„Na arogancję reaguję zawsze tak samo”

43
2917
zdjęcie poglądowe (Dawid Kobiałka Przewodniczący Rady Miejskiej i Mariola Szczęsna burmistrz Lwówka Śląskiego)

To kolejny bardzo wymowny przykład tego jak burmistrz Lwówka Śląskiego traktuje radnych a tym samym i mieszkańców, których Ci reprezentują.

 

 

O tym, że w Polsce mamy kryzys nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Tak samo jak nikomu nie trzeba przypominać o konieczności oszczędzania energii. Powinien to robić każdy z nas, a samorządy mają taki obowiązek. Ustawa nakłada na instytucje publiczne obowiązek zmniejszenia całkowitego zużycia prądu o 10 proc. Samorządowy w całym kraju prześcigają się z pomysłami, co wyłączyć, gdzie szukać tych oszczędności. Zaczęło się od wyłączenia oświetlenia ulic, ale słychać także o zmniejszeniu ogrzewania w urzędach, szkołach, aż po przejście na pracę zdalną, która ma zapewnić oszczędności w budżetach gmin i miast.

Sytuacja, z jaką przyszło nam się zmierzyć martwi samorządowców, ale zmartwieni są także mieszkańcy, bo chcieliby zawczasu wiedzieć, z jakimi możliwymi utrudnieniami mogą się spotkać. Takich martwiących się o swoją małą Ojczyznę obywateli nie brakuje też w gminie Lwówek Śląski. Ci zwrócili się do reprezentujących ich radnego, by ten zasięgnął języka w urzędzie. I radny sumiennie wywiązał się z tego obowiązku – zapytał burmistrz Lwówka Śląskiego, o konsekwencje oszczędności. I tu dobre wiadomości się kończą.

O bulwersującej sytuacji na swoim profilu społecznościowym w piątkowy wieczór poinformował Dawid Kobiałka, Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

 

 

„Czasami mam wrażenie, że Burmistrzowie Lwówka przyjmują zakłady czy da się mnie wyprowadzić z równowagi.” – pisze radny, który tłumaczy, iż zwrócili się do niego wyborcy, którzy chcieli wiedzieć, jakie są planowane oszczędności energii, dlaczego ma być zamknięta hala i ograniczona praca obiektów sportowych, czy zgasną światła na niektórych ulicach, czy zgasną któreś z ozdób świetlnych, itd…

Jak z resztą przyznaje on sam również chciałby poznać kierunek, w jakim będzie zmierzać Gmina Lwówek Śląski, dlatego nie tracąc czasu zwrócił się do burmistrz Szczęsnej z zapytaniem. To oczywiście skierował na piśmie.

Złożyłem pismo z zapytaniem, JAKIE SĄ PLANY OSZCZĘGNOŚCI ENERGII ORAZ JAKIE OBIEKTY MAJĄ MIEĆ ZMIENIONY TRYB PRACY i po 14 dniach otrzymałem odpowiedź od Pana Zastępcy Burmistrza Krokosza (w imieniu Pani Szczęsnej), ŻEBYŚMY O TYM SOBIE POROZMAWIALI NA KOMISJI i że OCZEKUJĄ POMYSŁÓW ODE MNIE...” – tłumaczy poirytowany Dawid Kobiałka, który nie może zrozumieć jak napisanie takiej odpowiedzi mogło zająć burmistrzowi 14 dni.

kopia odpowiedzi przesłanej przez burmistrza Lwówka Śląskiego do Pana Radnego. źródło: Dawid Kobiałka

 

„Burmistrz, który ma podjąć decyzje w tej sprawie “oczekuje propozycji” ode mnie. To tak jakbym oddał auto do mechanika i po 14 dniach dostał SMS-a, żebyśmy porozmawiali o moim samochodzie w przyszłości, ale na razie mechanik oczekuje ode mnie pomysłu, co się zepsuło. To, po co komu taki mechanik, który nie wie, co ma robić?” – pisze Przewodniczący Rady Miejskiej, który zwraca się do wszystkich jego wyborców oraz czytelników obserwujących jego profil, by się nie denerwowali.

„Proszę Was też, żeby nie używać wulgaryzmów w komentarzach. Nie składam żadnych skarg, odwołań. Na arogancję reaguję zawsze tak samo – kulturą i cierpliwością.” wskazuje Dawid Kobiałka, który zwraca uwagę, że jeżeli ktoś z mieszkańców gminy Lwówek Śląski uprawia sport, prowadzi zajęcia w celu promocji zdrowego stylu życia lub zarobkowo, albo po prostu martwi się, co będzie dalej ze zużyciem energii w gminie z powodu bezpieczeństwa lub oszczędności, to musi poczekać.

„Nasi rządzący nie rozumieją, że ten temat może być dla kogoś ważny i według nich może sobie poczekać kolejne 3 tygodnie. Moim zdaniem to kolejna oznaka braku szacunku do radnych. Ja skórę mam twardą, jednakże tak samo jest to brak szacunku do nas wszystkich, jako mieszkańców zainteresowanych tym co będzie się dalej działo w naszej gminie w kwestii zużycia prądu oraz funkcjonowania naszych obiektów i ulic.” – grzmi radny.

 

 

W zaistniałej sytuacji trudno się dziwić radnemu, bo podobnie jak wielu mieszkańców chciał wiedzieć, co burmistrz postanowiła, zobowiązał się przed wyborcami do uzyskania odpowiedzi, której mimo upływu czasu nadal nie ma. Podkreślić warto, że obowiązek oszczędzania wszedł w życie od 1 grudnia 2022 r. Wydawało się wręcz oczywiste, że burmistrz opracowała już strategię, ale chyba nie w Lwówku Śląskim. Tu mają czas. Ewentualne konsekwencje poniosą mieszkańcy.

czytaj także: W życie wszedł obowiązek oszczędzania prądu. Starosta wydał zarządzenie

43 KOMENTARZE

 1. Panie radny, każdy ma czas na odpowiedź na piśmie. W każdym urzędzie tak jest, że czekamy określony czas.
  Więc dlaczego pan ma dostać odpowiedź szybciej???
  Każda gmina ma obowiązek oszczędzania. Więc nie rozumiem z skąd zdziwienie u Pana, że gmina Lwówek Śląski też ma w planie oszczędzanie.
  Jeśli ma Pan pomysły proszę o tym głośno powiedzieć, a nie insynuować
  Pozdrawiam

 2. Niektórym włodarzom myli się władza uchwałodawcza, z władzą wykonawczą. A więc jeszcze raz; w wyniku demokratycznego procesu wyborczego radni, działając na podstawie Ustawy o samorządach
  podejmują uchwały, które w zakresie określonym przez w/w ustawę, są podstawą działania szanownych
  włodarzy, a więc to radni są władzą uchwałodawczą.
  Szanowni włodarze, których demokracja wyniosła na zaszczytne funkcje w samorządach, później jakby
  o tej demokracji zapominali, kiedy traktują radnych zadających pytania jak zło konieczne. Nie dotyczy to
  wszystkich włodarzy oczywiście. Doświadczeni, rozsądni postępują inaczej. Życzę wszystkim zdrowia.

 3. A ja czekam kiedy pan Kobiałka obejmie stołek burmistrza i wtedy poleje się kasza z nieba, nastąpi dobrobyt wszechobecny, tylko Ci co teraz krytykują obecna burmistrz wtedy niech nic nie mówią jak będzie podobnie lub gorzej

 4. A ja mam zasadnicze pytanie i przykład niby oszczędności stadion siłownia na powietrzu plac zabaw godziny nocne światło sie pali czy ktoś o 21 bawi sie i cwiczy o tej godzinie ?po za tym dlaczego kluby sportowe nie mogą do godziny 20 przeprowadzić treningów i przygotować sie do rozgrywek bo ktoś szuka oszczędności bez sensownych i hala która może tylko zapalić światło w kilku procentach czy ktoś potrafi odpowiedzieć na te pytania?orliki wybudowane przez państwo miały służyć dla młodzieży a gminy ograniczają dostęp bo przepis oszczędnościowy? Zadają pytanie dla pana Kobiałki jakie ma propozycje on jest tylko Radnym kto ma władze w tym mieście On czy Pani Burmistrz ?od kogo ta odpowiedz!!!!

 5. Mieszkaniec .
  Uważam , iż pytanie radnego jest bardzo zasadne. Jakie jest działanie oszczędnościowe władz miasta?
  Ograniczenia zostały wprowadzone w funkcjonowaniu obiektów sportowych :hala , boisko Orlika ,sauna (o tych wiem ) czyli w ” sferze zdrowotnej ” .Wszędzie mówi się o korzyściach zdrowotnych ze stosowania ruchu , rekreacji , prowadzeniu działań prozdrowotnych – np. sauna. Nawiasem mówiąc korzystanie z sauny odbywa się na zasadach komercyjnych – korzystający płacą za korzystanie z niej. To nie jest darmowe udostępnianie – jaka oszczędność ?Ale rozumiałbym gdyby na bazie innych podjętych działań oszczędnościowych zaistniała potrzeba dalszych ograniczeń. Jednak co zostało zrobione w tym zakresie. Zrobiłem SOBIE spacer (około 24 godz.-) rynkiem , alejami . ( Polecam to Włodarzom Miasta) Oświetlenie rynku jak w najlepszych latach. Po co tyle punktów świetlnych – co drugi w okresie oszczędzania można by , wyłączyć .Czy iluminację świetlne obiektów są potrzebne w takim wymiarze czasowym ? To dotyczy również alei , parku. itd. To powinien być , w moim przekonaniu , pierwszy wymiar oszczędności miasta . Dopiero później sięgajmy , jeżeli zajdzie potrzeba , do oszczędności w “WYMIARZE ZDROWOTNYM”. Może warto podejrzeć innych. Czemu w Bolesławcu można korzystać np. z sauny a u nas nie .
  Pytanie o sens i zasady postępowania władz miasta nie jest grzechem .To jest nasze prawo. Nie sprowadzajmy wszystkiego do polityki. Normalnym powinno być udzielenie merytorycznej informacji w tym temacie a nie zarozumialstwo . Dalej , włodarze miasta sami powinny poinformować mieszkańców co zrobiły w tym temacie. Od nich , w pierwszej kolejności oczekuję (jako mieszkaniec) podjęcia działań . Za to pobierają wynagrodzenie i to jest , między innymi , ich obowiązek .
  Lwówek jest pięknym miastem , mającym swoich rozumnych mieszkańców , którzy zasługują na : – mądre , sensowne zarządzanie , – stwarzanie im godnych warunków życia.

 6. Nie chcemy żadnych ogranjczeń. Gdyby aktualny nierząd nie zepsuł polityki energetycznej, nie musiałoby do nich dochodzić. Nie oznacza to że chciałabym powrotu bandy Hyżego Rója. Porównanie do auta nietrafione.

 7. Nie wiem co wy chcecie od tej burmistrz . Ja mieszkam w większym Lubaniu i tam to dopiero jest samorząd . Nic się prawie nie robi . Z roku na rok Lwówek jest coraz ładniejszy. Wy naprawdę ludzie albo z tego Lwówka nie wyjeżdżacie albo macie tak w głowach nasrane.

 8. Czy przewodniczący nie zna przepisów? Jest czas ustawowy na odpowiedź i w tym czasie otrzymał odpowiedź. Skoro traktuje tak burmistrzów, to nie wiem dlaczego liczy na lepsze traktowanie z drugiej strony. Co on jest? Święta krowa? Jest konfliktowy, podobnie jak pani burmistrz. Trafił swój na swego. A, że jest zarozumiały to już inna kwestia. Podobnie jak to, że steruje gawiedzią w internetach 🙂

 9. Powiem tak że , trzeba było czekać kilka lat żeby ktoś z naszej gminy dostrzegł oczywiście po po interwencji mieszkańca Lwówka Śl., że na basenie miejskim przy ulicy Betleja cały okrągły rok w nocy świecą się wszystkie lampy nikomu nie potrzebne o tak po prostu NIEDBALSTWO i nawet po interwencji w ubiegłym roku mieszkańca naszego miasta nie było żadnego efektu nie wygaszono żadnych lamp aż dopiero w tym roku ktoś raczył wygasić cześć, twierdzę że, w Urzędzie Gminy i Miasta pracuje wiele nie kompetentnych ludzi , którzy odpowiadają na nasze interpelacje, propozycje, czy wnioski tendencyjnie o tak żeby się petent odczepił na czele z Panem Krokoszem nie mówiąc już o Pani Burmistrz.

  • A jak rozkradną i zdemolują wszystko na basenie to wtedy wina też będzie burmistrza, bo nie oświetlone… Celowe odgórne działanie pisu tak z węglem, którego nie ma, jak i z pseudo oszczędnościami energii. Ma to na celu oczywiście buntowanie ludzi przeciw samorządom, a taka lwówecka nibyprawica cztaj Pis z wielkim parciem na stołki, przy wsparciu pisowskich dygnitarzy cynicznie to wykorzystuje manipulując ludźmi. Kto doprowadził do takiej sytuacji gospodarczej w Polsce? Dzięki komu nie ma węgla albo jest za drogi? Kto rządzi 7 lat?

 10. Przewodniczący chciał oszczędności? No to skrócili czas pracy urzędu. Oszczędzają prąd i ogrzewanie. Ludzie wkurzeni bo po pracy nic nie załatwią w zamkniętym urzędzie. Urzędnicy wkurzeni, bo muszą swoją robotę wykonać w krótszym czasie – praca ma być zrobiona, nikt nie pyta dlaczego nie, a że zamiast 8 mają na to 7 godzin? Kogo to obchodzi? Wszyscy wdzięczni panu Przewodniczącemu Kobiałko jak szlag. Może niech on już więcej nic nie kombinuje, bo kręcąc afery tylko pogarsza zwykłym ludziom.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here