Musiał się wyprowadzić i otrzymał zakaz zbliżania się

6
1311

Był agresywny, wulgarny, szarpał swoją partnerkę i popychał ją. Stwarzał realne zagrożenie dla jej zdrowia i życia. 32- latek wydmuchał ponad 3 promile. Grozi mu do 5 lat wwiezienia.

 

 

„Niebieska Karta”, to dokument sporządzany w sytuacji zaistnienia przemocy w rodzinie. Sporządzenie niniejszego formularza, wszczyna całą procedurę – ogół czynności podejmowanych i prowadzonych nie tylko przez Policję, ale i przez zespół osób będących przedstawicielami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienia przemocy w rodzinie.

Z danych statystycznych Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wynika, iż rocznie w naszym kraju zakładanych jest blisko 100 tysięcy „Niebieskich Kart”. Około 70 procent z nich zakładanych jest przez Policję. Reszta przez pozostałe jednostki.

Problem przemocy w rodzinie to domena nie tylko wielkich aglomeracji. Również w powiecie lwóweckim dochodzi do aktów przemocy – najczęściej wobec kobiet, rzadziej wobec dzieci, najrzadziej wobec mężczyzn, ale zdarzają się i przypadki przemocy wobec rodziców.

Kolejne zgłoszenie o przemocy domowej w rodzinie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim otrzymali w poniedziałek 10 czerwca 2024 roku z jednego z sołectw gminy Wleń. Na miejsce natychmiast zadysponowany został patrol.

Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce ustalili, że doszło tam do awantury między partnerami. Mężczyzna był wulgarny, agresywny, szarpał swoją partnerkę i popychał ją. 32-letni mieszkaniec gminy Wleń swoim zachowaniem stwarzał realne zagrożenie dla życia i zdrowia domowników.

Mężczyzna ten był pod znacznym wpływem alkoholu. Jak przyznają lwóweccy policjanci wydmuchał on ponad trzy promile alkoholu! 32- latek został zatrzymany.

– Kolejnego dnia po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą najbliższą. – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz oficer prasowa lwóweckiej policji, która dodaje, iż funkcjonariusze korzystając ze swoich praw zastosowali wobec mężczyzny nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, a także zastosowali zakaz zbliżenia się do wspólnie zajmowanego mieszkania, jak również zakaz zbliżania się do partnerki oraz dzieci.

Mieszkańcowi gminy Wleń grozić może do 5 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Warto pamiętać, że brak reakcji, to ciche przyzwolenie. Szybka reakcja może ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu.

Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym. Można to zrobić dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Osoby krzywdzone przez najbliższych powinny znaleźć w sobie siłę, by zgłosić się po pomoc i doprowadzić do ukarania sprawcy. Wsparcie i porady otrzymamy od operatorów m.in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 800 120 002), telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900).

6 KOMENTARZE

  1. OK, wszystko jasne. Dostał zakaz zbliżania się, nakaz opuszczenia lokalu. Należało mu się. A jak to wygląda w kwestii formalnej w takim wypadku? Nakazuje mu się opuścić wspólne mieszkanie i gdzie ląduje na noc w takim wypadku delikwent? Nie może pozostać bezdomnym, bez opieki wg prawa, prawda? Co wtedy z takim typem? OK, na jedną noc do izby wytrzeźwień, za którą zapłaci. Ewentualnie na 48h na dołek. A co potem?

  2. W tym przypadku zasadnie był pijany agresywny nawet podczas interwencji. A w ilu przypadkach jest Niebieska Karta i art 207 sposobem Pań na korzystne wyjście że związku? Zero interwencji policji, zeznania koleżanek i juz po 2 tygodnie po założeniu Karty zamieszkiwanie z Nowym partnerem. W wielu przypadkach poza uzasadnionymi całe te procedury są dobrym sposobem na odwrócenie uwagi od kurę….I obłowienie się i niszczenie drugiego człowieka. Nie ujmując tym którym te procedury pomogły naprawdę.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here