Nowy most w Lwówku Śląskim jest już otwarty

18
3717

Pan Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego przecinając wstęgę wraz z samorządowcami uroczyście otworzył, w czwartek 5 sierpnia most na drodze wojewódzkiej 364, ulicy Betleja w Lwówku Śląskim. Tym samym zakończył się objazd mostem zastępczym, który wkrótce zostanie rozebrany.

 

Przygotowania do budowy nowego mostu w Lwówku Śląskim, w ciągu drogi wojewódzkiej 364, ulicy Betleja, trwały od wielu lat. Zarządca obiektu zwlekał z podjęciem decyzji o remoncie z uwagi na brak środków. Stan techniczny mostu łączącego Lwówek Śląski ze Złotoryją z roku na rok pogarszał się. Po jednej z ekspertyz zapadła decyzja, iż na wybudowanym w 1930 roku obiekcie mostowym należy wprowadzić ruch wahadłowy. Drogowcy wygrodzili boki obiektu zostawiając kierowcom do przejazdu jedynie jego środek.

W lecie ubiegłego roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu dała zielone światło do budowy mostu zastępczego. Ten wybudowano w zaledwie trzy tygodnie. Jego otwarcie miało miejsce w lipcu 2020 roku. Od tamtego dnia ruch pojazdów oraz pieszych skierowano właśnie na most zastępczy, a most główny po kilku tygodniach całkowicie wyburzono. 90- letnia konstrukcja niemal całkowicie została rozebrana i usunięta. W jej miejsce miał stanąć nowy obiekt mostowy o znacznie lepszych parametrach. Inwestycję w technologii zaprojektuj i wybuduj realizowała firma Dromosttor z Mojesza.

Konstrukcję wiaduktu zaprojektowano w formie jednoprzęsłowej o schemacie statycznym belki wolno podpartej. Całkowita długość nowego obiektu to 35,32 m, światło poziome pod obiektem 16,92 m, światło pionowe pod obiektem – ~4,19 metra, a całkowita szerokość ustroju nośnego wynosi 12,3 m. Konstrukcję wspiera 13 dźwigarów głównych. Szerokość jezdni wynosi 7 metrów, szerokość użytkowa chodnika na moście to 2 m. Chodnik o tej szerokości wykonano po obu stronach mostu.

W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że inwestycje, jeżeli nie są oddawane w terminie, to znaczy, że są oddawane z dużym opóźnieniem. W tym przypadku jest z goła inaczej. Otóż nowy most wybudowano i oddano do użytku ponad 4 miesiące wcześniej, niż wstępnie zakładano.

Koszt inwestycji przekracza 4,6 mln zł i został sfinansowany z budżetu województwa dolnośląskiego.

Pod koniec lipca 2021 roku obiekt przeszedł wszelkie odbiory, a 5 sierpnia 2021 roku tuż przed godziną 11. miało miejsce jego otwarcie. Wstęgę przecinał Pan Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego. W uroczystości towarzyszyli mu samorządowcy, dyrekcja DSDiK oraz przedstawiciele wykonawcy.

– Obecność tylu przedstawicieli różnych samorządów świadczy o tym, jak ważna jest inwestycja, którą dziś otwieramy. Nowy most z pewnością poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i uczestników ruchu drogowego. Tempo prac było imponujące. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do szybkiej realizacji tej inwestycji. To niezwykle ważne przedsięwzięcie dla mieszkańców okolicznych powiatów – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Okazało się, że do doprowadzenia mostu do stanu technicznego właściwego dla drogi rangi wojewódzkiej nie wystarczy jego remont. Po wnikliwej analizie różnych opcji podjęliśmy decyzję o wyburzeniu starego obiektu i wybudowaniu nowego, którego parametry będą adekwatne do charakteru i natężenia ruchu panującego na podlegających nam drogach – wyjaśnia Leszek Loch, dyrektor naczelny Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

Tak Pan Marszałek, jak i Dyrektor DSDiK niejednokrotnie dziękowali dziś wykonawcy, firmie Dromosttor z Mojesza, za wykonanie inwestycji przed terminem.

Pani Ewelina Chapińska Prezes Zarządu Dromosttor Sp. z o.o. przyznaje, że udało się to osiągnąć dzięki wieloletniemu doświadczeniu, znakomitej załodze oraz dzięki wielu sprzyjającym okolicznościom. Jak mówi, to radość dla nich, ale szybsze oddanie mostu to z pewnością radość dla wszystkich kierowców i mieszkańców.

– Dla nas to jest bardzo ważna inwestycja, bo nasza siedziba wywodzi się tutaj, ze Lwówka, dokładnie z Mojesza. Natomiast pierwszeństwo tej radości myślę, że mają mieszkańcy i kierowcy. – mówi skromnie Pani Prezes.

Pan Starosta Lwówecki Daniel Koko zgadza się, iż nowy most jest ważnym obiektem dla wszystkich mieszkańców całego regionu.

To nie jest radość tylko mieszkańców powiatu lwóweckiego, ale mieszkańcy powiatu lwóweckiego będą się z tej inwestycji cieszyli, ale to jest też radość wszystkich tych, którzy przemierzają tą trasę, a to jest trasa kluczowa, bo prowadzi do autostrady A4. – mówił Pan Starosta.

Inwestycja naprawdę robi duże wrażenie, aczkolwiek padają także pytania, dlaczego Dolnośląska Służba Dróg i Kolei nie zleciła wykonania chodnika, dojścia i zejścia z mostu? Pan Dyrektor Leszek Loch wytłumaczył, iż chodnika nie można było zlecić i nie będzie on wykonany, do czasu wytyczenia przebiegu dojazdu do zabytkowego mostu, który to przebieg jest jeszcze w opracowaniu.

Więcej w materiale wideo

18 KOMENTARZE

 1. Piękny most, wizytówka Lwówka, oby służył dobrze i jak najdłużej. A jak długo Pławna będzie czekać na odbudowę mostu zniszczonego przez nawałnicę? Przeprawy mostowe poniżej wojewódzkich mają gorzej, bo samorządów powiatowych i gminnych nie stać na kosztowne inwestycje mostowe. Dla Pławnej wsparcie ze środków popowodziowych potrzebne od zaraz.

 2. Lwówek Śląski i tak jest wykluczony komunikacyjnie. PKS -padaczka PKP -padło Drogi lokalne w ruinie . W mieście dziury i zapadające się drogi a nasi wybrańcy lansują się w mediach. Jestem zdziwiony tylko że nie widać na zdjęciach Andrzeja z Legnicy ……..

 3. Most w Pielgrzymce realizowany był przez dłuższy czas – o czym potwierdzą dojeżdżający objazdem do m.in. Wrocławia. Był on gotowy do otwarcia wcześniej, lecz czekał na przyjazd oficyjela, bowiem zbliżały się wybory, a “słupki” trzeba było podtrzymywać. Miejscowi – jak mawiali kierowcy busów – korzystali z przeprawy “nielegalnie” od miesiąca (potrzebne “wsparcie” Złotoryjan!). Niepomyślne dla jedynej siły narodu wybory sąsiadów do rad miasta i powiatu skutkowały m.in. brakiem dotacji dla planowanej i zatwierdzonej budowy półobwodnicy w tym mieście (prośba jw). Mawiano tam u góry, że “gdzie dobry gospodarz, tam idą pieniądze”!
  A nasz most? [w:] Leoriana… 1766 (4. lipca) Lwówek Śląski. Wieczorem tegoż dnia przejechał pierwszy wóz przez nowy (jednoprzęsłowy) most na Młynówce. (przyp.): Most ten zerwany został w wyniku wylewu już 24. lipca, rankiem o 4. tej. Nowej przeprawie życzymy wytrzymałości.

  • Dziękujmy, że w ogóle coś robi ???. Za to bierze niemały szmal.
   Tym bardziej, że za to badziewie Prezes K….. przyznał ostatnio niemałe podwyżki.
   ZŁODZIEJSTWO, OBŁUDA, ŁAMANIE PRAWA, ZACOFANIE, GŁUPOTA INFLACJA, NEPOTYZM
   to prawdziwy dorobek rządów mafii ,,tzw. zjednoczonej prawicy.

 4. Ciekawi mnie tylko która władza przyczyniła się do likwidacji przystanku na ul.Przyjaciol Żołnierza i wygonił ludzi pod mur bez żadnego schronienia upał czy deszcz stoją ludzie jak barany,jak umiał zabrać to niech się postara i nowa wiatę postawią Miejsce wybrał ktoś kto nie ma wyobraźni tylko patrzeć nieszczęścia a prędzej czy później dojdzie do tego Przepraszam że trochę z innej beczki Pozdrawiam

 5. Gdzie maseczki jak idzie 4 pandemie wojewoda z innego miasta i pewnie tak go przewiezli zeby nie widzal syfu po powodzu a plawna wogule nie uprzatnietna dalej syf i brakuje conajmniej 7 mostuw

 6. Kiedy zostanie zrobiona droga wojewódzka 364 do Złotoryi i droga wojewódzka 297 do Pasiecznika? Zaraz kadencja się skończy a drogi jak nie było tak nie ma, same dziury. Żenada

 7. Niczym dawne czasy PZPR wstęgi gratulacje podziękowania czysta dziecinada. Ale jakby tak dobrze sięgnąć w przeszłość to pewnie i „czerwone legitymacje nie jeden tam ma”ale ludziska się cieszą że ze swoich podatków maja to co powinni mieć.

 8. Most potrzebny i bardzo ładny. Brak chodnika przed i za mostem. Np chociaż od strony od netto do basenu letniego. Chodzą tędy setki ludzi w różnym wieku. Skoro brak w mieście o randze gminy i powiatu chodnika to po której stronie jest bezpiecznie chodzić? Chodnik powinien być natychmiast budowany!!!!!

 9. Most piękny , a chodnik ? Czy ktoś widział matkę z trojgiem dzieci i z wózkiem na małych kółkach jak idzie do dzielnicy Lwówka Śląskiego Płakowic (.Nie mylić z wioską , to miasto Lwówek Śląski). Brawo za taką inwestycję. Brawo projektantowi ,DDDW, marszałkowi staroście i burmistrz Lwówka Śląskiemu. To nieszczęście nieć takie władze. Już za Ludwika burmistrza mówiono ,że miasto dopłaci do chodnika.Gdzie ciągłość władzy. Tak dba się o najbiedniejszych mieszkańców bez samochodów.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here