Moc zabawy, rywalizacja i akcja pomocy

2
1362

„Zbieramy na doposażenie wozu bojowego” – tłumaczył Paweł Sokołowski z OSP Sobota, współorganizator festynu strażackiego, który 28 sierpnia odbył się na boisku sportowym w Sobocie koło Lwówka Śląskiego.

 

Od siedemdziesięciu pięciu lat druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobocie ratują majątek, zdrowie i życie ludzkie. Od kilku lat dysponują nowoczesną remizą, ale stojący w niej wóz strażacki, to już niemal zabytek. To jednak wkrótce ma się zmienić.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim jak tylko otrzyma nowy samochód – prawdopodobnie na początku przyszłego roku – jeden z wozów, którymi obecnie dysponuje przekaże dla druhów z OSP Sobota. Te informacje potwierdza oficjalnie mł. bryg. Andrzej Więdłocha Zastępca Komendanta Powiatowego PSP, który tłumaczy, iż będzie to samochód marki Star, który do Lwówka Śląskiego trafił w 2004 roku.

Druhowie, ale także i lokalni liderzy oraz mieszkańcy kilku okolicznych sołectw włączyli się w akcję mającą na celu zebranie funduszy na doposażenie tego wozu, zakup nowoczesnego sprzętu pozwalającego strażakom sprawnie prowadzić działania ratownicze.

W organizację festynu włączyła się straż pożarna, sołectwa okolicznych naszych wiosek, to jest: Dłużec, Sobota, Dębowy Gaj, Radomiłowice Górczyca i Pieszków. Każdy coś przygotował. – tłumaczy nam Pani Ewa Malińska Sołtys Sołectwa Sobota.

– Mamy pierogi ruskie, pajdę ze smalcem, frytki, kiełbasę z wody, przepyszną grochówkę z kotła strażackiego, ciasta i różne słodkości – tłumaczyła Pani Weronika Wojno z Sołectwa Dłużec.

Festyn swoją obecnością zaszczycili, Daniel Koko Starosta Lwówecki, Eugeniusz Ścigan i Jerzy Fidorów – Radni Rady Powiatu Lwóweckiego, Dawid Kobiałka – Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski, oraz radni Rady Miejskiej w osobach: Aleksander Fuławka, Tadeusz Koblak, Mieczysław Grabowicz, Franciszek Pawłowicz i współorganizująca wydarzenie Małgorzata Uboga, a także księża z parafii w Sobocie; proboszcz Jerzy Leśniewski i ksiądz Dariusz Trybal.

Zebrane pieniądze przeznaczymy na zakup aparatu powietrznego, czyli aparatu ochrony układu oddechowego – tłumaczy Kamila Kulig z OSP Sobota, która dodaje, iż jednostka w chwili obecnej posada zaledwie jeden taki aparat, a do sprawnego działania potrzebne są minimum dwa.
Bardzo chcielibyśmy także zakupić pompę pływającą typu Niagara, która wykorzystywana jest podczas podtopień, wypompowywania wody z piwnic oraz podczas działań ratowniczo gaśniczych. – dodaje druh Paweł Sokołowski z OSP Sobota.

O wsparciu dla strażaków zapewnia Pan Daniel Koko – Zarząd Powiatu i Rada Powiatu przychylnie patrzy na jednostki ochotniczej straży pożarnej. Są to bardzo ważne jednostki dla nas wspierające mieszkańców powiatu lwóweckiego i nie widzimy innej możliwości, jak wspierać te jednostki właśnie środkami finansowymi. – zapewnia Starosta Lwówecki, który na festyn w Sobocie przyjechał także z licznymi upominkami, które trafiły na licytacje.

Wsparcie dla OSP Sobota deklaruje także Pan Dawid Kobiałka – Oczywiście wspieramy każdą inicjatywę mieszkańców. – zapewnia Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski. – Jako Lwówecka Prawica wspieramy tą inicjatywę, czekamy na propozycję urzędu miasta, jak zaproponują zmiany w budżecie, żeby dołożyć się do tej inwestycji, wiadomo dla bezpieczeństwa mieszkańców, dla bezpieczeństwa nas wszystkich także oczywiście będziemy to wspierać. – dodaje.

Doposażenie jednostki straży pożarnej w Sobocie jest jednym z priorytetów radnej Małgorzaty Ubogiej. Pani Radna zapewnia, iż będzie się starała, żeby obiecane środki zostały przekazane na samochód i jego doposażenie.

Wśród atrakcji dla mieszkańców były licytacje cennych gadżetów, pokazy pierwszej pomocy, czy pokazy sprawności młodych strażaków. Nie zabrakło dmuchańców, przejażdżek motocyklami z motocyklistami z Leopolis Bikers, malowania twarzy wykonywanego przez pracowników lwóweckiej biblioteki, czy możliwości „gaszenia pożaru” przez najmłodszych.

Festyn wsparło także Nadleśnictwo w Lwówku Śląskim, które wystawiło stoisko edukacyjne. Leśnicy przygotowali także gulasz z dzika a wszystkie środki z jego sprzedaży trafiły do strażaków.

Również motocykliści z Leopolis Bikers dołożyli swoją cegiełkę do doposażenia druhów. Każdy, kto miał ochotę mógł odbyć przejażdżkę wybranym motocyklem. Tu również zebrane środki trafiły do OSP.

Dla nas bardzo miłym akcentem była licytacja naszych czapek, które – za niemałe pieniądze – wylicytowali wspierających kolegów z Soboty druhowie z OSP KSRG w Lubomierzu.

Sobota w Sobocie upłynęła pod znakiem zabawy w miłym towarzystwie i wsparciu szczytnego celu, jakim z pewnością jest doposażenie strażaków, którym życzymy, by ich marzenia jak najszybciej się spełniły, a nowy wóz i nowy sprzęt wykorzystywany był tylko i wyłącznie na takich festynach jak w ten weekend. Z pewnością zebrane 10 tysięcy złotych pomoże w spełnieniu tych marzeń.

Więcej w materiale wideo do obejrzenia którego zachęcamy

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here