Za nami XXIV Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu

16
2345

Projekcjami filmowymi na lubomierskim rynku, a chwilę wcześniej recitalem Artura Chamskiego w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa zakończył się tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu.

 

Chciałoby się powiedzieć „Lubomierz odwiedziły tłumy gości”. Niestety, z powodu trwającej epidemii koronawirusa tłumów, takich jak w latach poprzednich nie było. Władze miasta w tym roku nie zdecydowały się na szeroką promocję wydarzenia, które skierowane było głównie dla mieszkańców i turystów, którzy w ten weekend za cel swoich wycieczek wybrali właśnie miasto Samych Swoich.

Koronawirus sprawił, iż organizatorzy skupili się na podstawach festiwalu filmów, czyli głównie na projekcjach filmowych, których w tym roku było całkiem sporo. Filmy można było oglądać w kinie za Rogiem „Raj”, ale także na lubomierskim rynku.

Na festiwalu filmów nie mogło zabraknąć i nie zabrakło znanych aktorów. Lubomierz w tym roku odwiedzili: Andrzej Grabowski, chyba najbardziej znany z roli Ferdka Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich”, Krystyna Podleska znana m.in. z takich filmów jak „Miś”, „Zamiana”, czy seriali telewizyjnych: „Tygrysy Europy”, „Ranczo”, „Ojciec Mateusz”, „Pierwsza Miłość” i Artur Chamski – aktor i piosenkarz znany m.in. z takich filmów jak: „Kryminalni”, „Na dobre i na złe”, „Fala zbrodni”, „Na Wspólnej”, „Barwy Szczęścia”, aktor przez wielu zapamiętany także z programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, gdzie wcielił się w piosenkarkę Irenę Santor.

Sporym zainteresowaniem publiczności cieszył się koncert muzyki filmowej pt. „Bo to się zwykle tak zaczyna” w wykonaniu Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, który w sobotnie popołudnie odbył się w przepięknych wnętrzach lubomierskiego kościoła.

Miłośnicy filmów byli także pod dużym wrażeniem spotkań z aktorami, gdzie mogli posłuchać zakulisowych historii i ciekawostek z planów zdjęciowych. Nie obyło się także bez wspólnych zdjęć i autografów.

W tym roku po raz pierwszy w historii OFFK organizowany był dwutorowo, to znaczy publiczność miała okazję spotkać się z aktorami twarzą w twarz, ale mogła także śledzić wszystkie wydarzenia w Internecie podczas transmisji online. Transmitowane na żywo były spotkania z aktorami, transmitowany był koncert orkiestry, transmitowany był także koncert zespołu „The Beatlmen”.

Zespół The Beatlmen to czwórka utalentowanych, doświadczonych muzyków, która w niezwykle energetyczny sposób odzwierciedla występy słynnych Beatlesów z Liverpoolu. Jak sami mówią stworzyli The Beatlmen po to, żeby pokazać, jak ważnym elementem udanego występu jest nie tylko umiejętność odzwierciedlenia zespołu The Beatles pod względem muzycznym czy wizualnym, ale również wspaniały kontakt z publicznością połączony ogromną pasją. Tej pasji nie zabrakło podczas koncertu transmitowanego dla festiwalowej publiczności w Lubomierz i przy okazji dla wszystkich fanów The Beatles.

Punktem kulminacyjnym Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych 2020 w Lubomierzu było odsłonięcie przez aktorów tablic w Zaułku filmowym. Tych w Lubomierzu jest już ponad sto. Wśród nich znajdziemy nazwiska najznakomitszych Polskich aktorów. W sobotni wieczór do tej kolekcji dołożone zostały dwie tablice: Krystyny Podleskiej i Artura Chamskiego.

Tuż po odsłonięciu tablic każdy z aktorów musiał złożyć zabawną przysięgę ułożoną specjalnie dla niego przez „matkę Festiwalu” osobę, która od samego początku jest jego współorganizatorem Panią Jadwigę Sieniuć.

Pani Podlewska nie kryła wzruszenia. – Naprawdę, jest mi bardzo miło. To moja pierwsza tablica. Nie spodziewałam się zupełnie. – mówiła aktorka, która przyznała także, iż w Lubomierzu była po raz pierwszy, ale miasteczko tak bardzo jej się spodobało, że będzie teraz starała się tu przyjeżdżać, co roku.

Radości z wyróżnienia nie krył Artur Chamski – Jest to dla mnie wyjątkowa niespodzianka. Czuję się wyróżniony, może nawet trochę wzruszony. Sam pochodzę z bardzo małego miasta, które gościło kilka produkcji filmowych i wiem, jakie to jest wielkie, ważne i wyjątkowe wydarzenie dla małych społeczności – mówił tuż po odsłonięciu tablicy ze swoim nazwiskiem aktor, który złożył także podziękowania za to wyróżnienie.

Podziękowania aktorom za odwiedziny w Lubomierzu, za spotkania z mieszkańcami i uświetnienie festiwalu złożył Burmistrz Pan Marek Chrabąszcz.

Taką wisienką na festiwalowym „torcie” było oficjalne otwarcie Muzeum Kargula i Pawlaka. Obiekt po kapitalnym remoncie ruszył z początkiem tego roku, jednak z powodu epidemii koronawirusa nie mogło się odbyć jego uroczyste otwarcie lubomierskiej instytucji kultury, dlatego uroczystość przełożono na sierpień, na Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.

Wstęgę przecięli: Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza, Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki oraz aktorzy: Pani Krystyna Podleska, Pan Andrzej Grabowski i Pan Artur Chamski. Obiekt poświęcił ksiądz dr Erwin Jaworski proboszcz parafii św. Maternusa B.M w Lubomierzu.

Podczas zwiedzania muzeum goście nie szczędzili komplementów władzom miasta, które podjęły się tego zadania oraz projektantowi, dzięki którego wizji w Lubomierzu powstało wyjątkowe miejsce.

To jest najpiękniejsze muzeum w Polsce i nie są tu nadużyciem te moje słowa – mówił Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki. – Jestem bardzo dumny z tego, że Lubomierz ma takie muzeum, że Lubomierz jest w powiecie lwóweckim, który mam przyjemność i godność reprezentować. – dodawał.


To właśnie na tarasie Muzeum Kargula i Pawlaka zloty granat za całokształt otrzymał Pan Andrzej Grabowski, a granatowy granat otrzymała Krystyna Podleska. Wydarzenie uświetnił występ utalentowanej lubomierzanki, Justyny Pasternak.

XXIV Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych już za nami. Z jednej strony czuć niedosyt, ale z drugiej chyba każdy rozumie, iż w dobie koronawirusa nie można sobie pozwolić na organizację tłumnych zgromadzeń. Lubomierza w ten weekend nie odwiedziły tysiące gości, ale za to – dzięki transmisji na żywo, licznym mediom oraz temu, iż OFFK pojawiał się w ogólnopolskich stacji telewizyjnych informacja o Lubomierzu dotarła do grona osób, które z pewnością na mapie swoich podróży zaznaczą miasto Samych Swoich i odwiedzą Lubomierz.

A my z niecierpliwością czekamy już na jubileuszowy XXV Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych żywiąc przy tym głęboką nadzieję, iż nie będzie się on odbywał już w cieniu epidemii a wróci „festiwal sprzed lat’.


Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu. Wspaniała atrakcja powiatu lwóweckiego.

16 KOMENTARZE

  1. Dobrze, że mimo pandemii, festiwal się odbył. Był przez to skromniejszy, ale był.
    Pomysł z intetnetową transmisją koncertów i spotkań z aktorami – strzał w dziesiątkę i, moim skromnym zdaniem, w przyszłym roku też powinna być możliwość obejrzenia festiwalowych wydarzeń online.

  2. Brawo. Nie wiem jak bardzo trzeba być omylnym, aby zorganizować Festiwal w czasach, które są naprawdę trudne, ponadto brak maseczek, zbiorowisko, zainwestowane pieniądze, zero spójności w tym wszystkim. Czy nie lepiej owe pieniądze zainwestować chociażby w drogę w Radoniowie? Jadąc można zgubić zawieszenie. Czy nie lepiej zainwestować w mieszkania dla ludzi, którzy ich naprawdę potrzebują, albo na służbę zdrowia, która w dobie koronawirusa potrzebuje środków finansowych. Oczywiście, że nie, bo łatwym sposobem kilka osób zainkasowało całkiem niezłe pieniądze. Żałosne, egoizm do potęgi x! Ludzie potrzebują pomocy, miasta Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, czy chociażby Lubań rezygnują ze swoich Festiwali, tylko po to, aby ograniczyć ryzyko zarażenia się COVID-19, no ale przecież w Lubomierzu trzeba, prawda? Powodzenia w poszukiwaniach mózgu, którego nigdy nie znajdziecie.

    • Do bez nazwy. Gmina zadłużona, droga w Radoniowie jest w planie. Chciałoby się by coś zaczęło się dziać dla dobra mieszkańców. Też zaczyna mnie to denerwować.
      A festiwal był z jakichś zewnętrznych środków, także nie musisz się pluć o te pieniądze – do gminy one nie należały.

  3. Zamiast festiwalu, którego poziom jest z roku na rok coraz bardziej żenujący władze gminy powinny dopłacić do przejazdów PKS aby seniorzy nie musieli ciułać grosz do grosza na taryfę do lekarzy !!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here