Na cmentarzu stanie regał na zużyte znicze oraz „wypożyczalnia narzędzi”

2
592
zdjęcie poglądowe (fot.: Gmina Stare Siolkowice)

Zamiast wyrzucać zużyty znicz do śmietnika już wkrótce każdy będzie mógł dać mu drugie życie. Przy regale pojawi się także miejsce, gdzie będzie można wypożyczyć np. grabki, czy motyczkę.

 

Drugie życie znicza

Obecnie znicze, których właściciele nie chcą, czy to z uwagi, iż stały już zbyt długo lub jest ich zbyt wiele na danym nagrobku trafiają do śmietnika. Aczkolwiek większość z nich to znicze, które są bardzo estetyczne, często były bardzo drogie i nadal nadają się do użytku.

Zniczodzielnie

W trosce o środowisko, ale także nasze kieszenie zrodził się pomysł dania drugiego życia zużytym zniczom. Ten pojawił się kilka lat temu i dziś z powodzeniem jest wykorzystywany przez wiele gmin w Polsce. Teraz „zniczodzielnie” mają stanąć na cmentarzach komunalnych na terenie gminy Wleń. To inicjatywa radnego Marka Drala, który o postawienie regałów na zużyte znicze zawnioskował podczas majowej sesji.

Regał na zużyte znicze

– Dzięki temu zamiast wyrzucać nieuszkodzony znicz do śmietnika, każdy będzie mógł odstawić go na półkę, skąd inna osoba będzie mogła go nieodpłatnie zabrać i po dokupieniu wkładu ponownie wykorzystać. W ten sposób dajemy zniczowi drugie życie zmniejszając ilość odpadów, jakie trafią do kontenera, czym chronimy środowisko. Ponadto możliwość nieodpłatnego skorzystania ze zniczy to także ulga dla niejednego portfela. – podkreśla Pan Marek Dral Radny Rady Miasta i Gminy Wleń.

Znicze do ponownego użytku

Ważne, aby pozostawione do ponownego wykorzystania znicze nie były zniszczone. Ponadto szklany znicz po wypaleniu należy wytrzeć, umyć tak, by był gotowy do ponownego użytku.

Wypożyczalnia sprzętu ogrodniczego na cmentarzu

Pan radny w złożonej interpelacji zawnioskował także o utworzenie przy regale na znicze tak zwanej „wypożyczalni sprzętu ogrodniczego”.

Z pewnością wiele osób odwiedzając groby bliskich spotkało się z problemem braku drobnych narzędzi ogrodniczych, by móc posprzątać czy to spadłe liście, czy chwasty. Zwyczajem stało się zaglądanie po okolicznych grobach i sprawdzanie, gdzie są schowane wiaderka, grabki, czy miotły. Chciałbym, żeby przy tego typu narzędzi można było ustawić przy regale na znicze, by każdy, czy to miejscowy, czy przyjezdny mógł z nich nieodpłatnie skorzystać. – wskazuje wleński radny, który podczas sesji zaznaczał, iż nie chodzi o zakup drogiego sprzętu ogrodniczego, a wręcz przeciwnie, chodzi o to, by te drobne narzędzia nie stanowiły wartości dla złodziei, a pomagały w utrzymaniu czystości i porządku przy grobach.

Pomysł radnego spotkał się z aprobatą wleńskich radnych a także burmistrza, który zadeklarował ustawienie takiego regału – na początek przy kaplicy na cmentarzu komunalnym we Wleniu.

 

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here