Oblężenie lwóweckiej biblioteki

8
994

Blisko dwieście wydarzeń, w których udział wzięło prawie 3,5 tysiąca osób. Do tego ponad 21 tysięcy odwiedzających i ponad 3 tysiące udzielonych informacji. Tak w dużym skrócie wyglądają statystyki działalności Lwóweckiej Biblioteki Publicznej w dobie koronawirusa.

 

Podczas listopadowej sesji Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski radni mieli okazję zapoznać się ze sprawozdaniem z pracy Lwóweckiej Biblioteki Publicznej. To wygląda bardzo okazale. Wynika z niego, iż tej instytucji nie straszny ani COVID, ani remonty w ratuszu.

Lwówecka Biblioteka Publiczna składa się z biblioteki głównej w Ratuszu (Dział dla Dorosłych, Dział Dziecięcy, Placówka Historyczno-Muzealna) oraz filii: Nr 3 w Kotliskach, Nr 6 w Sobocie, Nr 7 w Rakowicach i Nr 8 w Niwnicach. Niegdyś były jeszcze dwie filie Nr 1 w Chmielnie i Nr 4 w Płóczkach Górnych, które obecnie są zawieszone.

Biblioteka środki na działalność w znaczniej mierze otrzymuje z Gminy. Na rok 2020 była to dotacja w kwocie 800 tys. złotych, do której doszło 46.920 zł innych źródeł, m.in. opłaty bibliotecznej, sprzedaży pamiątek, biletów, czy książek. Na rok 2021 dotacja wynosiła 830 tys. zł a z innych źródeł do 30 września br. udało się pozyskać jedynie 9.783 zł.

Wysłuchując sprawozdania radni dowiedzieli się, iż LBP w okresie od stycznia 2020 roku do września 2021 roku borykała się z problemami ograniczenia dostępu do instytucji kultury związanymi z pandemią COVID a także ograniczeniami związanymi z remontami. W prezentacji z działalności biblioteki czytamy:

Ograniczenie dostępu do usług na podstawie obowiązujących rozporządzeń Rady Ministrów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz rekomendacji Biblioteki Narodowej:

• biblioteki zamknięte dla czytelników – od 12 marca do 7 maja 2020 r.
• udostępnianie wyłącznie na zewnątrz – od 9 do 30 listopada 2020 r.
• zamknięcie filii bibliotecznej w Chmielnie – wprowadzenie rządowych obostrzeń związanych z Covid-19, przekazanie budynku potrzebującej rodzinie (od połowy maja 2020 r.), zawieszenie działalności filii
• zamknięcie filii bibliotecznej w Niwnicach – wprowadzenie rządowych obostrzeń związanych z Covid-19, brak wstępu do budynku szkoły podstawowej, siedziby biblioteki – (od 12 marca 2020 do końca marca 2021)
• zamknięcie Działu Dziecięcego – wprowadzenie rządowych obostrzeń związanych z Covid-9 oraz prac remontowych na parterze ratusza – (od 12 marca do połowy sierpnia 2020 r.)”.

Jednak ani COVID, ani remonty nie powstrzymał mieszkańców gminy Lwówek Śląski przed tłumnym odwiedzaniem biblioteki. Sami przyznacie, iż zaprezentowane radnym statystyki odwiedzin są naprawdę imponujące.

Statystyki Lwóweckiej Biblioteki Publicznej. (źródło: działalność LBP 2020-2021, UGiM Lwówek Śl.)

Nie wszyscy dowierzają w tak imponujące statystyki. Do redakcji Lwówecki.info napisał mieszkaniec Lwówka Śląskiego, który śmie wątpić w tak wielkie zainteresowanie czytelnictwem w gminie:

„Ostatnie włosy mi się jeżą na głowie jak czytał mi wnusio statystyki z czasów pandemii covid, bo biblioteka zamknięta była w marcu, kwietniu, maju i listopadzie 2020. No i czyta wnusio, że przez ten czas do września 2021 było tam ponad 21 tys. osób! Jak to możliwe?” – zastanawia się nasz czytelnik, który stara się przekonać, iż obserwuje ratusz z okien i nie dostrzega zainteresowania, które mogłoby świadczyć o tak dużej liczbie osób nieodwiedzający bibliotekę w ratuszu. Ale warto tu dodać, iż to może być nadrabiane w wiejskich bibliotekach?

Z jednego z kolejnych slajdów zaprezentowanych lwóweckim radnym dowiadujemy się o wzmożonej działalności Lwóweckiej Biblioteki Publicznej.

Statystyki Lwóweckiej Biblioteki Publicznej. (źródło: działalność LBP 2020-2021, UGiM Lwówek Śl.)

Musicie przyznać, iż 198 wydarzeń zorganizowanych w dobie koronawirusa, w których udział wzięło aż 3.482 uczestników zasługuje na uznanie. Jednak czytelnik, który napisał do naszej redakcji temu również nie dowierza.

Napisali też, że było prawie 200 wydarzeń w bibliotece w okresie pandemii i że wzięło udział 3,5 tys. osób! Jestem w szoku, albo jestem głuchy i ślepy, bo wiedziałem o kilku przypadkowo i czasem grupki dzieci przychodziły do dziecięcej.” – pisze mieszkaniec centrum Lwówka Śląskiego, który przyznaje, iż on nie korzysta z usług tej instytucji, ale może by to robił, gdyby oferta się nieco zmieniła.

A jak Wy oceniacie działalność Lwóweckiej Biblioteki Publicznej? Czy cieszy Was tak ogromne zainteresowanie czytelnictwem w Lwówku Śląskim i raduje tak bogata oferta wydarzeń kulturalnych?

8 KOMENTARZE

  1. Piszecie Państwo na rok 2020 doszło 46.920 zł m.in. opłaty bibliotecznej, sprzedaży pamiątek, biletów, czy książek. Na rok 2021 z innych źródeł do 30 września br. udało się pozyskać 9.783 zł. czy można wiedzieć na co wydano 56.658 zł?

  2. Zastanawiam się , dlaczego zawsze wypowiadają się ludzie, którzy nie korzystają z naszej biblioteki, nie są czytelnikami, nie przychodzą na spotkania i imprezy biblioteczne, co niektórzy nawet nie wiedzą gdzie znajdują się biblioteki , ale zawsze mają najwięcej do powiedzenia. Przykre to jest jak nasze społeczeństwo postępuje, dlaczego tyle nienawiści jest w nas i zła. Jestem stałym czytelnikiem i tu na forum chcę bardzo podziękować wszystkim pracownikom biblioteki za ich zaangażowanie , świetne pomysły i za to że w dobie pandemii nie pozamykali się całkowicie tak jak nasz UGiM Lwówek Śl. Stali czytelnicy są z wami i chętnie będą dalej korzystać z waszych usług i imprez. Pozdrawiamy całą załogę biblioteki.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here