Najpiękniejsza Palma Wielkanocna

1
397
Najpiękniejsza Palma Wielkanocna fot UGiM Lwówek Śląski

5 kwietnia br. w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Lwówku Śl. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XV Powiatowego Konkursu Plastycznego „Najpiękniejsza Palma Wielkanocna”. Cieszy fakt, że tradycja tworzenia palm jest ciągle podtrzymywana przez kolejne pokolenia, o czym możemy się przekonać, podziwiając arcydzieła stworzone zarówno przez najmłodsze dzieci – przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Od kilkunastu lat palmy dostarczane są z różnych okolic powiatu lwóweckiego i każdego roku są niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju. To ważne, gdyż taki konkurs to nie tylko nagrody, lecz przede wszystkim popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, stworzenie okazji do zaprezentowania przez dzieci, młodzież i rodziny, własnych pomysłów i technik wykonania palm wielkanocnych oraz form jej zdobienia; ważne jest również rozbudzanie pracy twórczej, przekazywanie wartości tradycji w rodzinie oraz integracja rodziny w wspólnej pracy twórczej.

Zanim doszło do uroczystego wręczenia nagród i dyplomów, wyboru najlepszych prac dokonała niezależna komisja konkursowa, a mianowicie: Władysław Gałczyński – przewodniczący (artysta plastyk Lwóweckiego Ośrodka Kultury), Pani Maria Trąd – artystka, plastyk – właścicielka Galerii we Lwówku Śl. oraz Elżbieta Zienowicz – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki we Lwówku Śl. Nie było łatwo, gdyż wybór najpiękniejszej kompozycji był wyjątkowo trudny, ze względu na ilość prac zgłoszonych do konkursu (108 palm), jak i wysoki poziom artystyczny:

Kategoria A –palmy małe (wys. do 1m) – 44 prace
I miejsce – Gerard Stefaniszyn- ZSP w Lubomierzu
II miejsce –Wiktoria Zamasz- SP nr 2 w Lwówku Śl.
III miejsce – Kornelia Troszczyńska SP nr 2 w Lwówku Śl.

Kategoria B –palmy średnie (wys. do 1,5m) – 46 prac
I miejsce- Marcel Zając- SP nr 2 we Lwówku Śl.
II miejsce – Amelia Radyno- ZSP w Lubomierzu
III miejsce – Karol Podobiński- SP w Pławnej

Kategoria C –palmy duże (wys. do 2m) – 11 prac
I miejsce – Emilia Nerko – SP nr 1 we Lwówku Śl.
II miejsce- Milena i Martyna Binasiewicz- ZS w Lubomierzu
III miejsce – Oliwia Staszkowian – SP nr 2 we Lwówku Śl.

Kategoria D –palmy bardzo duże (wys. powyżej 2m) – 7 prac
I miejsce – Bartosz i Jakub Kościelny – SP nr 3 we Lwówku Śl.
II miejsce- Okar Pasiak- SP nr 1 w Gryfowie Śl.
III miejsce – Natalia i Szymon Kuźniarz – SP nr 1 w Gryfowie Śl.

Program artystyczny został przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod opieką Pani Beaty Kopij – Działy i Pani Urszuli Graczyk. Organizatorami powiatowego konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II we Lwówku Śl. oraz Parafii Rzymsko – Katolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lwówku Śląskim. Dziękujemy Rodzicom, dzieciom i młodzieży, nauczycielom-opiekunom, sponsorom oraz wszystkim gościom za przybycie.

 

Najpiękniejsza Palma Wielkanocna fot UGiM Lwówek Śląski

autor: UGiM Lwówek Śląski

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here