Lwówek Śląski: Nowy Burmistrz i nowa Rada

41
5788
Rada Gminy Lwówek Śląski 23

Wiemy już kto został wybrany na Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski, a także jakie będą pierwsze decyzje Pana Dawida Kobiałki w roli Burmistrza.

 

 

Te wybory z pewnością na długo pozostaną w pamięci mieszkańców nie tylko gminy Lwówek Śląski, ale także całego regionu. Mimo, iż od tych upłynęło już trzy tygodnie, to nadal nie milkną echa i komentarze. Wybrany na Burmistrza Pan Dawid Kobiałka uzyskał bowiem poparcie ponad siedemdziesięciu procent biorących udział w głosowaniu wyborców a ponadto wprowadził do rady aż trzynastu swoich radnych. On sam również uzyskał mandat radnego (czyli czternasty mandat), którego musiał się jednak zrzec. Z tego też powodu jak na razie lwóweccy radni będą obradowali w okrojonym składzie. Wybór radnego w okręgu wyborczym nr 1 nastąpi najprawdopodobniej w wakacje.

Decyzją mieszkańców gminy i miasta Lwówek Śląski do nowej rady wybrani zostali: Jacek Skrucha, Zbigniew Eck, Magdalena Lewandowska, Grzegorz Ślusarczyk, Rafał Zieliński, Aleksander Fuławka, Rafał Kościelny, Jarosław Działa, Tadeusz Koblak, Franciszek Pawłowicz, Michał Biegacz, Agnieszka Nieratka, Mateusz Rusinek oraz Michał Kamieński.

Dziś, to jest 6 maja 2024 roku oficjalnie rozpoczęła się IX kadencja Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski. Sesję inauguracyjną otworzył radny senior Pan Zbigniew Eck. Podczas tej radni i burmistrz elekt złożyli przysięgi. Ponadto radni wybrali ze swojego grona przewodniczącego oraz jego zastępców.

Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców” – to tekst roty ślubowania, złożonego przez czternaścioro nowo wybranych radnych na pierwszej sesji.

Obejmując urząd burmistrza gminy Lwówek Śląski, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy Lwówek Śląski.” – ślubował Pan Dawid Kobiałka.

Dawid Kobiałka Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski

Nowy Pan Burmistrz w rozmowie z nami podziękował wszystkim mieszkańcom za zaufanie, jakim obdarzyli jego oraz radnych z jego komitetu, a także poinformował o pierwszych krokach.

Dziękuję za zaufanie do naszej drużyny Po Stronie Mieszkańców. To początek nowej jakości zarządzania Gminą, gdzie każdy może czuć się częścią zmian na lepsze. – podkreślał Burmistrz Dawid Kobiałka, który przyznał, iż w urzędzie będzie trochę zmian.

Pani Skarbnik oraz Pan Sekretarz pozostają na swoich stanowiskach, musimy wszyscy zobaczyć jak będzie nam się pracowało w nowym zespole i nowych okolicznościach. Dotrzymuję obietnicy z kampanii wyborczej. Natomiast Pan Wiceburmistrz złożył wypowiedzenie pod koniec kwietnia. Było to dla mnie i dla naszych Radnych zaskoczenie, ale szanujemy tę decyzję i dziękujemy za 20 lat merytorycznej pracy na rzecz naszej Gminy. Pan Krokosz będzie zawsze mile widziany w Urzędzie i zawsze wysłuchamy opinii na temat działalności Gminy. – podkreślał Burmistrz Lwówka Śląskiego, który w tej dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości znalazł już rozwiązanie.

Po ustąpieniu przez Pana Krokosza stanowisko Wiceburmistrza powierzyłem Aleksandrowi Fuławce, którego zaprosiłem do współpracy w 2018 roku i z którego zdaniem zawsze się liczę. Potrzebujemy w Urzędzie kogoś z taką wiedzą i determinacją. Cieszę się, że od razu przyjął nominację. W związku z okresem wypowiedzenia, które ma Pan Aleksander, poprosiłem Pana Mateusza Kuryło, żeby przez te niecałe 3 miesiące wsparł mnie w urzędzie na stanowisku mojego Zastępcy. Jest to osoba, z którą znam się wiele lat, darzę zaufaniem i zgodził się zawiesić swoją działalność w zakresie nieruchomości i nowych technologii, którą zajmuje się w firmie i przyjął tymczasowo to stanowisko. – wskazuje Pan Dawid Kobiałka, który nie kryje, iż zmiany szykują się również w jednostkach organizacyjnych i w wydziałach, ale te są spowodowane kilkoma zaplanowanymi wcześniej emeryturami i podkreśla, że zależy mu na tym, aby ustabilizować sytuację kadrową.

Aleksander Fuławka Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski
Mateusz Kuryło Wiceburmistrz Lwówka Śląskiego

Jakie będą pierwsze kroki i działania nowego Burmistrza Lwówka Śląskiego?

– Zaczynam oczywiście od ok. 140 spotkań z pracownikami i samorządowcami. Muszę dokładnie poznać problemy wszystkich wydziałów, do których nie miałem dostępu jako Przewodniczący Rady. Trzeba przeprowadzić audyt i inwentaryzację, żeby wiedzieć na czym stoimy i czym dysponujemy.

Na 2024 rok złożyłem jedną obietnicę, że rozpoczniemy prace nad szatnią w Zbylutowie.

Kończymy obecne inwestycje. Czekają mnie w pierwszych dniach odbiory budów.

Priorytetem jest powrót Bahama na Żwirowni do wakacji 2025 roku, jeszcze nie mogę zapewnić w jakiej formie.

Wiszą sprawy Słodowni, składowiska w Rakowicach Małych, wyjazdy do miast partnerskich, wakaty w wydziałach, więc tych spraw jest ogrom na dzień dobry, co bardzo mnie cieszy, bo wiedziałem po co chce zostać Burmistrzem. – wskazuje Pan Dawid Kobiałak, który nie kryje, iż jednym z priorytetów jest zajęcie się sprawami związanymi z Lwóweckim Latem Agatowym, które nie zostały jeszcze dopięte, są niepodpisane umowy, np. z ochroną, czy gwiazdami oraz kontynuacja prac, co trzeba niezwłocznie wykonać, by w lipcu móc się cieszyć z kolejnego LLA.

Nowy Burmistrz Lwówka Śląskiego zaznacza także, iż zależy mu na rozpoczęciu procesu obniżania podatków i zajęciu się sprawami gospodarczymi, ale to już kolejne kroki, o których na pewno będziemy informować.

– Trzymajmy wszyscy razem kciuki za naszą Gminę i wszelkie zmiany, które mogą być szansą dla naszej okolicy – zwrócił się podczas pierwszej sesji z prośbą do wszystkich mieszkańców Pan Dawid Kobiałaka Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

Przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski został wybrany Aleksander Fuławka, a jego zastępcami zostali: Magdalena Lewandowska i Tadeusz Koblak.

 • Aleksander Fuławka – Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski
 • Magdalena Lewandowska – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski
 • Tadeusz Koblak – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski

Aktualizacja

Skład Komisji Rewizyjnej: Przewodniczący Mateusz Rusinek oraz członkowie Franciszek Pawłowicz, Rafał Kościelny, Michał Kamieński, Jacek Skrucha.

W skład Komisji ds. budżetu weszli wszyscy radni.

W skład Komisji Skarg, Wniosków i Petycji weszli radni: Grzegorz Ślusarczyk, Agnieszka Nieratka, Jarek Działa i Michał Biegacz.

Obejmującym rządy w gminie Lwówek Śląski nowym władzom życzymy samych sukcesów.

41 KOMENTARZE

 1. PANIE KOBIALKO JESTEM ZAWIEDZIONY GLOSOWALEM NA PANA CALA RODZINA A PAN ZOSTAWIL PANA SEKRETARZA JAKIES NIE POROZUMIENIE JESTEM ZAWIEDZIONY ZNAMT JEGO PRACE I PODEJSCIE DO LUDZI TEN PAN NIE POWINIEN PIASTOWAC TEGO STANOWISKA KTO KOLWIEK INNY TYLKO NIE TEN PAN

 2. Gratulacje apanie BURMISTRZU!
  Nie od razu, ale mam nadzieję w niedalekiej przyszłości nie będę trwonił prawie trzech godzin na powroty i dojazdy do pracy.
  My młodzi wołamy o strefę przemysłową dla Lwówka Śl.
  Owocnej pracy ! dla dobra nas Wszystkich.

 3. Powodzenia dla Burmistrza i Rady w trudnych finansowych czasach i rozwiązywania problemów jakie ich czekają.Pan sekretarz posiada bardzo dużą wiedzę w funkcjonowaniu administracji,jest merytoryczny a to że ma humory,to wszyscy Szawłowscy tak mają.Gratulacje dla Roberta.

 4. Jaka strefa? Już kiedyś o tym pisałem.Tu nie ma terenu,dróg,kolei.Koalicja 13 grudnia odstrasza potężnych inwestorów,marzenia nie do zrealizowania a przed nami ogromne wydatki Gminy na falę nadchodzących imigrantów.Trzeba było mądrze głosować i brać udział w referendum.

 5. DO POLA PAN SEKRETARZ MA DUZA WIEDZE DO NIC NIE ROBIENIA POWINNIEN BYC PRZEGNANY JAK NAJWCZESNIEJ PUKI JEST NIE ZA PUZNO I TYLE BO TO NA DOBRE NIE WYJDZIE ZNAMY CO POTRAFIA SZWLOWSCY

 6. PANIE BURMISTRZ nowosc pownna zarzadzac a nie stare tubylce nic ztego dobrego nie bedzie odnowa to odnowa zwlaszcza na strzeblu gornum bo na dole sa ludzie kapetentni bo byli podani gorze prosze dzialac jak naj szybciej bo beda puzniej klocki chocki prosze to przemyslec

 7. Ta linia wysokiego napięcia w Mojeszu wprost do zasilania fabryk w strefie ekonomicznej, odrolnić Mojesz zamiast na kolej pociągnąć tutaj jakąś drogę kategorii S Lubań, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Złotoryja do A4 i ten rejon ruszy, a z kolei zrobić trasę rowerową jak w Mojeszu

 8. Broń Boże takich intelektualnych emerytek w adm.samorządowej,na szczęście te czasy many za sobą jeżeli chodzi o kadrę w administracji.Na marginesie,to ta pani świętowała chyba z ministrem administracji i spraw wew.

 9. Wysłać tych co mają prawa emerytalne na emeryturę czas na młodych, wykształconych i kreatywnych. Niektóre instytucje też wymagają nowego spojrzenia jak Dom Kultury i inne

 10. Wszystko pięknie i cacy….przed wyborami a teraz pytanie kto będzie pracował na rzecz Stowarzyszenia Dla Mieszkańców. W lokum zrobiło się cicho i głucho……

 11. Na początku nie usuną R. Sz. bo mimo wad ma ogrom wiedzy i doświadczenia. Kto ma gmina zarządzać skoro nie wiedzą jak? Czcze obietnice to nie wszystko. Ograniczenia to przepisy i budżet. Obiecać można było wszystko. Jak będzie z realizacją? Na lato agatowe w mieście czy imprezy masowe bahama policja się nie zgodzi. Normalne przecież. Inwestycję leżą, pani naczelnik nie nadaje się. Do zwolnienia. Chyba że się zabezpieczyła na taką ewentualność. Nie może być sytuacji że ktoś się nie sprawdza i dalej pracuje na stołku.

  Powodzenia!

 12. Czy można prosić o informację na temat terminu rozpoczęcia remontu i wyłączenia z ruchu głównej drogi do JG nr 297. W urzędach nic nie wiedzą od centrali w stolicy, poprzez wojewódzkie i powiatowe zarządy oraz starostwo we Lwówku. Dziękuję

 13. Pani główna licząca będzie na swoim stanowisku ?! Honoru dziewczyna nie ma za grosz Wychodziła z sesji z impetem jak kundelek za swoją panią a teraz z podkulonym ogonkiem będzie ,, współpracować ,, z nowym burmistrzem ?
  Kolejny arogant to skarbnik i naczelnik meldunkowego . Tak zadufanych w sobie mężczyzn w życiu prywatnym nie spotkałam .
  Albo się panowie nauczą kultury albo emeryturka

 14. O to święta prawda proszę otworzyć nagrania z byłych sesji jak pani licząca (skarbnik) za nic miała ludzi i radnych. A teraz zostaje w nowym składzie??? Panie burmistrzu i radni zastanówcie się czy potrzebujecie starych KREDYTÓW w zespole!!! Pogonić to bo sami nie mają honoru odejść . Fałszywe i zakłamane !!!! Umarzajcie dobra rada!!!! Powodzenia.

 15. Panie burmistrzu Kobiałka,do miast partnerskich Pan sobie pojedziesz później,teraz są ważniejsze sprawy tutaj ,proszę zobaczyć jak wyglądają tereny zielone w mieście?trawa po kolana,nie koszona,klomby zaniedbane , gdzie jest firma która zajmowała się dotychczas terenami zielonymi,czy została z firmą podpisana umowa o świadczenie usługi.

  • A niby kiedy miał podpisać , wczoraj ? A gdzie była przez ostatni miesiąc była burmistrzowa? Zamiast namawiać połowę gminy do odejścia z pracy i szczuć to mogła na koniec zostawić wizytówkę zadbanego miasta . Nawet nie przyszła na wczorajszą inauguracyjną sesję , taki tchórz z tej kobiety ! Nie miała odwagi nawet powiedzieć ,, powodzenia,, Wstyd i tyle w temacie

 16. poziom wiedzy niektórych to tragedia np o tym ze sekretarza nie można zmienić przez 3 msc, ze szczesna zaniedbała miasto, ze burmistrz deleguje i reprezentuje a nie sam chodzi z kosiarką

  • Zgodnie z prawem na stanowisku Sekretarza Gminy może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym, w tym co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym. Awansowanie na sekretarza jest możliwe spośród pracowników samorządowych zatrudnionych na kierowniczym stanowisku urzędniczym pod warunkiem spełnienia wymogów kwalifikacyjnych, określonych w ust. 2 art. 5. ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.

   Nie tak łatwo wymienić Sekretarza i bardzo dobrze bo jest obecnie najlepiej rozeznanym urzędnikiem w gminie. Takie zapisy zapobiegają wsadzaniu na te stanowisko ludzi niekompetentnych.

 17. Panie Burmistrzu proszę zająć się porządkami na terenie miasta. Zdaniem mieszkańców jest ono najbrudniejsze w okolicy . Może niech tymi sprawami zajmie się Straż Miejska . Wokół murów obronnych
  leżą słoiki i butelki porozbijane przez okól roku. Straż tylko jężdzi samochodem. Jest ładna pogoda może niech się przespacerują i oglądną Miasto
  Mieszkaniec

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here