Niedziele handlowe

1
1325
/fot.: Lwówecki.info/

Od przyszłej soboty galerie handlowe znowu będą otwarte. Dziś poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. Ile niedziel handlowych będzie w grudniu?

 

Od początku 2020 roku obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedziele. Ma on jednak kilka wyjątków. Sklepy były otwarte w niedzielę przed Wielkanocą oraz 4 razy w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Przed nami ostatnie tygodnie tego roku.

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele od początku budziło sporo kontrowersji. Eksperci przyznawali, iż są lepsze rozwiązania, które zagwarantują komfort pracownikom, a jednocześnie pozwolą na prowadzenie handlu w ostatnim dniu tygodnia. „Obserwacja skutków, jakie wywołało ograniczenie handlu w niedziele, potwierdza, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Taka regulacja, obejmująca zarówno pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i osoby wykonujące zadania na podstawie umów zlecenia, pozwoliłaby osiągnąć ten sam cel, co wprowadzenie zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu, bez negatywnych skutków dla konsumentów, części pracowników oraz wykonawców”. – tłumaczyli eksperci z Konfederacji Lewiatan.

Ograniczenie handlu w niedziele, wbrew twierdzeniom jego zwolenników, nie pomogło małym sklepom, które nadal upadają i notują spadki obrotów. Utrzymywanie tej regulacji jest pozbawione ekonomicznego sensu –wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Dziś w dobie koronawirusa coraz donośniej wybrzmiewają głosy nawołujące do otwarcia sklepów w niedzielę. To miałoby pomóc w rozłożeniu ruchu kupujących. Ze strony rządu nie ma jak na razie aplauzu dla takiej propozycji, jest jednak cień nadziei, iż w grudniu bieżącego roku zamiast dwóch handlowe będą trzy niedziele.

Według pierwotnych planów w grudniu 2020 roku miały być dwie niedziele handlowe poprzedzające Boże Narodzenie, czyli niedziele 13 i 20 grudnia. Trwa jednak dyskusja, aby sklepy mogły działać także 6 grudnia.

„Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rzeczywiście stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, ale i ze względów gospodarczych warto rozważyć, by przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową” – przyznał podczas dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier i szef MRPiT Jarosław Gowin i poinformował, iż prowadzi na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi o których efekcie poinformuje w najbliższych dniach.

Gdyby konsultacje przebiegły pomyślnie, to w grudniu 2020 roku mielibyśmy trzy niedziele handlowe i byłyby to: niedziela 6 grudnia, niedziela 13 grudnia i niedziela 20 grudnia.

1 KOMENTARZ

  1. A moja znajoma przyznaje, że ruch w sklepie (franczyza żabki) w niedzielę rzeczywiście stał się większy. A to ktoś zapominalski przyjdzie po wczorajsze bułki, a to po alkohol bo na stacji drożej. Kogo konkretnie reprezentuje Związek Pracodawców i Przedsiębiorców? Chyba tylko takich jak Lidl, Biedronka i Lewiatan…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here