Najlepsi historycy w Szkole w Rakowicach Wielkich

2
1428

Uczniowie przyznają, iż historią zainteresowali się niedawno, zainspirowała ich nauczycielka, która prowadzi niebanalne lekcje i z pasją prezentuje ten przedmiot.

 

 

Historia jest niezwykle istotnym aspektem naszego dziedzictwa narodowego. Poznanie i zrozumienie przeszłości pozwala nam lepiej zrozumieć teraźniejszość oraz kształtować przyszłość. W tym duchu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim organizowany jest prestiżowy, Powiatowy Konkurs Historyczny. W tym roku jego tematem była: „Polska i jej historia po 1989 roku“.

Przedsięwzięcie odbywało się pod patronatem:

  • Pana Daniela Koko – Starosty Powiatu Lwóweckiego;
  • Pana Olgierda Poniźnika – Burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski;
  • Pani Katarzyny Romanowicz – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Lwówku Śląskim;
  • Pani Marzeny Wojciechowskiej – Dyrektor Publicznej Biblioteki w Gryfowie Śląskim.

W konkursie udział wzięli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych z Rakowic Wielkich.

– Nie mogłam nie zabrać tam swoich młodych, zdolnych uczniów. Nie wyobrażam sobie, żeby nas nie było na tym konkursie. – przyznaje nam Małgorzata Kozdrowska nauczycielka historii w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, która wspomina, iż do udziału w tym konkursie delegowani byli uczniowie, którzy przeszli z najlepszymi wynikami tzw. etap szkolny.

– W tym roku okazało się, że mamy pierwsze miejsce – mówi nie kryjąc radości Pani Kozdrowska.

  • Pierwsze miejsce zajął Alek Didur uczeń drugiej klasy technikum informatycznego w Rakowicach Wielkich.
  • Trzecie miejsce zajął Maksymilian Kubina uczeń drugiej klasy technikum informatycznego w Rakowicach Wielkich.

– Myślę, że to jest nasz duży sukces, to są naprawdę młodzi, bardzo zdolni tacy pasjonaci. Jest mi bardzo miło ich uczyć, bardzo przyjemnie mi się ich rozwija i z każdym dniem widzę ich coraz większe zaangażowanie i coraz większy talent. – zauważa Małgorzata Kozdrowska.

– W szkole rzeczywiście stwarzamy warunki do tego, by ta młodzież zdobyła wiedzę, bo podstawą funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie jest wiedza, bo wiedza pozwala zrozumieć ten świat a jak się zrozumie ten świat to na pewno młody człowiek nie będzie się bał tego świata. A to jest chyba ważne, żeby się tego świata nie bać, żeby go rozumieć a wiedza historyczna jest wyjątkowo ważna, bo mądrość każdego narodu, mądrość człowieka wynika właśnie z wiedzy historycznej. – wskazuje Marek Łukasik Dyrektor ZSET.

Kierunek technik informatyk raczej nie jest to kierunek zbyt pokrewny z historią, ale nie przeszkodziło mi to w nauce tego przedmiotu, zwłaszcza dzięki pani Kozdrowskiej. Pasja do historii i wysoki poziom nauki sprawiły, że zacząłem się interesować historią jakoś tak naprawdę stosunkowo niedawno. Tutaj nauka jest na wysokim poziomie, pani Kozdrowska bardzo dobrze potrafi wytłumaczyć i nie jest to taka historia, że trzeba wykuwać daty. – wyjaśnia zdobywca pierwszego miejsca w konkursie Alek Didur, który podkreśla, że w jego ocenie okres transformacji systemowej jest kluczowy w historii Polski, wręcz w historii świata.

Wiadomo to zapoczątkowało ciąg wydarzeń, który poskutkował upadkiem bloku komunistycznego, zakończyło to zimną wojnę no i to jest praktycznie nowa era można powiedzieć. Jeśli za kilkaset lat ludzie zaczną oddzielać ery w nowożytności, to mam wrażenie, że to mogłoby być takim wydarzeniem kończącym epokę. – mówi nam Alek.

Historią zacząłem się interesować dopiero rok temu, jak nie krócej i od tego czasu to w zasadzie czytam o tej historii i zajmuję się oglądaniem filmów historycznych. A zaczęło się od momentu, kiedy tą historią zainteresowała mnie pani Kozdrowska. W siódmej, ósmej klasie to miałem trzy albo cztery z historii. Teraz na lekcjach się bardziej udzielam niż wcześniej i mam też lepszą ocenę oczywiście. Właśnie w tej szkole, w Rakowicach Wielkich, dzięki tej pani zainteresowałem się historią. – mówi Maksymilian Kubina.

Alek i Maksymilian są przykładem bardziej wybitnych uczniów, którzy swoje pasje i talenty rozwijają w rakowickiej szkole.

Przyznaję, że nie muszę się za bardzo uczyć samodzielnie, zazwyczaj muszę powiedzmy dopełnić tylko moją wiedzę, kiedy jest po prostu klasówka, mam dosyć wysoką średnią. Myślę, że uda mi się zrobić tak, żebym miał w sumie jedną czwórkę no i reszta to piątki i szóstki na końcowym świadectwie w tym roku. Już niedługo będą w szkole Oscary no i już zaczynam myśleć, że chyba powiem nauczycielom żeby ograniczyli się do jednego w następnych latach. – mówi z uśmiechem Alek.

– Cieszę się, że młodzież w Rakowicach inwestuje w wiedzę historyczną, bo to jest ważne. Im więcej będzie tej wiedzy historycznej i ojczyzny w ich serduszkach i umysłach, to tym Polska będzie krajem bardziej bezpiecznym, bardziej rozwojowym i przyszłościowym a chyba o to w tym wszystkim chodzi. – podkreśla Marek Łukasik Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Konkurs historyczny daje uczniom możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat historii swojego kraju i rozwijania umiejętności badawczych. Jest to także znakomita możliwość sprawdzenia się młodych ludzi i zweryfikowania poziomu szkoły.

Gratulujemy uczniom wspaniałej wiedzy i sukcesu, gratulujemy także nauczycielom i dyrekcji tak wspaniałych uczniów, którzy reprezentują szkołę w Rakowicach Wielkich.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here