Miejcie się na baczności. Policja ostrzega

1
1739

Do lwóweckich policjantów nieustannie zgłaszają się poszkodowani mieszkańcy naszego powiatu oszukani przy płatnościach za towar w serwisie OLX.

 

sierż. Olga Łukaszewicz oficer prasowa lwóweckiej policji: „W związku z kolejnymi zgłoszeniami oszustw w powiecie lwóweckim, w których sprawcy podszywają się pod usługę płatności za towar wystawiony na serwisie ogłoszeniowym OLX, lwóweccy policjanci ponownie zwracają się z apelem do mieszkańców o zachowanie ostrożności przy transakcjach internetowych.”.

Już od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia danych z kart płatniczych posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp.

Jak działają oszuści?

  • Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
  • Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
  • Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
  • Koniec. Twoje konto jest PUSTE

Serwis OLX przypomina klientom, że nie generuje on linków do opłacenia zakupów, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez sprzedających przedmiot. „Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.” – czytamy w specjalnym ogłoszeniu kierowanym do klientów na stronach OLX-a.

Lwóweccy policjanci przypominają, że jeżeli już staliście się ofiarami oszustów, powinniście się jak najszybciej skontaktować ze swoim bankiem, by zastrzec kartę płatniczą i poinformować o zdarzeniu policjantów.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty płatniczej. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

1 KOMENTARZ

  1. Ludzie płacą za swoją głupotę nie korzystając z płatności wewnątrz strony/aplikacji, przy rejestracji konta jest jak byk podane że jedyną bezpieczną opcją kupna/sprzedaży jest wykonywanie transakcji na ich stronie i żeby nie korzystać z zewnętrznych aplikacji. Nie popieram złodziejstwa ale jak ktoś jest na tyle głupi że nie czyta regulaminu i porad to jest trochę sam sobie winny zwłaszcza ze jest masa stron i kanałów na YouTube mówiących o takich oszustwach od kilku lat(przykładowy kanał na yt Łowcy Okazji).
    Polecam zobaczyć bo jak ktoś w taki prosty sposób dał się oszukać to i na metodę “na wnuczka” się nabierze nie mając nawet dzieci…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here