Niedziałające kamery miejskiego monitoringu

0
838
zdjęcie poglądowe

Lata lecą, a miejski monitoring nadal jest ślepy. Niedziałające kamery dają złudne poczucie bezpieczeństwa, warte tyle co niespełnione obietnice.

 

Monitoring miejski to już nie tylko fanaberia, ale codzienność w naszym życiu. Sprawny daje wymierne efekty w walce z wandalizmem, czy kradzieżami. Niesprawny nie jest wart daje złudne poczucie bezpieczeństwa.

Jesienią 2020 roku redakcja Lwówecki.info informowała o groteskowej sytuacji z jaką mają do czynienia mieszkańcy Świeradowa- Zdroju, gdzie jak się okazało miejski monitoring był ślepy. Sprawę ujawnił radny Mateusz Szumlas, w odpowiedzi na pytania którego Burmistrz Marciniak pisał:

„Informuje, iż system monitoringu ul. Zdrojowej funkcjonował od czasu jego oddania do użytku, tj. od 2015 roku. Zdarzały się awarie, lecz były one usuwane w momencie ich identyfikacji. Sytuacja uległa zmianie w chwili sprzedaży byłej siedziby Zarządu Uzdrowiska, tj. budynku przy ul. Zdrojowej 2. W nim to znajduje się szafa rack’owa, w której to zlokalizowane są wszystkie niezbędne urządzenia służące obsłudze systemu monitoringu. Z uwagi na wyłączenie tego budynku z użytkowania, unieruchomiony został także system monitoringu.

Plany nowego właściciela wymusiły konieczność przemieszczenia na zewnątrz wszystkich urządzeń do dedykowanej szafy wraz z zapewnieniem zasilania całego systemu. Cała procedura została wyceniona w 2019 roku na ok. 22.000,00 zł. Niestety z uwagi na zaangażowanie finansowe Gminy w inne projekty, a potem również niesprzyjające warunki pogodowe nie udało się tego zadania zrealizować. Z kolei w 2020 roku z uwagi na ograniczone środki finansowe spowodowane konsekwencjami wystąpienia COVID-19, środków tych nie udało się dotychczas zabezpieczyć w budżecie gminy na rok bieżący. Planuje się wpisanie przedmiotowego zdania do projektu budżety Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój na rok 2021″. – tłumaczył w 2020 roku burmistrz Świeradowa- Zdroju, który nie krył, iż kamery przy Urzędzie Miasta, na jednym z większych skrzyżowań w mieście też były ślepe.

„Odnośnie kamery umieszczonej na budynku UM Świeradów- Zdrój, niestety uległa ona poważnej awarii i nieopłacalnym była próba jej naprawienia. Ostatecznie podjęto decyzję o instalacji 3 kamer wraz z ich podłączeniem do posiadanych urządzeń. Ze względu na brak środków finansowych nie wykonano zaplanowanych robót instalacji.” – tłumaczył burmistrz Marciniak, który deklarował, iż przedmiotowe zadanie zostanie wpisane do projektu budżetu Gminy Miejskiej Świeradów- Zdrój na rok 2021.

Od tamtych zapewnień mijają blisko dwa lata i … monitoring miejski w Świeradowie- Zdroju nadal jest ślepy. Z 21 miejskich kamer działają tylko te na PSZOK-u i wieży Młynicy! O to jak pan burmistrz wywiązuje się z obietnic i jak dba o bezpieczeństwo w mieście ponownie zapytał radny Mateusz Szumlas. Odpowiedź, którą otrzymał wprawia w osłupienie:

Sytuacja z kamerami przedstawia się jak poniżej:
3 kamery PSZO (działające) – rejestracja w budynku Urzędu Miasta (stan techniczny bardzo dobry)
3 kamery Wieża Młynica (działające) – rejestracja na wieży (stan techniczny bardzo dobry)
1 kamera Urząd Miasta (niedziałająca) (stan techniczny: uszkodzona)
14 kamer ul. Zdrojowa (niedziałające) (stan techniczny: nie znany)” – odpowiada radnemu świeradowski magistrat

– Jestem w szoku! Brakuje nam patroli policji, nie mamy straży miejskiej a monitoring od lat jest niesprawny! A pan burmistrz Marciniak chwali się na Facebooku, jakim to dobrym jest gospodarzem. – mówi świeradowski radny Mateusz Szumlas, który deklaruje, że złoży wniosek o wpisanie do przyszłorocznego budżetu modernizacji miejskiego monitoringu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here