Mieli sądowy zakaz. Wsiedli za kierownicę

3
1273

Mieli sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mimo to wsiedli za kierownicę samochodu i ruszyli w drogę. Kolejnych dwóch nieodpowiedzialnych kierowców odpowie przed sądem. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15. Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Mimo grożących surowych kar nie wszyscy przestrzegają zakazów. Kierowcy, którym sąd – nie bez powodu – orzekł zakazu prowadzenia pojazdów najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, albo te nie mają dla nich znaczenia.

3 listopada br. w miejscowości Wleń dzielnicowy zatrzymał do kontroli pojazd marki Fiat. Jak się okazało podczas sprawdzania, 28- latek z powiatu lwóweckiego miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. – tłumaczy sierż. Olga Łukaszewicz KPP Lwówek Śląski i dodaje:

4 listopada przed godziną 18.00 w Lwówku Śląskim również dzielnicowy skontrolował pojazd marki Fiat. 30- letni kierujący mieszkaniec Lwówka Śląskiego zachował się nieodpowiedzialnie wsiadając za kierownicę pomimo zakazu, który w tym miesiącu miał się skończyć.

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here