Nowoczesne nauczanie w szkole w Rakowicach Wielkich

3
1093
zdjęcia: ZSET Rakowice Wielkie

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej powszechna. Pozwala przenieść się nam w świat gier wideo i filmów 3D. Ale oprócz rozrywki z powodzeniem wykorzystywana jest także w edukacji.

 

 

Gogle VR (Virtual Reality) z odpowiednim oprogramowaniem pozwalają rozglądać się w wirtualnej rzeczywistości w zakresie 360 stopni. Sprzęt ten sprawia, że użytkownik ma wrażenie przebywania w wygenerowanym, wirtualnym świecie i ma możliwość oddziaływania w nim. Z tej nowoczesnej technologii korzystają już uczniowie Szkoły w Rakowicach Wielkich.

– Nauczanie poprzez wykorzystanie aspektów cyfrowych jest dużo bardziej efektywne niż zwykła książka i zeszyt. A zatem wychodząc naprzeciw właściwie młodszemu pokoleniu, innemu pokoleniu, które potrzebuje trochę innych bodźców żeby zdobywać wiedzę postaraliśmy się o zakup takich okularów VR. – wyjaśnia Pani Monika Citow Wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Środki na ten cel pozyskane zostały z projektów unijnych. Szkoła na razie zakupiła 12 sztuk okularów, które wraz ze specjalnym oprogramowaniem już służą do nauczania biologii.

Są to oprogramowania, które pozwalają nam przenosić się w wirtualną rzeczywistość i poznawać wszystkie zagadnienia z danych przedmiotów poprzez bycie w nich, wchodzenie wewnątrz. Na przykładzie biologii; młody człowiek może wejść do wnętrza komórki, może obejrzeć każdą organellę komórkową, może ją wskazać a więc też mamy możliwość sprawdzania tej wirtualnej wiedzy poprzez zadawanie pytań. Nauczyciel steruje całym oprogramowaniem i może z młodzieżą efektywnie poprzez cyfrowe multimedia pracować. – wskazuje Pani Wicedyrektor.

Dzięki takim okularom VR materiał jest przekazywany uczniom w dużo bardziej atrakcyjnej formie, co pozwala szybciej im go zrozumieć i przyswoić. Niemniej obsługa takiego oprogramowania, od nauczycieli wymaga olbrzymiej wiedzy i zaangażowania.

Ze strony nauczyciela to znowu jest dla nas wyzwanie żeby się nauczyć nowych rzeczy, bo nas na studiach nie uczono pod kątem takiej dydaktyki. Ale wychodzimy naprzeciw, ciągle się doskonalimy, ciągle jesteśmy o krok do przodu i cieszymy się tymi nowoczesnymi formami edukacji. – zapewnia Pani Monika Citow, która wspomina, iż uczelnie wyższe już szeroko wykorzystują tę technologię, czego przykład mieliśmy podczas ostatnich warsztatów.

Szkoła w Rakowicach Wielkich oprócz współpracy z szeregiem firm współpracuje także z uczelniami wyższymi. Dzięki temu dwa razy w roku realizowane są dla uczniów specjalne zajęcia. Ostatnie takie odbyły się we wrześniu br. W rakowickiej placówce gościli wykładowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród ogromu ciekawych zajęć, konkursów, krzyżówek, prezentacji sprzętów, były także zajęcia te z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

Przyjechaliśmy tutaj dzisiaj ze sprzętem VR, czyli wirtualna rzeczywistość, żeby trochę objaśnić, na czym to polega i jak można to wykorzystać, jak my to wykorzystujemy na uczelni. Posiadamy taki sprzęt do wykorzystania przy badaniach bezpieczeństwa i rozwijamy się w tym kierunku. Wykorzystujemy go na przykład w scenariuszu bezpiecznego gaszenia pożaru czy w udzielaniu pierwszej pomocy – wyjaśniała Joanna Praska studentka z kierunku inżynierii bezpieczeństwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

wrześniowe zajęcia w szkole w Rakowicach Wielkich z wykładowcami z Uniwersytetu Wrocławskiego

 

Pani Wicedyrektor szkoły w Rakowicach Wielkich przyznaje, iż to jest technologia przyszłości.

– Myślę, że coraz więcej placówek będzie wykorzystywało właśnie takie formy nauczania. My jesteśmy pewnie o krok do przodu i trochę wcześniej to robimy, ale wiele placówek pewnie wkrótce też będzie. – mówi Pani Citow.

Dziś uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych technologię VR wykorzystują podczas lekcji biologii, ale dyrekcja placówki przyznaje, że wkrótce będą to także inne przedmioty.

Bardzo chcielibyśmy żeby technologie VR wykorzystywać w rolnictwie, bo tam jest też bardzo dużo zagadnień, które możemy realizować poprzez VR i oprogramowanie VR. Już powoli w to wchodzimy tylko jeszcze najpierw uczymy się my a później przekażemy wiedzę młodzieży. – wskazuje Pani Wicedyrektor.

Technologia VR w edukacji to już nie tylko nowinka technologiczna, ale potencjalna przyszłość edukacyjnych doświadczeń. Jednak na razie jej zastosowanie musi być starannie przemyślane i zintegrowane z istniejącymi metodami, tak jak dzieje się to w Rakowicach Wielkich.

Projekt „Dalszy rozwój szkolnictwa zawodowego w powiecie lwóweckim” realizowany przez Powiat Lwówecki i wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020

3 KOMENTARZE

  1. Tego typu zajęcia to przejściowa fascynacja nowinkami technicznymi. Prawdziwa wiedza jest połączona z matematyką. Wystarczy popytać w podstawówkach o fizykę czy chemię. Niemal wszyscy uczniowie są zafascynowani, dlaczego? Ano dlatego, że na tym poziomie lekcje opierają się głównie na eksperymentach. Ci sami uczniowie w szkole średniej zaczynają nienawidzić te przedmioty, bo wkracza tam matemtyka

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here