Nowoczesny ciągnik został przekazany do użytkowania

2
4176

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich mogą już w pełni cieszyć się nowym zakupem. W poniedziałek miało miejsce oficjalne przekazanie kluczyków i dokumentów do nowo zakupionego ciągnika CASE HI 105 oraz dwóch maszyn rolniczych. W wydarzeniu udział wzięli Pan Leszek Cebulski Prezes Zarządu spółki “Osadkowski – Cebulski”, firmy, która dostarczyła ciągnik i maszyny, Pan Starosta Daniel Koko, Pan Marek Łukasik Dyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich, Pani Monika Citow Zastępca Dyrektora Szkoły, Pan Jakub Kuśnierczyk Kierownik Szkolenia Praktycznego i Pani Mariola Wasilewska nauczycielka ekonomii odpowiedzialna także za projekty.

 

W oświacie w Powiecie Lwóweckim w ostatnich latach bardzo dużo się zmieniło, zmieniło na lepsze. Dostrzega to chyba każdy, kto śledzi sytuację. Uwagę na zmiany zwraca Pan Starosta Daniel Koko:

– Jeszcze 10 lat temu, bo jestem bardzo długo radnym Rady Powiatu Lwóweckiego, to pamiętam, że problemy w oświacie były z finansowaniem i radni zawsze ten przysłowiowy koniec z końcem próbowali wiązać. Wówczas bardzo mało inwestowało się w oświatę, bo nie było możliwości pozyskania środków. A te środki, które mieliśmy, to musieliśmy przeznaczać na bieżące utrzymanie. Radni zwracali jednak uwagę, iż mało uczniów do naszych szkół przychodzi, bo nie jesteśmy konkurencyjni, jeżeli chodzi o wyposażenie. Młodzież wybierała Bolesławiec czy Jelenią Górę. I my z tego tytułu cierpieliśmy przez wiele lat. Dzisiaj można powiedzieć, że to się mocno zmieniło i nadal zmienia. Dzisiaj te nasze szkoły w Powiecie Lwóweckim są bardzo dobrze wyposażone. My w pełni wykorzystujemy te możliwości, które się stwarzają i pozyskujemy dużo środków zewnętrznych – mówił nam podczas poniedziałkowego spotkania Pan Starosta Lwówecki.

Pieniądze trafiają na bieżące utrzymanie placówek, ale także na inwestycje. Powiat inwestuje w budynki, w ich remonty, ocieplenie, ogrzewanie, ale także w wyposażenie. Jedną z takich ważniejszych w ostatnim czasie inwestycji w doposażenie szkoły jest zakup ciągnika rolniczego wraz z siewnikiem zbożowym oraz agregatem talerzowym dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich. Ciągnik CASE HI 105 do szkoły dotarł kilka dni temu, o czym informowaliśmy w materiale: „Nowoczesny ciągnik rolniczy trafił do szkoły w Rakowicach Wielkich”. Przedwczoraj miało miejsce jego przekazanie do użytkowania.

Pan Leszek Cebulski Prezes Zarządu spółki “Osadkowski – Cebulski”, firmy, która dostarczyła ciągnik i maszyny przekazał kluczyki i dokumenty na ręce Pana Starosty Daniela Koko i Pana Marka Łukasika Dyrektora ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Zakup został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Projekt był zrealizowany z tzw. projektów miękkich, czyli miał pełne finansowanie.

Cienia wątpliwości, co do trafności zakupu nie ma Pan Leszek Cebulski. – Z naszego punktu widzenia jest to jeden z najlepszych w tej klasie modelowej ciągnik na świecie. CASE jest czołówką światową w technologii, w jakości i jest on w relatywnie dobrej cenie. – zapewnia Pan Prezes, który zaznacza, iż możliwości tego ciągnika są olbrzymie. Jego zdaniem ciągnik jest znakomitą bazą dla uczniów do nauki nie tylko samej jazdy, pracy w polu, ale także poznania najnowszych na rynku systemów informatycznych ułatwiających pracę i podnoszących jej wydajność.

– Po pierwsze uczeń nauczy się obsługi sprzętu rolniczego, który jest przeznaczony do różnych rzeczy, bo przecież ciągnik może być wykorzystywany do transportu, do nauki jazdy, ale także do pracy typowo polowej. – dodaje Prezes firmy „Osadkowski – Cebulski” i wskazuje, iż uczniowie dzięki temu zakupowi będą mogli posiąść także wiedzę praktyczną dotyczącą programowania i ustawień, by w przyszłości móc tę wiedzę wykorzystać w swojej codziennej pracy. A jak się okazuje zamontowane w pojeździe systemy mają wręcz niewyobrażalne możliwości.

– Traktor do pracy trzeba zaprogramować, to znaczy trzeba mu wskazać punkty, po których będzie się poruszał. Jeżeli się dobrze zaprogramuje taką stację ATR-u i GPS-u to on pracuje z dokładnością do 3 milimetrów. – wyjaśnia Pan Cebulski i wspomina, że ciągnik potrafi sam dostosować tor jazdy, by skręty, zawracanie było jak najbardziej optymalne. Ponadto jest on wyposażony w oprogramowanie, które po pojawieniu się nowości na rynku będzie aktualizowane do nowszych wersji.

Szkoła w Rakowicach Wielkich powstała niemal 50 lat temu i do roku 1997 była to szkoła kształcąca tylko w kierunkach rolniczych. Dopiero w latach 90- tych pojawiły się nowe, dostosowane do potrzeb rynku pracy kierunki nauczania. Dziś wielką popularnością cieszy się tu technikum informatyczne, czy technikum logistyczne, jednak szkoła nigdy nie odcięła się od kształcenia w kierunkach rolniczych. W ZSE-T duże zainteresowanie jest nauką w technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki a także technikum architektury krajobrazu. Uczniowie obu tych kierunków z pewnością skorzystają na nowym zakupie.

Ciągnik i dwie maszyny to koszt ponad 400 tysięcy złotych. – To Powiat pozyskał te środki. Nie ukrywam, że staramy się zawsze pozyskiwać te środki z zewnątrz, bo wiadomo, że nas nie byłoby stać, żeby kupić ten ciągnik. – przyznaje Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Pan Dyrektor rakowickiej szkoły zdaje sobie sprawę, iż jest to niemały wydatek, zwraca jednak uwagę, iż kształcenie zawodowe kosztuje, ale bez tego nie wykształci się człowieka – Bez wsparcia Pana Starosty i Zarządu Powiatu to kształcenie zawodowe nie byłoby na tym poziomie na jakim obecnie jest. Dziękuję Panu Staroście za odwagę i za takie szersze patrzenie na problem funkcjonowania naszej ojczyzny. Dzięki temu, że Pan Starosta stając przed trudną decyzją, czy podpisać ten wniosek, czy nie podpisać wykazał się wówczas dużą odpowiedzialnością i ten wniosek został podpisany i zrealizowany. Dlatego serdecznie dziękuję Panie Starosto za to zrozumienie, bo to jest nasz wspólny cel, żeby w tej chwili przygotować tą młodzież do pełnienia ważnych ról w życiu. – dziękował Pan Marek Łukasik.

Pan Starosta nie ma wątpliwości, co do zasadności i potrzeby tego zakupu – Wierzę, że akurat tutaj w szkole, gdzie ciągnik będzie służył do praktycznej nauki zawodu te nowinki, te systemy będą w pełni wykorzystywane w celu edukacyjnym. – nie krył Pan Daniel Koko.

– Będzie on w praktyce wykorzystywany, młodzież będzie szkolona w tym zakresie – zapewniał Pan Łukasik, który mówił także, iż szkoła ma wysokokwalifikowaną kadrę pedagogiczną i liczy, iż dzięki takim inwestycjom zainteresowanie młodzieży szkołą w Rakowicach Wielkich jeszcze bardziej wzrośnie.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here