Niemcy cofają cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę

4
867
zdjęcie poglądowe fot. NOSG

Irakijczycy chcieli dostać się do Wielkiej Brytanii. Zatrzymano ich w Niemczech i odesłano do Polski. Przejęła ich straż graniczna. Tu zostaną dłużej.

 

Jak informuje Straż Graniczna funkcjonariusze z Placówki w Zgorzelcu przyjęli od strony niemieckiej 5 obywateli Iraku, którzy niezgodnie z przepisami przekroczyli granicę polsko- niemiecką. Cudzoziemcy na terytorium Niemiec zostali zatrzymani za nielegalny pobyt i przekazani do Polski. Irakijczycy w wieku 21-25 lat zgodnie oświadczyli, że ich krajem docelowym była Wielka Brytania, gdzie zamierzali ubiegać się o ochronę międzynarodową.

Rzeczniczka prasowa Straży Granicznej potwierdza, iż cudzoziemcy złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w naszym kraju i otrzymali Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca.

„Z uwagi na brak dokumentów potwierdzających tożsamość zostali umieszczeni jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Ponadto cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy państwowej we współdziałaniu z innymi osobami. Obywatele Iraku przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby 1 roku.” – tłumaczy mjr SG Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Ponadto jak informuje pani rzecznik funkcjonariusze SG ze Zgorzelca zatrzymali także 40-letniego obywatela Gruzji. Cudzoziemiec zatrzymany został za organizowanie i udzielenie pomocy w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom z Polski do Niemiec obywatelom Iraku. Sąd zadecydował o umieszczeniu cudzoziemca w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców do czasu zakończenia prowadzonego wobec niego postępowania karnego.

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here