Niedzielski podał datę zniesienia stan epidemii w Polsce

1
838
minister zdrowia Adam Niedzielski (fot. MZ)

Po dwóch latach rząd skłania się do zniesienia stanu epidemii w Polsce. Przemawia za tym w ocenie ministra zdrowia przede wszystkim sytuacja geopolityczna

 

To już ponad dwa lata, jak w Polsce obowiązuje stan epidemii. Te decyzją rządu został wprowadzony 20 marca 2020 roku. Nowe zasady dotyczyły kwarantanny i kar za jej nieprzestrzeganie a także zdalnej edukacji ale także działań w służbie zdrowia, w tym tworzenia szpital zakaźnych i finansowania służby zdrowia.

Od tamtego czasu sytuacja nieco się zmieniła. Jak wskazuje w wywiadzie dla PSP minister zdrowia zmieniła się przede wszystkim sytuacja geopolityczna i dlatego zmienić muszą się kontrakty na szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślił, iż rząd nie chce zrywać umów, tylko je uelastycznić, wydłużyć terminy dostaw, a tym samym terminy płatności.

Głównymi argumentami resortu zdrowia za zmianami to z jednej strony wyhamowanie epidemii, a z drugiej obciążenie Polski finansowaniem opieki medycznej uchodźców z Ukrainy. Szef resortu zdrowia przypomina także konflikt z producentami szczepionek.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazuje, iż w połowie maja zniesiony zostanie w Polsce stan epidemii, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego.

1 KOMENTARZ

  1. Nasi ministrowie zdrowia już raz przyznali sobie nagrody za zwalczenie pandemii, a później zwinęli żagle. Czyżby mieli byśmy powtórnie zafundować takie nagrody?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here