Obniżka cen paliw, energii, gazu, …

42
1483

Wzrost cen za energię elektryczną jest spowodowany m.in. wzrostem cen surowców. Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, wprowadzamy dodatek osłonowy. Zapewniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Morawiecki.

 

Rząd deklaruje, iż w ten sposób zrekompensuje koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.

 • Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

 • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
 • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z wyliczeń premiera wynika, iż z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

Zwolnienie i obniżenie akcyzy na energię elektryczną

“Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatek, chcemy solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS).” – tłumaczy premier i wskazuje:

 • Zwalniamy z akcyzy gospodarstwa domowe. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh.
 • Obniżymy akcyzę na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

Obniżony VAT na energię elektryczną

Premier Morawiecki przekazał także, iż obniży stawki VAT za energię elektryczną.

• Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące.
• Okres obowiązywania: styczeń-marzec 2022 r.

Obniżka cen paliw

Jak tłumaczył podczas wystąpienia szef rządu ostatnie miesiące przyniosły gwałtowny wzrost cen ropy na globalnych rynkach. “Pomimo tego, że wszyscy w Europie kupują baryłkę ropy za podobną cenę, w Polsce mamy do czynienia z jednymi z najniższych cen paliw w Unii Europejskiej. Jednak dalszy niekontrolowany wzrost cen mógłby negatywnie wpłynąć na budżet gospodarstw domowych i polskich firm.” – wskazywał premier Morawiecki.

Aby ograniczyć dynamikę rosnących cen paliw rząd zamierza wprowadzić:

 • od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej;
 • dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Obniżony VAT na gaz ziemny

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej mówił, iż obecny kryzys na rynku gazu i związane z nimi drastyczne wzrosty cen błękitnego surowca w całej Unii Europejskiej, budzą rosnący niepokój mieszkańców – zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem zimowym. Jego receptą na ten kryzys jest obniżenie stawki dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych.

 • Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Oszczędności w administracji

Ponadto rzad deklaruje zaostrzenie działań w sferze administracji. “Aby zaoszczędzić dodatkowe środki, chcemy jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wydatków publicznych. Działania te powinny przynieść od 3 do 5 mld zł oszczędności.” – wskazuje szef rządu i wymienia następujące działania:

 • W 2022 r. ograniczymy tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej.
 • Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków.
 • Dokonamy pogłębionego przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności.
 • Ograniczymy również finansowanie programów w funduszach celowych, do tych już realizowanych lub ogłoszonych.

42 KOMENTARZE

 1. Oni wykonują tylko polecenia. Niech obniża VAT na 5% na żywność jak jest od lat we Francji skoro nie mogą na 0%.Kolejne obiecanki na dla naiwnych. Najpierw wywindowali ceny paliwa ile się da a teraz wielce obniżają. Ceny w Polsce ustala Orlen i decyduje o cenach a nagle jakby o tym zapomnieli i kolesiu Obajtku. Na giełdach światowych ropa po staremu tylko eurokonchoz ćwiczy poddanych.

 2. Jeszcze kilka miesięcy temu ogromnie denerwowałem się gdy słuchałem co mówi ten pan na zdjęciu. Teraz jego gadka mnie już tylko rozśmiesza i czekam tylko jak obecnie jego zwolennicy zaczną mu machać pięściami a zaczną i nie pomogą tu żadne zaklęcia ani nawet mozolna praca “gebelsówki” kurskiego. Dzisiaj na konferencji prasowej powiedział,że ta NASZA RODZIMA inflacja to wina Rosji z jednej strony a Brukseli z drugiej strony. Nie powiedział jednak dlaczego ta inflacja u nas jest dwa razy większa niż w pozostałych państwach UE z osobna w każdym. Oj przepraszam, dorównują nam nasze bratanki Węgry. Nie powiedział na konferencji prasowej dlaczego złotówka nasza pikuje w stosunku do innych walut i wykres jej pikowania jest podobny do wykresu zakażeń covidem19 a to wróży bardzo źle i czy to też wina “dwojga” -Rosji i Brukseli? Nie powiedział też dlaczego o połowę mniejsza od nas ale jest też inflacja w USA,czy oni też sprowadzają ropę i gaz z Rosji a “miesza” im we wszystkim także Bruksela? Dziwne,że też nie obarczył trochę winą za to Tuska.Jednak z niego jest gość bo przewidując co będzie w zimie nam emerytom zwaloryzował emeryturę w marcu AŻ o ~70-100 zł na miesiąc ale widząc przed zimą co się kręci to SWOIM i SOBIE też podniósł uposażenie,niedużo,drobnostka TYLKO o 5000-8000 zł do już istniejącej pensji na miesiąc aby choć trochę można było VIPom ulżyć. W największym w Polsce w/g Glapińskiego Cudzie Gospodarczym od czasów rozbiorów życzę na święta zwolennikom tego pana na zdjęciu-uginającego się jak do tej pory było co roku stołu świątecznego a i życzę też im szczęścia w znalezieniu węgla na zimowe mrozy!

  • Rozumiem, że cała opozycja zrzeka się tych podwyżek i walczy zaciekle o ich nie wprowadzenie. Doceniam także wkład i zaciętość oraz patriotyzm jakim wykazał się były już prezydent Europy w sprawie tego, że Niemcy budują sobie rurociąg który omija nasz kraj i wiadomo do czego będzie wykorzystywany. A nie czekaj on tak miał tyle do powiedzenia co…

  • ~ zagadka dla leona cara ~
   “chciałbym mieć taki guzik, na jednym byłoby napisane “niskie ceny żywności ” a na drugim ” wysokie ceny żywności”. To nic bym nie robił tylko naciskał ten guzik ” niskie ceny żywności “.
   TYLKO TAKICH GUZIKÓW NIE MA ! ”
   Jeszcze jeden cytat… ” Podwyższyłem, ale się nie cieszyłem “.W przeciwieństwie do tego pierwszego, Premier Mateusz Morawiecki “OBNIŻYŁEM i się CIESZĘ”.
   Widzisz różnicę ?
   Z twojego tekstu wnioskuję, że jesteś nieco ” ociążały U ” delikatnie mówiąc ,to podpowiem ci pierwszą i ostatnią literkę … ” TZ “

  • Hej carze ! z tobą coś nie halo.
   Wiesz ile średnio zarabiają posłowie w UE ???, a tak średnio gdzieś około 10.000 euro, może w niektórych państwach nieco niżej. Weźmy takie Czechy pierwsze z brzegu przy których polscy posłowie wypadają bardzo, bardzo blado nawet po tych ostatnich podwyżkach.
   Pleciesz głupoty człowieku , widać , że tęskno ci za kopiejką.

  • Dla nas ludzi wierzących nie uginające się stoły od żarcia tylko religijny wymiar Bożego Narodzenia ma znaczenie. Pojednanie i wschłuchiwanie się w głos Boga. Jeśli tego nie rozumiesz to przynajmniej pozwól Polakom cieszyć się z tego święta.
   Nie zapomnij wysłać karteczek z dziadkiem mrozem dla towarzysza Milera i towarzysza Cimoszewicza, na pewno się ucieszą.
   Tobie też życzę miłych Świąt.

 3. “Dokonamy pogłębionego przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności” – No to Sasin do pierdla, niedziałające respiratorki. Co tam jeszcze było…

  • – stocznia w Szczecinie
   – huta w Krakowie
   – elektrownia w Ostrołęce
   – narodowa szwalnia
   – narodowa rozlewnia preparatów
   – drukarnia kart
   Za coś jeszcze ten człowiek ręczył i czegoś jeszcze był pewien a jak się nie stanie to poda się do dymisji?

 4. Moja Matka (82 lata) być może dostanie 400 złotych w przyszłym roku. Dziś zadzwoniła i powiedziała, że z dodatku całe 50 zł da księdzu na mszę o nawrócenie wyborców PIS.

   • Też jestem katolikiem i tego mnie nikt nie zabierze co mam w sercu ale wiem z Biblii,że gdy Pan Bóg stworzył Adama i Ewę to tchnął w nich duszę i powiedział jakoś tak “…daję wam ROZUM i inne cechy na SWOJE podobieństwo,idźcie i rozmnażajcie się …”. A to,że matka CHWOS daje 50 zł na mszę w intencji o nawrócenie sie zwolenników PiS to moim zdaniem dobra intencja.Zwolennicy PiS to też nasi rodacy i każdy cieszyłby się gdyby chociaż połowa z nich zeszła ze złej drogi. Gorzej jak niektórzy w tym wieku dają dużo,dużo więcej na naszego polskiego toruńskiego odpowiednika brazylijskiej sekty Ordo luris.

   • Babcia te 400 zeta dodatku osłonowego rocznie w dwóch ratach, jeszcze potrafi porównać do podwyżek 5000 zł miesięcznie władzy pisowskiej…
    Wie też doskonale co kryje się pod pojęciem patriotyzm, na spotkaniach rodzinnych zawsze zawsze podkreśla, że patriota nie ograbia Państwa a pracuje i działa na rzecz Państwa.

 5. Jak czytam sami znawcy ekonomii i wyznawcy POmyleńcow wielkiej durnej anty Polskiej Targowicy. Nie ma programu ,ale co by nie zrobił PIS jest źle. Nie obniży akcyzy żle, obniży jeszcze gorzej. Nie pomoże najbiedniejszym żle, pomoże jeszcze gorzej. Nie Zwołuje posiedzenia nr. granicy ,źle bo biedni nic nie wiedzą i nie mogą doradzić, zwołuje posiedzenie okazuje się, że nie mają nic do zaoferowania, tylko płaczą, że chcą ich wkopać. Totalna durna opozycja!

  • Dokładnie, tak samo najazd na TVP, nie chcesz nie oglądaj są inne kanały informacyjne, np. te fał en gdzie można zobaczyć tą historię o imigrancie który płynął przez 6 dni to jest dopiero cyrk i ludzie w to wierzą

   • Przypominam, że ta goebelsowska tv jest finansowana z pieniędzy każdego Polaka! że każdy MA OBOWIĄZEK opłacać abonament RTV (i nie można się z tego wymiksować), więc twoje rady: “nie chcesz? – to nie oglądaj i nie komentuj!” są zwyczajnym chamstwem!!! Jeśli coś jest finansowane z pieniędzy podatnika – to podatnik ma to prawo recenzować!
    Miłego łykania propagandy pelikanku życzę!

  • Obserwatorze drogi, widzę że jesteś szczęśliwy tak oceniając dobrą władzę PIS i durną opozycję. Ta szczęśliwość może być zwiastunem poważnej choroby, działaj póki czas…

   • Krótko bo krótko uzasadniłem głupotę totalnej opozycji, ty zaś jak widać jesteś jasnowidzem który po kilku zdaniach jest wstanie określić kto jest chory. Buraków ci u nas dostatek. Tobie leczenie już nie pomoże.

    • Obserwatorze drogi,
     Zakwalifikowałeś mnie i innych dyskutantów – inaczej myślących, do wyznawców “wielkiej durnej anty Polskiej Targowicy”. Dla mnie to nie nowość, gdybyś był chory, to nigdy nie użyłbyś tych słów – typowych dla małorozumnego wyborcy PIS-u. Czyli jesteś zdrowy, no może nie do końca…
     Przypomina mi się końcówka cytatu z Bogusławskiego “Poznaj w cłeku brata swego. A będzies kochany”. Co prawda, szkolny cytat jest zaprzeczeniem języka nienawiści którego tak ochoczo używasz, mam jednak nadzieję że kiedyś pokora przebije się przez Twoje czerwono-granatowe komórki…

     • CHWOS filozofie jaką to miarką oceniasz ludzi? Literatura w swoim ogromnie, opisała rzeczywistość wielokrotnie. Cytować można tysiące autorów przywolujac się na znawcę literatury . Tą sigająca po historię ma wąskie ramy interpretacji bo odnosi się do prawdziwych wydarzeń mających miejsce. Tam też jest opisana dążenie do suwerenności, ba budowy Polski jako bytu, którego tak łatwo na forum Unii chce się pozbywać opozycja. Jeżeli bierzesz się za szufladkowanie, to ci ularwię bo raczej w swoim zamkniętym kręgu rozumowania do tego nie dojdziesz. NIE JESTEM PISiorem jak byś chciał. Uważam jedynie, że mamy tak beznadziejną opozycję i to w całości, że lepiej nich rządzi tym krajem PIS w całej swojej niedoskonałości. Brzydzę się sprzedajnymi niby polakami, którzy nie mogąc wygrać w demokratycznych wyborach robią z siebie sprzedaje szmaty, krzycząc jeszcze ,że robią to w imieniu narodu.A to ,że inteligencja jest raczej cechą rzadką, powoduje właśnie wasze komentarze będące odbiciem tych polaków (celowo z małej litery).Politycy kłamią mówiąc nawet dzień dobry, natomiast myślący człowiek wie , że Polska i Polacy przez nich wiele wycierpieli, a każdy kto bierze pieniądze z zagranicy za głoszenie swojej propagandy nie może TA POLSKĄ rządzić. Pozdrawiam i namawiam do myślenia samodzielnego, oby jeszcze było możliwe.

  • “…wielkiej durnej anty Polskiej Targowicy …” i tu z Tobą całkowicie się zgadzam.Z historii wiemy doskonale co to była Targowica,w którą stronę była obrócona twarzą a w którą stronę czterema literami i gdzie szukała i znalazła pomocy. Znaczenia słowa Targowica mimo rozpaczliwej pracy “gebelsówki” Kurskiego nie da się zmienić za nic w świecie i dzisiejsze skojarzenie z kim wiąże się to słowo nie wymaga łamigłówki. Podobnie “…totalna durna opozycja …” jak piszesz ale to i tak jeszcze jak na mentalność zwolennika PiSu napisałeś “aksamitnie”.Inni piszą zdrajcy ojczyzny,sprzedawczyki dla Brukseli no i właśnie Targowica i cieszą się,że rozumieją bardzo dobrze znaczenie tego słowa. Napiszę Ci tak-za kilka lat a podejrzewam, że nawet wcześniej jak już będziecie w opozycji ale tej dobrej nie totalnej to też trzeba będzie Wam bez obrażania Was też zapewnić jakieś socjalne sprawy do życia zanim przestawicie się na rozsądne myślenie aby w normalny cywilizowany sposób znaleźć metodę na utrzymanie swojej rodziny.

   • Mam nadzieję, że po umowie niemieckich partii tworzących rząd rozumna część społeczeństwa oprzytomnieje i nie dopuści do władzy szamba finansowanego przez Berlin(PO) czy Moskwę SLD. Tyle na temat Twojej filozofii , kłania się historia i literatura. Miałeś chamie złoty róg…. kupieni politycy też powinni to znac

    • Obserwatorze najdroższy,
     Nawet w przytoczonym przez Ciebie cytacie „Miałeś chamie złoty róg… sugerujesz pośrednio walkę i śmierć. Z kim chcesz walczyć ? Kogo chcesz uśmiercić, kogo chcesz posłać do lepszego świata tylko dlatego, że o prawdzie słów kilka napisze ?
     Minister obłaskawiony chętnie przyjmie Twoją gotowość do obrony. Idź i walcz z szambem, powodzenia. Tylko się nie utop, będzie śmierdziało od Krobicy po Rząsiny…

    • — Chcieliśmy obniżyć VAT na żywność do zera, ale nie zgodziła się na to Komisja Europejska — stwierdził w czwartek premier. Informację tę powtarzali później inni członkowie rządu, m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

     — Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski. Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić — mówi tymczasem 300gospodarce urzędnik Komisji Europejskiej.

     Nic dodać nic ująć-Morawiecki notoryczny kłamca. A samoloty z południa Afryki do Warszawy jak przylatywały,tak przylatują a na lotnisku nikt nie sprawdza paszportu cowidowego. Za Morawicki ma spsób na pandemie-jako jedyny na świecie leczy ŁÓŻKAMI. Oj chyba jak ta mutacja zniszczy nam ludzi to ktoś odpowie w Hadze za zbrodnię ludobójstwa.

 6. …a licznik długu publicznego tyka (ten jawny aktualnie wynosi 1 461 000 000 zł – co daje 38 000zł na mieszkańca (na koniec 2015 r wynosił 1 113 000 000 zł), ten ukryty wynosi bagatela 4 807 947 041 258zł – co daje 126 664zł na osobę). A do tego jeśli sobie dorzucimy kary nałożone przez TSUE – wychodzą kwoty, których niejeden “Kowalski” nie potrafi nawet prawidłowo przeczytać – tyle tych zer w nich). Także takich ekonomistów mamy u steru. Takich świetnych fachowców! (od rozkradania i sprzeniewierzania…).

   • Co ma piernik do wiatraka??? Dareczku, obudź się z hibernacji! 30 lat minęło od planu Balcerowicza! Mamy 2021 rok, od 6 lat rządzi PiS!!! Od sześciu lat!!! Rządzi!!! To nie opozycja ma władzę, więc wasze pitolenie o opozycji jest po prostu dziecinadą! To rząd ma wszelkie instrumenty do tego, by działać – tylko, że ten rząd ma w poważaniu naprawę polskiej gospodarki, zahamowanie inflacji czy chociażby sytuację epidemiczną kraju. Ten rząd ma jedynie na uwadze gdzie by jeszcze coś ukraść dla siebie.
    Co jeszcze by można było “przekręcić”, żeby majątki przepisane na żony pomnożyć… Wasze klapki na oczach są niezłym materiałem do badań psychiatrycznych. Działacie jak rodziny alkoholików – to się nazywa współuzależnienie, a tak naprawdę współwina w rozkładzie tego kraju. Brawo Wy!

    • Ten rząd jak zostałeś nie zauważyć, gospodarkę szybko postawił na nogi, Dużo szybciej niż znaczna większość Unii, która min to boli. To prawda rząd ma większość narzędzi do zwalczania inflacji i właśnie je podjął, ale nie wszystko od niego zależy. Więc się nie pień bo jak się potocznie mówi żyłka ci pęknie. PO i pozostali też już rządzili i to wylasie oni kradli, że przypomnę dziurawy VATczy też OFE, nie zapominając złodziejskiej prywatyzacji. Ten rząd akurat z rozwagą podchodzi do tematu, bo wystarczyło by dowalić wyższe stopy, tylko co by się stało z 78%ludzi mejacych w Polsce kredyty? Polska nie kreuje cen gazu ropy czy prądu, na długą metę może tylko złagodzić skutki. Podziękuj Unii za te ceny , krótkowzroczność współpracy z Putinem i przesądzone walki z CO2.

     • Jednym słowem jak ktoś tu napisał cud gospodarczy Morawieckiego największy od czasu Piłsudskiego. Radziłbym ci zmienić nick na propagator głupoty a nie obserwator głupoty.A może to ty Kurski i także uważasz i tu na tym forum,że ciemna masa to przyjmie co napiszesz? A ostatnie twoje zdanie jest kuriozalne i w nim wyraźnie się zdradziłeś gdzie są twoje myśli.Żebyśmy nie byli w UE i w NATO człowieku to już dawno granica Polski pewnie byłaby na linii Wisły podobnie jak na Krymie.Niech zgadnę-ciągnie cię na wschód od tej znienawidzonej UE targowiczaninie?

 7. Bohaterskie rozwiązywanie problemów które wcześniej sami stworzyli .
  A wszystko dla chorej idei która ma na celu zatrzymać rozwój gospodarczy całego świata .

 8. Zocha to co napisałaś właśnie potwierdza twoją głupotę. Wiesz co to są dane statystyczne? No to sobie porównaj z danymi z 2015r. Np.wielkosc produkcji, wolumen eksportu, średnie wynagrodzenie, najniższe wynagrodzenie itd. Itp. Może Morawiecki nie jest geniuszem ale w porównaniu do poprzedników bije ich na głowę. Trochę logiki zamiast nienawiści, którą tak chętnie rozwiewa opozycja nie mająca nic do zaoferowania, oprócz tylko krytyki PISu i poniżania Polski w Unii. Sami przyznają, że Putin ich szantażuje cena gazu, żeby wymusić otwarcie drugiej nitki gazociągu. Dalej Polska mogła by być stowarzyszona z Unią podobnie jak Szwajcaria, mieli byśmy z głowy głupotę lewaków.

   • Jak się nie ma argumentów to brak słów. Nie będąc jak byś chciała Piórem wolę być patriotą prwakiem, niż Targowiczanem i lewakiem. Mam w rodzinie przodków z których jestem dumny, którzy walczyli o Polskę silną i niezalezną. Tobie taką Polska się nie podoba.

    • Zawiążą dziś Konfederację Warszawską czy nie zawiążą jak kiedyś ich podobni pradziadowie Konfederację Targowicką z tymi samymi celami jak kiedyś Potocki,Branicki? Dziś 4 grudnia 2021 historia zatoczyła wielkie koło. W 1792 roku niezadowolona część magnatów polskich z Konstytucji 3 Maja a więc i związania się tym sposobem z kulturą zachodnią-zawiązała w małym miasteczku Targowica-konfederację targowicką i poprosiła o pomoc carycę Katarzynę II. Po prawie 230 latach dziś w Warszawie zbierają się przywódcy skrajnie prawicowych ugrupowań państw europejskich z których każdy od dawna deklarujący swoje sympatie do Putina i bez ogródek mówiący,że Unia Europejska jest wielkim złem. Dziś pewnie na koniec obrad będzie wspólna deklaracja-może konfederacja warszawska? Czy poproszą też jak kiedyś targowiczanie o pomoc Rosji,tym razem wspólnie o pomoc Putina w utworzeniu spec-ugrupowania do zwalczenia Unii Europejskiej? Dopiero dziś wychodzi “szydło z worka”,że inwestycja Putina w PiS od samego początku jego powstania nie było wyrzuceniem pieniędzy przez obecnego “cara” w błoto! To spotkanie Morawieckiego z Marine Le Pen rezydentem Putina na Europę w tak okazałym miejscu w Warszawie,świadczy że dla niektórych emerytura w rublach to cel najwyższy. I wiecie co jest dziś najśmieszniejsze? Najśmieszniejsze jest to,że ci co tak zabiegają o tę emeryturę w rublach poprzez rezydenta Putina na Europę,ci co tak publicznie krytykują (jak się okazuje teraz swego mocodawcę) tego Putina pod publiczkę,ci sami nazywają opozycję demokratyczna prozachodnią TARGOWICĄ a przecież pokazali dziś bez ogródek już jak na talerzu kto jest tą TARGOWICĄ,która ma rozwalić Unię Europejską!!!!!!! Putin na 100% otworzył na Kremlu butelkę Sowietskoje Igrusnoje!!!!!!! A może ugoda Putina z Kaczynskim,że juz po tym dzisiejszym zobowiazaniu tej zbiorowości antyunijnej, w dowód wdzięczności zostanie Kaczyńskiemu zwrócony wrak tupolewa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here