Metodą „na policjanta” oszukali urzędnika. Wyłudzili 48 tys. złotych

3
1196
zdjęcie poglądowe (CBŚP)

Tyle się mówi o tym, jak nie dać się oszukać. Wprawdzie komunikaty kierowane są głównie do osób starszych, ale docierają do nas wszystkich. Okazuje się jednak, iż oszuści są tak sprytni, że potrafią owinąć sobie wokół palca nawet urzędników i wyłudzić z urzędu sporą kasę.

 

„W miniony piątek do jednej z instytucji użyteczności publicznej zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji i poinformował, że na ich rachunek bankowy miała miejsce próba włamania. Oszust powiadomił osobę odpowiedzialną za kwestie finansowe, że przygotowuje prowokację dla hakera i w tym celu muszą wykonać przelewy.” – tłumaczy kom. Agnieszka Goguł ze zgorzeleckiej policji.

To właśnie na terenie powiatu zgorzeleckiego doszło do oszustwa na urzędniku.

Jak tłumaczy pani komisarz celem uwiarygodnienia swojej historii rozmówca poprosił urzędnika, aby ten zadzwonił na numer 112 i tam potwierdził jego tożsamość.

Niestety rozmowa nie została przerwana i po wybraniu numeru alarmowego słuchawkę przejęła osoba współpracująca z przestępcą, która potwierdziła jego rzekomy numer służbowy i ponownie połączyła z fałszywym funkcjonariuszem. Oszust tak manipulował rozmową, wywierając przy tym presję czasu, że pomimo konieczności autoryzacji przelewów przez innego pracownika, instytucja zatwierdziła 3 przelewy na łączną kwotę ponad 48 000 zł.” – wyjaśnia kom. Agnieszka Goguł, która przypomina, że żaden funkcjonariusz Policji nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie i nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom, czy przelanie ich na inny rachunek.

Pamiętaj, żeby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się z Policją pod numer 112 lub 997. Numer należy wybrać po zakończeniu rozmowy z podejrzaną osobą.

3 KOMENTARZE

  1. Hmm szkoda człowieka. Ale zastanawiające jest jakich mamy niektórych urzędników .czesto słyszę o procedurach, skąplikowanych przepisach, szlolenach, i tp. A teraz wychodzi jak to się ma do rzeczywistości.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here