Na co gminna dotacja na ochronę zabytków?

7
770
Lwówek Śląski dron z lotu ptaka

Zobacz kto i na co otrzyma dotację z budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

 

 

Radni otrzymali projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji w 2023 roku z budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Z projektu wynika, iż do Gminy wpłynęły trzy wnioski o dotacje. Te złożyły:

 1. Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Mikołaja i MB Śnieżnej w Kotliskach wnioskowała o dotację w wysokości 40.000,00 zł z przeznaczeniem na prace naprawcze elewacji zewnętrznej oraz elewacji wieży Kościoła pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Kotliskach.
 1. Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Mikołaja i MB Śnieżnej w Kotliskach wnioskowała o dotację w wysokości 20.000,00 zł z przeznaczeniem na konserwację obrazu „Św. Mikołaj” w Kościele pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Kotliskach.

 

 

 1. Kancelaria Radcy Prawnego – Iwona Ławińska – Tarsa wnioskowała o dotację w wysokości 24.218,30 zł z przeznaczeniem na naprawę pokrycia dachu kościoła poewangelickiego przy ul. Malinowskiego w Lwówku Śląskim

„Mając na uwadze fakt, że w uchwale budżetowej nr LX/397/22 Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim z dnia 29 grudnia 2022 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski na rok 2023, zaplanowano dotacje celowe na dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich obiektów zabytkowych w wysokości 50.000,00 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych), Burmistrz zaproponował udzielenie dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru w celu zachowania i zabezpieczenia: Kościoła pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Kotliskach: 25.000,00 zł, obrazu „Św. Mikołaj” w Kościele pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Kotliskach: 12.500,00 zł, kościoła poewangelickiego przy ul. Malinowskiego w Lwówku Śląskim: 12.500,00 zł.” – czytamy w projekcie.

7 KOMENTARZE

 1. Ciekaw jestem czy będzie zrobiony dach wieży kościoła ewangelickiego w Lwówku. Proszę redakcję o sprawdzenie i wysłanie pisma do właścicielki za pół roku i za rok co wykonała na przyznane środki publiczne. My będziemy patrzeć na wieżę czy trwają tam roboty.

 2. Dotacje, dotacjami…ale co do wieży po kościele ewangelickim , tak powinno być napisane we wniosku. Wieża kilka lat temu sprzedana została i nowy właściciel niech sam zadba o jej remont. Na wymianę dachówki w moim budynku nikt mi nie da ani grosza. Jeżeli jest to zabytek i słusznie, to włąściciel już dawno winiem postawić jakąś informacyjną tablicę o obiekcie. Przyjezdni a jest ich czasami sporo zaciągają języka od przypadkowych mieszkańców.

  • Jeśli masz zabytkowy obiekt to powinieneś móc ubiegać się o dotację i w tym kierunku należy iść, a nie jak pies ogrodnika, ja nie mogę to inny też nie może.

 3. Na kościoły niech płacą wierni !
  Jak wierni nie umieją utrzymać księdza i kościoła to znaczy że nie jest im potrzebny! Czyli klecha do roboty w Comforcie czy Burkle.

 4. Księdzu z Kartoflisk nic nie dawać!! Niech swoje jedno z aut sprzeda albo wyposażenie prywatnej siłowni!!! Kasy jak lodu a jeszcze z podatków gminy ciągnie!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here