Muzyka dawna dla Eda Sheerana

0
351
okładka płyty zespołu Rocal Fuza

Pamiętacie listopadową wizytę Eda Sheerana w Zamku Rajsko? Świeradowski zespół Rocal Fuza, który swoją muzyką uświetnił wieczór kawalerski brytyjskiego muzyka wydał album z kompilacją utworów, które podobały się brytyjskiemu artyście.

Mimo że Rocal Fuza istnieje od 1991 roku, naprawdę głośno zrobiło się o zespole po wizycie Eda Sheerana w Zamku Rajsko i koncercie muzyki dawnej, którym muzycy uświetnili średniowieczną ucztę przygotowaną dla muzyka i jego przyjaciół. W efekcie, dzięki wieczorowi spędzonemu z gwiazdą popu, muzycy Rocal Fuza mieli okazję zaprezentować swoją niszową muzykę szerokiemu gronu odbiorców w krajowych mediach, które opisywały wizytę. W związku z tym muzycy wpadli na pomysł, aby przygotować kompilację utworów, która spopularyzuje ten gatunek muzyczny.

Doszliśmy do wniosku, aby zapisać na płycie te utwory, które szczególnie podobały się Edowi i na które była żywiołowa reakcja ze strony jego przyjaciół. Płyta nie zawiera muzyki sakralnej, a ballady i tańce, przede wszystkim irlandzkie, szkockie czy angielskie – mówi nam Ryszard Dembiński, założyciel zespołu Rocal Fuza.

Tytuł krążka to – „Rocal Fuza The Grenadier and the Lady” z dopiskiem „Dedicated to Ed Sheeran”. Pomysł na nazwę płyty wziął się z sytuacji, gdy w trakcie wieczoru muzycy zadedykowali Edowi angielską balladę The Grenadier and the Lady i za jej wykonanie otrzymali brawa na stojąco. Płytę postanowili opatrzyć również wizerunkiem gwiazdy, jednak na to potrzebna była jego zgoda.

Napisałem do Eda Sheerana list, w którym opisałem sytuację i zawarłem projekt okładki przygotowany przez Matyldę Chełmicką, pytając czy wyraża na to zgodę. Ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź otrzymałem już po trzech dniach. Ed Sheeran pisał, że pomysł i płyta bardzo mu się podobają, bardzo mile wspomina też wieczór na zamku. – opowiada lider zespołu.

W ten sposób z końcem maja światło dzienne ujrzał krążek, którego pierwsze egzemplarze zostały już wysłane do gwiazdy.

Jest to bardzo fajna sytuacja, że muzyce dawnej, czyli niszowej, reklamę robi topowa gwiazda popu. W związku z tym mam jeszcze jeden ciekawy pomysł – mówi Ryszard Dembiński, który w swoim warsztacie wykonał większość instrumentów, na których gra Rocal Fuza. – Specjalnie dla Eda Sheerana przygotowuję instrument muzyczny inspirowany średniowieczną citolą. Chcę mu go podarować, bo w trakcie naszego spotkania grał chyba na wszystkich moich instrumentach.

Więcej informacji o Zespole Rocal Fuza i o wydanej właśnie płycie znajdziecie na ich facebokowym profilu, do którego odwiedzenia zapraszamy.

autor: eLuban.pl

Ryszard Dembiński, założyciel zespołu Rocal Fuza

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here