Na mszy nie więcej niż 50 osób

0
1279

Księża muszą dostosować się do nowych rozporządzeń Kancelarii Premiera oraz Konferencji Episkopatu Polski. Na niedzielnych mszach będzie ograniczana frekwencja tak, żeby w kościele było nie więcej niż 50 wiernych.

 

Po decyzji Premiera komunikat w sprawie ograniczenia wydała wczoraj Konferencja Episkopatu Polski:

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

Przypominam również o dyspensie wydawanej przez biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu – czytamy m.in. w komunikacje Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

 

Komunikat w całości został opublikowany już na stronach Diecezji Legnickiej. Nie ma jeszcze opublikowanej decyzji Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, ale trudno przypuszczać, żeby w zaistniałej sytuacji Biskup nie zgodził się z tymi wytycznymi.

 

AKTUALIZACJA:

Diecezja Legnicka 14 marca wydała stosowny komunikat, w którym m.in. czytamy:

 

Z dniem 14 marca 2020 roku Biskup Legnicki – stosownie do „Rozporządzenia Ministra Zdrowia” z dnia 13 marca br., które ograniczyło liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób – zarządza do odwołania (tzn. do odwołania Rozporządzenia MZ), aby na terenie diecezji legnickiej podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób.

PONADTO Biskup Legnicki

1. przypomina o udzielonej dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych i zachęca do skorzystania z niej. Osoby, które to uczynią, prosi o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu;

2. prosi o pilne śledzenie komunikatów władz państwowych i Legnickiej Kurii Biskupiej i stosowanie się do nich;

3. uznaje za dalej obowiązujące zarządzenie wydane 13 marca br. dla kapłanów posługujących w diecezji legnickiej;

4. podkreśla znaczenie prośby Księdza Arcybiskupa Przewodniczącego KEP, by księża i osoby konsekrowane każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych na COVID-19 oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia; zachęca Księży Proboszczów do wykorzystania możliwości transmisji tej modlitwy na stronach internetowych parafii oraz w mediach społecznościowych. Prosi wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach w domach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami i osobami konsekrowanymi, ta duchowa łączność jest nam w tej chwili bardzo potrzebna i jest jedną z najskuteczniejszych form modlitwy kierowanej do Pana Boga; zaleca też, aby codzienną modlitwę łączyć z rozważaniem słowa Bożego z bieżącej liturgii słowa, a w szczególności Ewangelii;

5. zachęca osoby duchowne, konsekrowane i wiernych świeckich do wysłuchania orędzia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego związanego ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju, które zostanie wyemitowane w sobotę (14 marca br.) o godz. 20.00 w TVP 1 i TVP Info;

6. wszystkich Diecezjan zapewnia o swej modlitewnej bliskości i udziela im pasterskiego błogosławieństwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here