Mniejsze miejscowości i praca – Starachowice przykładem ciekawej przygody zawodowej?

0
170
zdjęcie poglądowe

Czy warto starać się o pracę w mniejszych miejscowościach? Postanowiliśmy sprawdzić (na przykładzie rynku pracy w Starachowicach) jak trudno jest znaleźć tam zatrudnienie, ile można zarobić oraz jakie zalety ma funkcjonowanie w tak małych ośrodkach. Zapraszamy do lektury!

 

W tym tekście skupimy się na pracy w Starachowicach, ale możesz go odnieść do wielu podobnej wielkości miejscowości. Wybraliśmy akurat ten ośrodek, bo na portalu Gowork po wejściu w kategorię „praca Starachowice” pojawia się wiele ogłoszeń związanych z możliwością podjęcia zatrudnienia.

Polecamy powyższy serwis, bo wszystkie oferty możesz pogrupować według uznania. Skatalogujesz je między innymi ze względu na branże, pensję, wymagania potencjalnego pracodawcy czy inne, niezbędne dla Ciebie zmienne.

Wiesz już, że w Internecie spokojnie znajdziesz ogłoszenia pracy w takich miejscowościach jak Starachowice. A czy ciężko ją później dostać?

Praca w Starachowicach – statystyki

Na pierwszy ogień idą statystyki pracy w Starachowicach. Do naszej analizy wzięliśmy oczywiście stopę bezrobocia i średnią pensję w tej miejscowości. Oczywiście, województwo świętokrzyskie najsilniej stoi Kielcami, ale czy mniejsza miejscowość nie ma szans na rywalizację ze stolicą regionu?

Spójrzmy więc na bezrobocie. To z roku na rok spada. Jeszcze w 2017 roku stopa bezrobocia w Starachowicach wynosiła około 9 procent. Teraz (grudzień 2019 według Powiatowego Urzędu Statystycznego) stopa bezrobocia to 8,1 procent. Czy to dobry wynik? Biorąc pod uwagę wskaźniki dla miast podobnej wielkości (Starachowice mają 49 000 mieszkańców) to nie jest najgorzej. Widać więc, że można tam znaleźć pracę.

A jak jest ze średnim wynagrodzeniem? Otóż średnia pensja w Starachowicach wynosi (dane Głównego Urzędu Statystycznego) ponad 4200 złotych brutto. Dane GUS pokazują, że ta co roku rośnie. Nie odbiega więc znacznie od wyników miast 100 czy 200tysięcznych, a koszt życia w Starachowicach jest dużo mniejszy. To zdecydowanie duży plus mniejszych miast.

Czy w Starachowicach jest praca?

Praca i Starachowice, albo praca i jakiekolwiek miasto mniejsze niż 100 000 osób – czy to może się udać? To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów na rynek pracy. Nasza odpowiedź brzmi: tak! W sieci jest naprawdę wiele ogłoszeń zatrudnienia dla miast wielkości Starachowic. Kogo najczęściej szukają pracodawcy w podobnych miastach?

Bardzo często znajdzie się dobre zatrudnienie dla pracowników produkcji. Mniejsze miasta to trochę mniejszy koszt, a więc duże zakłady chętnie wynoszą się z centrów ogromnych metropolii. Na pewno swoje zatrudnienie otrzymają też pracownicy fizyczni, specjaliści od budowy (hydraulicy, elektrycy, elektromechanicy, murarze, dekarze), inżynierowie, fachowcy spawacze czy mechanicy samochodowi – na te zawody zapotrzebowanie jest praktycznie zawsze. Warto szukać też pracy dla specjalisty z branży IT, choć tu ogłoszeń będzie mniej niż w większych miastach.

Postaraj się o dobrą pracę!

W mniejszych miejscowościach również masz szansę na ciekawe zatrudnienie, z perspektywą podwyżki i dobrej pensji. Nie jest wcale tak, że atrakcyjne stanowiska są zarezerwowane wyłącznie dla dużych ośrodków. Warto, żebyś już dziś postarał się o taką pracę. Na początku przeszukaj wymieniony wyżej przez nas serwis i obserwuj sukcesywnie nowe ogłoszenia. Szukanie zatrudnienia to wymagające zadanie, do którego niezbędna będzie sumienność działania. Składając aplikacje pamiętaj o profesjonalnie wyglądającym CV i referencjach od dotychczasowych pracodawców. Skup się też na wyróżnieniu swoich uprawnień, kursów, umiejętności i wszelkich certyfikatów (związanych oczywiście ze stanowiskiem, na które się starasz) w podaniu o pracę.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, a Ty przygotujesz się kompleksowo do szukania pracy, będziesz mógł się cieszyć świetnym zatrudnieniem, z perspektywami na awans i dobrą pensję. My trzymamy kciuki za Twoje poszukiwania i życzymy powodzenia – praca w Starachowicach już na Ciebie czeka!

-/ Materiał zewnętrzny/- Li

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here