Mieszkaniec Ubocza nie powinien być objęty kwarantanną

26
4012

W poniedziałek 23 marca lwówecka policja podała informację, iż podczas przeprowadzenia przestrzegania 14-dniowej kwarantanny okazało się, iż dwóch mieszkańców naszego powiatu, jeden z Wlenia, a drugi z Ubocza nie stosują się do zasad kwarantanny.

 

Policyjna kontrola przestrzegania 14-dniowej kwarantanny przez mieszkańca Wlenia i Ubocza zakończyła się dla nich sporządzeniem wniosku o ukaranie. Mężczyzn nie było w domu, gdy ich obecność przyjechał sprawdzić patrol policji.

Policjanci codziennie sprawdzają czy objęte kwarantanną osoby przestrzegają zasad przebywania w miejscu odbywania kwarantanny. Najczęściej odbywa się ona w miejscu zamieszkania. Policjanci sprawdzają czy dana osoba przebywa w domu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych.

Podczas dwóch takich kontroli, które miały miejsce w Uboczu i we Wleniu policjanci nie zastali w mieszkaniach objętych kwarantanną mężczyzn.” – mogliśmy przeczytać w policyjnym komunikacie.

Dziś wiemy, iż przynajmniej w stosunku, co do mieszkańca Ubocza sytuacja była zgoła inna. Mężczyzna nie powinien być objęty kwarantanną i nie powinien podlegać kontroli policji. Znalazł się w systemie, bo przekroczył granicę, ale co niezwykle istotne przekraczał ją codziennie, gdyż pracuje w Niemczech. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas jeszcze regulacjami prawnymi taki mieszkaniec naszego kraju nie powinien być obejmowany kwarantanną. Stało się inaczej i to bez wiedzy samego zainteresowanego, który podczas policyjnej kontroli był w pracy.

Mężczyźnie z pomocą rodziny dwa dni zajęło wyjaśnienie wszystkich okoliczności. Jak usłyszeliśmy najbardziej irytującym w tej sytuacji był „mur” urzędniczej niemocy i odsyłanie od policji do sanepidu, od sanepidu na granicę, z granicy do sanepidu a z sanepidu na policję. Tylko dzięki uporowi po dwóch dniach udało się wyjaśnić sprawę.

Z mężczyzny zdjęta została „kwarantanna” na której nie był. Stosowne pismo w tej sprawie Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Lwówku Śląskim wystosował do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim. W piśmie tym dyrektor lwóweckiego sanepidu informuje, iż po rozpatrzeniu sprawy mieszkańca Ubocza dotyczącej obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej w stosunku do tego pana nie stosuje się obowiązku kwarantanny.

26 KOMENTARZE

 1. Każdy może tak się wybronić, że codziennie dojeżdżają do pracy za granicę. Musi mieć udokumentowane, że jest pracownikiem przygranicznym. Kara swoją drogą, a co z ludźmi których mogł narazić na zakażenie? Dorośli ludzie, a jak dzieci sie zachowują, każdy powinien sobie sam narzucić kwarantannę.

  • Nowe rozporządzenie sprawia że każdy musi być w kwarantannie 14 dni, jeśli wraca z zagranicy. Jedynie kierowcy ciężarówek nie. Mam nadziejnadzieję e ze oni będą rozsądni i nie będą nosicielami. Za to powinni mieć podniesione stawki za pracę o 100%.

 2. Zaczął się czas ” Polowanie na czarownice” a swoją drogą obowiązkiem Policji jest sprawdzić gdzie przebywał w tym czasie jeden i drugi osobnik a następnie nakładać karę oraz kwarantannę.Niedopatrzenie władz ,która ma chronić Obywatelów doprowadziła do oskarżenia tego Pana z Ubocza ,który miał prawo być w pracy. Od 27 -03-2020 wchodzi zakaz przekraczania granicy dla tych Polaków ,którzy mają pracę w DE w przygranicznych miejscowościach oraz pracowników sezonowych. Jak i również każda osoba powracająca do Polski bez wyjątku jest zobowiązana poddać się 14 dniowej kwarantannie.To powinni wiedzieć Stróże Prawa i takich powinni udzielać informacji a tak dwa dni nerwów i stresu w pakiecie promocyjnym przekazano temu Panu oraz jego rodzinie.Ten Pan ten czas do 27-03-2020 miał na uregulowanie swoich spraw związanych z pracą a tak strawił go na niepotrzebne szarpanie się z sanepidem,który kręci się wokół swojej własnej osi nie wiedząc co dalej i jak dalej…Boję się pomyśleć co dalej ze mną będzie jak takie cyrki się dzieją.Pozdrawiam tych ,którzy są w temacie i na bieżąco śledzą wydarzenia.

 3. Policja nie jest od weryfikowania zasadności kwarantanny, oni kontrolują osoby które sa na kwarantannie zleconej przez sanepid lub straz graniczna i to tam trzeba kierowac zapytania

 4. Idąc tokiem rozumowania piszących tu Grażyn i Januszów, przekraczając granice muszę być zarażony a Państwo którzy idą się bić o srajtaśme w pobliskiej biedronce nie są narażeni na wirusa?

 5. wirus w Polsce się sam nie pojawił, a przywieźli go Ci, którzy zarazili się za granicą – temu nikt nie powinien zaprzeczyć. Kwarantanna 14 dni obowiązkowa dla wszystkich którzy wracają jest więc jedynym słusznym rozwiązaniem, każdy który samowolnie ją łamie naraża życie swoich najbliższych i wszystkich z którymi ma kontakt. Również dotyczy to się osób które pracują tuż za granicą – np. w Niemczech w ciągu ostatniej doby wykryto blisko 5 tyś nowych zakażeń jak przed chwilą czytałem czy więc w 100% można wykluczyć, że osoby codziennie dojeżdżające do pracy do Niemiec nie miały po stronie niemieckiej kontaktu z osobami zakażonymi?

  • Do Anna: Dziękuję za komplement !!! Definicja filozofii – Filozofia (stgr. φιλοσοφία od: stgr. φίλος – „miły, ukochany” i stgr. σοφία – „mądrość”, tłumaczone jako „umiłowanie mądrości”) – systematyczne i krytyczne rozważania na temat podstawowych problemów i idei, dążące do poznania ich istoty, a także do całościowego zrozumienia świata[1]. Takich ja ty nie rozumiejących są niestety … całe tłumy.

   • Dobrze, że skopiowałeś i wkleiłeś, bo przynajmniej znaki interpunkcyjne są w odpowiednim miejscu. Lepiej się to czyta. Następnym razem zanim coś napiszesz i klikniesz “wyślij” to przeczytaj proszę. (po znaku interpunkcyjnym robi się spację, mam nadzieję, że zrozumiałeś o co w tym chodzi).

 6. Wielu ludzi z naszych okolic pracuje za granicą. Nie można nagle wszystkiego zatrzymac. Ktoś musi pracować żebyście mieli czym tyłki podcierac. Fajnie jest jest chlebek i bułeczki na śniadanko? Rozumiem, że np. piekarze w pl nie narażają swojego życia i zdrowia w pracy? A te wszystkie Grazyny stojące w kilometrowych kolejkach w sklepach nie narażają siebie i innych? A Panie kasjerki? Zastanówcie się co piszecie..

 7. Jak i gdzie to można “odkręcić ” ? Mąż jest w identycznej sytuacji. Proszę o pomoc, policja Lwówek oraz Sanepid Lwówek nie potrafią pomóc . Mój nr tel 693 002 085

 8. Obowiązkiem Policji nie jest sprawdzanie kto i skąd przyjechał. Decyzję o kwarantannie wydaje sanepid. Policja tylko na ich zlecenie kontroluje czy dana osoba stosuje się do wydanej decyzji o kwarantannie domowej czy nie, a następnie przekazuje te informacje do sanepidu.
  Kary finansowej również nie nakłada Policja.

 9. A to ciekawe… W sanepidzie mówią że policja, policja mowi, ze straż Graniczna, Graniczna mowi, ze sanepid… Oni sami nie wiedzą co należy do ich obowiązkó(w.

 10. Czy wiadomo, ile ludzi we Lwówku Śl. jest zarażonych koronawirusem? Czy to prawda , że w sklepie w “mieście” odbyła się dezynfekcja , bo ktoś miał niepokojące objawy?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here