Na piękne ciało – borowina!

0
348

Borowina to jeden z kosmetycznych hitów ostatnich lat. Naturalny składnik ma wysokie działanie pielęgnacyjne, docenia się go także ze względu na właściwości uzdrowiskowe. Najczęściej borowinę stosuje się w specjalnych okładach na ciało, jednak równie skutecznie sprawdza się chociażby w preparatach oczyszczających.

Charakterystyczna substancja powstała w procesie próchnienia roślin pod wpływem bakterii tlenowych i beztlenowych uzyskała status leczniczej. Wszystko dlatego, że zawiera pektyny i bituminy o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i antyzapalnych. Jednak to zaledwie niektóre z jej licznych zalet, które znała i doceniała podobno nawet sama Kleopatra.

Borowina dla zdrowej skóry

Borowina przede wszystkim silnie oczyszcza, ściąga i detoksykuje ciało oraz dotlenia komórki. Właśnie dlatego jest coraz popularniejszym składnikiem żeli, lotionów czy mleczek do kąpieli (szukaj np. na Makeup). Co więcej, przy okazji mycia substancja także intensywnie nawilża oraz… odmładza. Wszystko dlatego, że jest bogata w naturalne antyoksydanty – kwasy huminowe (fulwulowe, kwasy humusowe, aminokwasy) – które wyjątkowo skutecznie wiążą i wydalają z organizmu wolne rodniki. Przy okazji mają też działanie antystresowe i to właśnie dlatego borowina jest tak chętnie stosowana w zabiegach spa. Także tych antycellulitowych, ponieważ związki biologicznie czynne, w które bogaty jest torf, pobudzają mikrokrążenie.

Warto też zauważyć, że „czarne złoto” jest wyjątkowo przyjazne dla naskórka, gdyż – w porównaniu na przykład z mydłem – pomaga mu zachować lekko kwaśne pH. Dzięki temu borowina nie tylko nie narusza płaszcza hydrolipidowego, lecz wręcz go wspiera w prawidłowym funkcjonowaniu. Skóra jest bardziej odporna na negatywne czynniki zewnętrzne, wygląda zdrowo, gładko i promiennie, staje się też mniej podatna na podrażnienia.

W torfie znajduje się również szereg dobroczynnych mikro- i makroelementów oraz soli mineralnych: wapń, krzem, magnez, potas, żelazo, glin czy sod.

Czy wiesz, że…
Borowina ma korzystny wpływ na przemianę materii. Kompresy z jej użyciem wspomagają walkę ze zmianami zwyrodnieniowymi, reumatycznymi oraz łagodzą wszelkie urazy narządów ruchu.

Borowina – przeciwwskazania

Jak każdy produkt leczniczy torf ma też pewne przeciwwskazania w stosowaniu. Są to: nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie, żylaki, choroby serca, przewlekłe i ostre stany zapalne, a także ciąża.

 

Dagmara Deska

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here