Nastolatek znalazł niewybuch i przyniósł go do domu

1
3692

Ewakuowano mieszkańców 10 domów. Saperzy zabezpieczyli niewybuch i zdetonowali go w pobliskim lesie.

Młody mieszkaniec Pławnej znalazł „ciekawy przedmiot” i przeniósł go w pobliże domu. Jak się okazało był to niewybuch. Natychmiast powiadomieni zostali saperzy, którzy w niedzielny poranek dotarli do Pławnej.

fot.: Patrol Saperski Bolesławiec

Jest to niewybuch. Przedmiot bardzo niebezpieczny. – tłumaczy nam st. chorążego sztab. Radosław Mazur, dowódcy bolesławieckiego Patrolu Saperskiego z 23 Śląskiego Pułku Artylerii, który dodaje, iż znaleziony radziecki granat moździerzowy miał zapalnik i w każdej chwili mogło dojść do wybuchu.

 

Bolesławieccy saperzy po dokonaniu rozpoznania polecili ewakuować mieszkańców okolicznych domów, po czym podjęli niewybuch i przewieźli go do pobliskiego lasu, gdzie złożyli we wcześniej przygotowanym dołu. Granat został obłożony ładunkami wybuchowymi oraz ziemią tak, żeby uniknąć rozrzutu odłamków i zdetonowany.

Wiosna to czas wytężonej pracy dla saperów. Na polach trwają wiosenne prace a w domach porządki. Przy tych okazjach niemal codziennie pomimo wielu lat od czasu zakończenia działań wojennych na naszych terenach w dalszym ciągu odnajdowane są niebezpieczne ładunki, które mogą stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Często są one tak zniszczone, zardzewiałe, iż nie przypominają pocisków. Niestety, w każdej chwili może dojść do ich wybuchu, a jego skutki będą dramatyczne.

st. chorążego sztab. Radosław Mazur apeluje do wszystkich, którzy znajdą czy to na posesji, czy podczas prac polowych, albo spaceru jakiś dziwny nieznany przedmiot, o to by w żadnym przypadku go nie dotykali. nie podnosili, nie odkopywali, czy tym bardziej nie przenosili w inne miejsce, albo manipulowali przy takim znalezisku. Dowódcy bolesławieckiego Patrolu Saperskiego zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które znajdą taki przedmiot, o to by jak najszybciej o takim znalezisku powiadomili dzwoniąc na numer telefonu 112. Na miejsce przyjadą fachowcy i ocenią czy jest to kawałek złomu, czy niewybuch.

 

SPOSÓB POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZNALEZIENIA NIEWYBUCHU

  • po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu pod żadnym pozorem nie wolno nim poruszać, przemieszczać lub przenosić w inne miejsce tego przedmiotu;
  • znaleziony przedmiot przy wykorzystaniu podręcznych środków ogrodzić i oznaczyć w taki sposób, aby zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób nieuprawnionych;
  • w przypadku odnalezienia przedmiotu przez dzieci i młodzież, powinny one o tym zdarzeniu natychmiast powiadomić pierwszą napotkaną osobę dorosłą;
  • po zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca znalezienia przedmiotu w miarę możliwości należy dobrać sobie do pomocy osobę lub osoby dorosłe, które będą ochraniać miejsce niebezpieczne przed dostępem osób nieuprawnionych;
  • znalezieniu przedmiotu należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji, Straż Pożarną lub Urząd Gminy, podając lokalizację, a w miarę możliwości rodzaj i ilość tych przedmiotów, sposób zabezpieczenia i oznakowania oraz swoje dane personalne. Po przybyciu ww. służb należy wskazać miejsce lokalizacji niebezpiecznych przedmiotów.

Dalsze czynności związane z zabezpieczeniem i neutralizacją niebezpiecznych przedmiotów przejmuje Policja, Straż Pożarna oraz wojsko.

Należy pamiętać, że niewypały i niewybuchy posiadają różnoraką formę i kształt, stąd też w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia, że odnaleziony przedmiot może być niewypałem lub niewybuchem należy natychmiast powiadomić odpowiednie służby telefonicznie na nr 112

Samemu nie należy podejmować próby weryfikacji swego podejrzenia, gdyż z reguły w takim przypadku finał jest tragiczny !

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj