicach PiS. Ludzie łapcie się za portfele. Bieda idzie i to straszna

   • To naprawdę nie są duże pieniądze. Przy dwóch dzieciakach to jedynie 2000 zeta miesięcznie.
    Trudno jest mi zrozumieć Twoją nabytą lub teraz wyuczoną jędzowatość, komentuj merytorycznie. Jak już wszystkich inaczej myślących wyślesz do Rosji, to złóż zobowiązanie i co miesiąc wspomagaj złotówkami uchodźców ze swojej wypłaty, na przekór zatroskanym o swój byt tubylcom.

     • Przykro mi niedouczony adwersarzu, tubylec dla Ciebie to coś obraźliwego, pogardliwego… Toć to mieszkaniec Lwówka, Gryfowa, Mirska itd.
      Najpierw wysłałeś mnie do Rosji, teraz zakwalifikowałeś mnie do komuchów, za chwilę klapniesz o moim udziale w ZOMO…
      Chcesz pomagać, pomagaj za swoje !!! Chcesz walczyć ? Walcz – Donbas czeka.

 2. Wojna to tylko jedna z wielu przyczyn
  Głównie to zła, błędna polityka finansowa pisowskiej mafii
  Szykujmy się Polacy, bo nadchodzi nieuchronnie katastrofa finansowa !
  Grecja bis = Polska w rękach PiS
  Pinokio Morawiecki wczoraj stwierdził, że my
  nie potrzebujemy obcych tj. z Unii Europejskiej (pieniędzy),
  bo rząd opiera się na naszych – polskich pieniądzach
  No to widać skutki np: inflacja już 11 % ! A to dopiero początek !
  Nie potrafił wytłumaczyć wydatkowanie ostatnio 7 miliardów zł !!
  poza wszelką kontrolą, kręcąc coś,
  że niby to w czołach na Ukrainę poszło !
  Ile tych czołgów ? to ie powie, bo to tajemnica !
  Teraz jakiś bardak z wakacjami kredytowymi i inne bzdury,
  jak w systemie podatkowym – takei pseudo środki zaradcze
  – przed skutkami własnej szkodliwej dla Polski polityki.
  Najpierw walą pałką w głowę,
  a później dają Polakom tabletki od bólu głowy,
  że niby tacy nasi troskliwi dobrodzieje……

  • Donald podzieli się z tobą swoją emeryturą, zasłużył na nią, będziecie wspierać razem z nim gospodarkę niemiecką pracę będziesz miał w polu przy szczypiorku ,będzie mieli lepiej

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here