“Nie jestem bohaterem” – wywiad z żołnierzem Armii Krajowej płk Józefem Borowcem

2
1250

10 kwietnia 2020 roku w wieku 95 lat zmarł Józef Borowiec – żołnierz Armii Krajowej, pułkownik Wojska Polskiego, Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz Zasłużony dla Powiatu Lwówek Śląski. Zmarł, ale nie odszedł – na zawsze pozostanie w naszych sercach i naszej pamięci.

W listopadzie 2019 roku członkowie Lwóweckiej Prawicy przeprowadzili obszerny wywiad z śp. Józefem Borowcem, do którego obejrzenia dziś zapraszają. Z pułkownikiem rozmawiali: Aleksander Fuławka i Dawid Kobiałka. Kamera i montaż: Marcin Radziński.

Mimo 95 lat Pułkownik Józef Borowiec miał bardzo świeży umysł i bez problemu zniósł ponad trzygodzinny wywiad i od razu po nim miał jeszcze siłę pokazać i opisywać nam swoje ordery. – wspomina Dawid Kobiałka – Niesamowite, jakie emocje siedzą dalej w człowieku, mimo tego, że od końca wojny minęło 75 lat. Oprócz tematu wojny poruszyliśmy temat Polski powojennej, a nawet trwałości sojuszu międzynarodowego, jakim jest NATO. – dodaje we wpisie na swoim profilu społecznościowym.

To był naprawdę wzruszający wywiad, historia człowieka w tamtym czasie dziś wydaje nam się jak opowieść wyreżyserowana, jak w kinie, tymczasem to nie fikcja, to nie film tam nikt nie udawał kogoś, nie grał czyjejś roli, po prostu żył, bo chciał żyć, walczył, bo chciał żyć, wierzył, bo chciał żyć… – wspomina Marcin Radziński i dodaje: – To nie jest nudny wywiad ze starszym Panem, to jest materiał, który powinien być w szkole przekazywany uczniom.

… i mówiłem o tych, którzy tam leżą… i mówiłem o tych grobach i o tym, że niektórych nie można odnaleźć. Śpią na zawsze, do końca. – tymi poruszającymi słowami rozpoczyna się wywiad, który jest wspomnieniem bohatera i prawdziwą lekcją historii, naszej historii.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here