Ile kosztuje utrzymanie fontanny z Czaplą?

10
1623
Lwówek Śląski. Fontanna z czaplą. fot. 2019 Lwówecki.info

To z pewnością jedno z piękniejszych miejsc w Lwówku Śląskim. Szczególnie po zmroku, kiedy fontanna mieni się kolorami. Warto jednak pamiętać, iż utrzymanie takiej fontanny to dla miasta nie mały wydatek.

 

 

Fontanna z Czaplą jest najokazalszą fontanną spośród czterech zlokalizowanych w Lwówku Śląskim. Powstała ona podczas przebudowy części murów obronnych w XIX wieku. Początkowo nie posiadała czapli. Dopiero w późniejszych latach fontannę zwieńczono czaplą. Obiekt zmodernizowano w 2018 roku. Dziś jest dumą mieszkańców.

Warto jednak pamiętać, iż utrzymanie takiej fontanny to dla miasta nie mały wydatek. Kilka dni temu rozstrzygnięty został przetarg na utrzymanie bieżące (w ruchu) fontanny zlokalizowanej na plantach miejskich przy ulicy Szkolnej w Lwówku Śląskim (Fontanna z Czaplą) oraz fontanny pływającej w stawie zlokalizowanej w parku miejskim.

W przypadku fontanny zlokalizowanej na plantach miejskich przy ul. Szkolnej w Lwówku Śląskim do obowiązków administratora fontanny należy w szczególności będzie: kontrolowanie na bieżąco stanu technicznego fontanny w zakresie elektrycznym i hydraulicznym, aparatury kontrolno- pomiarowej i sterującej (ustawianie i sprawdzanie parametrów pracy fontanny), utrzymywanie w należytej czystości i porządku niecki fontanny, zbieranie zanieczyszczeń z lustra wody, kontrolowanie, czyszczenie, konserwacja stanu pracy pomp obiegowych, sita prefiltrów w pompach, wkładu filtra, spustów dennych, zawartości śluzy dozującej, czy poprawności pracy pompy odwadniającej oraz regulacja czasowego oświetlenia fontanny, regulacja strumienia wody, wymiana w miarę potrzeby drobnej armatury np. zawory, uszczelki, śruby, bezpieczniki itp. a także kontrola i dostarczanie środków chemicznych niezbędnych do uzdatniania wody w fontannie i czyszczenia kamienia, przygotowanie fontanny do przerwy zimowej, zabezpieczenie fontanny na okres zimowy, demontaż pokrycia zabezpieczającego w okresie wiosennym wraz z przewiezieniem i zabezpieczeniem kraty przez Wykonawcę wraz z jej konserwacją, jak również przygotowanie fontanny do pracy letniej oraz jej uruchomienie.

Natomiast w przypadku fontanny pływającej zlokalizowanej w stawie w Park Miejski w Lwówku Śląskim zakres usług obejmować będzie kontrolowanie na bieżąco stanu technicznego fontanny w zakresie elektrycznym (oświetlenie fontanny), regulację czasowego oświetlenia fontanny, regulację strumienia wody, wymianę w miarę potrzeby drobnej armatury np. zawory, uszczelki, śruby, bezpieczniki itp. a także przygotowanie fontanny do pracy letniej oraz jej uruchomienie, przygotowanie fontanny do przerwy zimowej, jak również zabezpieczenie fontanny na okres zimowy.

Termin realizacji zadania: od dnia podpisania umowy do dnia 31.10.2024 r.

Na ogłoszony przetarg wpłynęła jedna oferta złożona przez PWIK w Bolesławcu, które zaproponowało: Cenę oferty brutto za jeden miesiąc świadczenia usługi wynosi 3.394,80 zł czyli za cały okres usługi to 23.763,60 zł. Natomiast cena za włączenie fontanny pływającej w stawie (Park Miejski) 2 460,00 zł i tyle samo (2 460,00 zł) kosztuje wyłączenie fontanny pływającej w stawie. Z początkiem kwietnia przetarg został rozstrzygnięty i usługa powierzona bolesławieckiej spółce.

10 KOMENTARZE

 1. Na razie w parku brak wodotrysku a fontanna z Czaplą nie ma połowy oświetlenia.
  Panie Dawidzie liczymy na pana i pogoń pan z gminy tego kto za to odpowiada.
  Nowy Burmistrz niech pogoni też tych co odpowiadają za brak działania trzech fontann w rynku co od lat robią za śmietniki

  • Tak, najlepiej niech pan Dawid biegnie i sprawdzi czy żarówki się nie spaliły!! Albo niech zwolni wszystkich z urzędu i sam wszystkiego pilnuje. On i jego ludzie.

   No co za gamonie piszą te komentarze….pomyśleć że oni mają prawa wyborcze.

   • jak dobrze pamiętam to za każdy brak światła w gminie obarczano dotychczasową burmistrz i jakoś wtedy o prawach wyborczych nie pisałeś gamoniu
    wystarczy w urzędzie by raz w tygodniu pracownik z gminnego wydziału inwestycji robił rekonesans co należy naprawić bo samo się nie zrobi
    niszczone jest wszystko albo się zużywa i zwyczajnie trzeba naprawiać a nie stękać o ograniczeniu praw wyborczych dla tych co chcą by było lepiej i ładniej

    • Klakier, idź ty lepiej cmokać zadek gargamela bo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. A inwestycje….przedstawicielka wydziału “załatwiła” już niejedną sprawę xD ludzie pamiętają finał dożynek w Kotliskach, gdzie miała”koszyk truskawek” podobnie jak norbiego, prawda? 😉

 2. Za co nowy burmistrz będzie utrzymywać fontanny,jak muszą być oświetlane ulice oraz obiekty użyteczności publicznej i ich ogrzewanie a od lipca znacznie wzrastają ceny energii.Nadchodzą bardzo trudne czasy dla samorządów ale za to wszyscy będziemy uśmiechnięci.

  • W rynku fontanny nie działają od lat kiedy ceny były niższe. Słaby argument.
   Po co było budować fontannę z czaplą jak teraz działa byle jak. Trzeba było rabat kwiatowy zrobić i byłby spokój i tanio.
   Tężnię też wyłączą? Co dalej?

  • a co ma chleb w domu z kasy z prywatnej pensji do wody publicznej? Nie siedzieć na socjalach tylko uczyć się i do roboty to będzie na chleb!
   obiektów samorządowych jest coraz mniej to i koszty utrzymania niższe po zamknięciu kilku szkół na wsiach
   jak wyłączymy fontanny i inne atrakcje to potem niech władza nie opowiada że Lwówek to miasteczko turystyczne

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here