Mieszkańcy zwracają się z prośbą o pilny remont drogi

1
1656

Zwracamy się z uprzejma prośbą o pilne naprawienie krótkiego odcinka drogi powiatowej przy mostku na potokiem Sobótka. – piszą do Zarządu Dróg Powiatowych mieszkańcy sołectwa Sobota i tłumaczą, iż chodzi o most położony w centrum wsi, pomiędzy sklepami ciągu drogi powiatowej 2509D, km 6+271.

Na wyżej wymienionym odcinku drogi, przed samym mostkiem powstał poziomy uskok wzdłuż całej szerokości drogi. Uskok ten ciągle się pogłębia i powoduje, że pojazdy wjeżdżające na w/w mostek są podbijane w górę i z impetem opadając uderzają w niego całą masą. Powoduje to ogromne wstrząsy nie tylko samego mostku, ale również przyległego terenu i budynków znajdujących się w pobliżu.

W/w odcinek drogi od dawna nie był remontowany. Przez ostatnie lata na drodze tej powstały liczne dziury, nierówności nawierzchni drogi i uszkodzenia wskutek ubytku materiału. Zniszczenia te prowadzą do zagrożenia w ruchu drogowym. Jeżdżący tą droga kierowcy chcąc ominąć dziury w drodze poruszają się często poboczem, co stwarza zagrożenie dla nich, ale głównie dla pieszych liczne poruszających się po tym odcinku drogi, gdyż przy drodze tej nie ma chodnika dla ruchu pieszych.

Chcieliśmy również zaznaczyć, że w/w most nad potokiem Sobótka był niedawno konserwowany wraz z regulacją potoku a do powstałego uskoku na jezdni oraz coraz większego natężenia ruchu pojazdów wielkogabarytowych, już pojawiły się na nim widoczne bardzo długie pęknięcia sięgające nawet kilku metrów.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i niedopuszczenie do dalszego uszkodzenia mostu, który jest ważny również dla okolicznych miejscowości, prosimy o pilne i pozytywne załatwienie naszej sprawy. – czytamy w uzasadnieniu petycji, pod którą podpisali się: Mieszkańcy wsi Sobota oraz okolicznych miejscowości.

Pismo kilka dni temu dotarło do Zarządu Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim, co potwierdza jego kierownik, który zapewnia, iż natychmiast zostały podjęte w tej sprawie działania.

W sprawie naprawy drogi powiatowej 2509D w Sobocie w okolicy mostu łukowego (pomiędzy sklepami) informuję, że kilka dni temu wpłynęła taka petycja. Chodzi o nierówność podłużną drogi, tj. o zaniżenie jezdni, które powoduje nadmierny hałas i drgania, szczególnie po przejechaniu samochodu ciężarowego.

Aby zlikwidować to zaniżenie powinno się wykonać frezowanie nawierzchni jezdni na odcinku, co najmniej 50 m i ułożyć nową nawierzchnię. Gorzej, jeżeli zaniżenie jest spowodowane złym stanem obiektu mostowego. Wzdłużne pęknięcie sklepienia mostu, to niepokojący sygnał. Wówczas sprawa będzie znacznie bardziej skomplikowana i oczywiście bardziej kosztowna. – tłumaczy Pan Marek Makowski, który dodaje także, iż w dniu wczorajszym i dzisiejszym na obiekcie zostało zamontowane urządzenie do pomiaru natężenia ruchu. Ponadto władze Powiatu czekają na protokół z przeglądu mostu, który zlecono w br. Dopiero po jego otrzymaniu będzie można podjąć ukierunkowane działania.

Planowane jest czasowe ograniczenie prędkości na tym odcinku do 30 km/h. Po otrzymaniu dokumentów z przeglądów i kosztorysy, ZDP wystąpi do Zarządu Powiatu o środki na stosowne roboty budowlane. – wyjaśnia kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim.

 

AKTUALIZACJA 07.08.2019 g.: 12:14

Zarząd Dróg Powiatowych zgodnie z deklaracją przeprowadził już pomiary natężenia ruchu na tym odcinku drogi. Specjalne urządzenie przez dwa dni dokonywało pomiarów. W pierwszej dobie odnotowano 1104 pojazdy w tym 30 pojazdów ciężarowych (o dł. 9-15 m). Natomiast w drugiej dobie odnotowano 1122 pojazdy, w tym 23 ciężarowe (dł. 9-15 m).

Obecnie ZDP czeka na protokół z przeglądu technicznego obiektu mostowego. Po jego uzyskaniu i analizie będą podejmowane właściwe decyzje.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here