Masz jedną kurę, kaczkę, gęś? Musisz dokonać rejestracji

72
18197

Osoby posiadające nawet jedną kurę będą musiały dokonać rejestracji „zakładu drobiu”. Rolnicy grzmią, że nowe przepisy mogą zabić małe gospodarstwa.

 

 

1 kura = “zakład drobiu”

Niespełna dwa miesiące zostały na zgłoszenie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa każdej kury, gęsi, kaczki czy indyka, hodowanych także w rodzinnych gospodarstwach. Zarejestrować trzeba nawet jedną kurę.

Obowiązek ten wynika z nowej ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z 4 listopada 2022 r. Dotyczy każdego właściciela drobiu (nawet jednej kury), który musi zarejestrować w ARiMR tzw. zakład drobiu. Trzeba to zrobić do 6 kwietnia 2023 r. Obowiązkiem objęci są nawet ci, którzy prowadzą chów przyzagrodowy czy podwórkowy, mający kilka ptaków.

Dotychczasowy rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad, prowadzony przez ARiMR, zawierający informacje dotyczące bydła, owiec, kóz i świń, zostanie przekształcony w komputerową bazę danych, która zostanie poszerzona o informacje dotyczące nowych gatunków zwierząt: koniowatych, wielbłądowatych, jeleniowatych oraz zakładów drobiu.” – wyjaśnia w specjalnej ulotce Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

czytaj: Bomba ekologiczna koło Lwówka Śląskiego? Opieszałość urzędników?

 

Wprowadzenie nowej ustawy podyktowane jest dostosowaniem polskiego porządku prawnego do nowych przepisów Unii Europejskiej w tym zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt jako istotnego ogniwa zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.” – tłumaczy ARiMR i dodaje:

Wniosek o nadanie numeru działalności należy złożyć w ciągu 14 dni od rejestracji lub zatwierdzenia zakładu drobiu, lecz nie później niż w dniu wprowadzenia do zakładu drobiu pierwszego ptaka lub jaja”

Czemu ma służyć obowiązek rejestracji drobiu?

Według Głównego Inspektoratu Weterynarii obowiązek ten wynika z par. 1 ust. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Informacje o miejscach utrzymywania drobiu i innych ptaków wykorzystywane są do prowadzenia działań mających na celu zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie ognisk ptasiej grypy.

czytaj: Urzędnicy tłumaczą, kto nie reagował na czas ws. zakopanych kurcząt

 

Obowiązkowa rejestracja drobiu – kur, kaczek gęsi, …

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami każdy posiadacz zwierząt, o których mowa w ustawie musi posiadać numer identyfikacyjny, tzw. numer producenta, co wiąże się ze złożeniem do Agencji wniosku o nadanie numeru. Następnie musi zgłosić działalność oraz zwierzęta utrzymywane w działalności.

Zgodnie z przyjętą definicją „Zakłady drobiu” to: zakłady utrzymujące drób i ptaki żyjące w niewoli, tj. kura, kaczka, kaczka piżmowa, gęś, gęś garbonosa, indyk, przepiórka japońska, perlica, struś, w tym wylęgarnia, w której zbiera się i przechowuje jaja oraz prowadzi się ich inkubację i wylęg w celu dostarczania:

  1. jaj wylęgowych;
  2. piskląt jednodniowych należących do drobiu lub piskląt innych gatunków;

Absurdalne przepisy

W dniu 8 lutego 2023 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Wicepremiera Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o pilną interwencję.

„Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne.

 

 

Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw.” – napisał Szmulewicz.

Małe gospodarstwa rolne przestaną istnieć?

Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu”, niezależnie od posiadanej liczby drobiu, jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne. Przepisy te mogą w prosty sposób zlikwidować w Polsce małe rolnictwo. Gospodarze trzymający na własny użytek kilka kur mogą woleć zrezygnować z nich, aniżeli biegać po urzędach i tłumaczyć się z każdego jajka.

W sieci pojawiają się niewybredne komentarze i pytania czy oprócz zgłoszenia zakładu drobiu, czy już w piątek trzeba będzie informować o wyrejestrowaniu kury, bo w niedzielę będzie rosół, czy w poniedziałek będzie można wskazać, że w kurniku był lis?

72 KOMENTARZE

  • Nie jestem.pewien, czy to wymagania unijne. Lepiej to sprawdzić. Bo przy hodowli bydła ARMiR wymyślał warunki wręcz laboratoryjne przy kontrolach, zasłaniając się wymaganiami Unii, a okazało się, że nie potrafili nawet przetłumaczyć z angielskiego faktycznych wymagań. I w Polsce wyszła komedia. Nigdzie na świecie ni było takich wymagań jakimi męczyli rolników w Polsce.

   • Raczej to tylko takie gadanie, że Unia wymaga. Niech ktoś sprawdzi jak jest faktycznie, zanim oceni. Ta nasza niemądra biurokracja wymyślą wymagania 10x bardziej restrykcyjne niż są w Unii, ale śmie to tłumaczyć, że ktoś z zewnątrz każe.
    Dziwne, że nie podnoszą zasiłków, dofinansowań i ulg do poziomu Unii – przecież tu też wymagana jest zgodność. Nie, nasz rząd wprowadza tylko obciążenia.

   • Prawda,konczy się kadencja wiec trzeba zapewnic sobie byt bo przeciez drob i jaja potrzebne do zycia od 1 do 100 lat życia,wiec niech rolnicy i działkowicze jedzaą jaja fermowe ,jeść trzeba – wiec ferm też trzeba wiecej zey zadpokoic popyt……

   • Ciekawe czy system wytrzyma. Rejestracje i wyrejestrowywania. Bo kupię kurę i co dwa tygodnie zjem……I znów to samo…..I tak wielu Polaków.

    Bo tego……z ferm nikt normalny nie je. Oprócz “miastowych”

    I co im z tego rejestrowania?

    Zarejestruje , zabije , zdechnie…..
    a jak lis przyjdzie lub rozjadą na drodze….. To mam zgłaszać na Policję ? I jak z dziurą w ulicy… Oględziny , stwierdzenie zgonu?

    I ciekawe kto i jak ma zamiar to nadzorować, kontrolować . Jak od sąsiada przychodzą kaczki,kury itd. Bo to “wolny wybieg” Będą ganiać i sprawdzać ? No to ja nie mam czasu łapać i życzę powodzenia…

 1. A w przyszłości zero spożywania mięsa i nabiału, 3 ubrania na rok, 1 samochód na 190 osób! Pojeby unijne przechodzą samych siebie! Oczywiście to jest dla maluczkich bo kasta i tak będzie opływała w luksusach. Myslę że następna rewolucja zmiecie tych eurokratów i ich popleczników lewicoców, postkomunistów, pełowców itp. Nadzieja w rozsądnej prawicy!

 2. Po rejestracji kury “system” wie, że masz kurę. Będą wizyty weterynaryjne, będą opłaty, będą wymogi, będą kary za niespełnione wymogi. Kasa będzie płynąć. W przypadku zarejestrowania handlu będzie ptasia grypa i kury zostaną automatycznie “wyrejestrowane” aby wielkie zagraniczne korpo nie miały konkurencji.
  Polskie realia. Wniosek by nie rejstrować niosek.

 3. My już jesteśmy truci w każdym produkcie jaki konsumujemy. Przez dziwne ustawy i przepisy związane z różnymi epidemiami czy to ludzkimi czy zwierzęcymi jesteśmy coraz to bardziej narażeni na dalszą terapię trucia ludzi. Rolnik małogabarytowy już kilka lat nie choduje trzody (świnek) ponieważ zniszczyły to przepisy, więc zdrowego mięska już niema. Teraz kurki……nie będzie dobrego wiejskiego jajeczka bo zostały wdrożone nowe przepisy i mamy jeść jajka z GMO. Bo te jak twierdzi unia będą dla nas lepsze. I JAK LUDZKOŚĆ SIĘ NIE OBUDZI TO NIEDŁUGO BĘDZIE ZAKAZ SIANIA TRAWNIKÓW A CO DOPIERO SAŁATY.

  • Najpierw rejestracja a za chwilę wejdzie podatek od kurek.
   Chory przepis chory kraj nie mam określeń…….
   Jedną ręką dają a garściami okradają jak tylko mogą.
   Nie wiem jak oni sobie to wyobrażają ” ile mam kur ile zdechnie ile zjem mam prowadzić jakieś wykresy i opisywać to samo z jajkami.
   Niech się pukną w te swoje głowy a nie zwalają wszystko na Unię.
   To chore……
   Nawet za komuny nie było takich absurdów.

  • Jak można być tak ciemnym. Dzięki tym lewakom ludzie zaczęli wracać do Polski do pracy, wyremontowano drogi dzięki pieniądzom i kontroli unijnej. Dziś rolnicy otrzymują ogromne dotacje że środków Unii, jeżdżą nowymi sprzętami, o których kiedyś nawet nie słyszeli.
   A co dziś mamy dzięki obecnemu rządowi, rośnie przestępczość, inflacja większą niż wynika że skoków wojny, rozdawnictwo i wprowadzanie podatków i takich bzdurnych przepisów, innych nią są w Unii ale twierdzą, że to wymagania Unijne…

   • Nie podpisuj się tak, bo to co napisałeś swiadczy tylko o tym ,że nie masz pojęcia ile w tym polityki a ile zasad gospodarki. Naiwniaku, czy ktos coś daje bezinteresownie ? Polska my za to płacimy, pieniądze nie biora się z drukarni. Inflacja i PIS? Zjawisko po covid i wojnie jest zjawiskiem światowym. Polska nie przoduje. Szkoda czasu na wyklady od podstaw. Za lewacką Unie jeszcze zapłacimy. Będziemy ubezwłasnowolnieni Rok 1984, Orwell to właśnie się dzieje.

 4. To nie przepisy unijne to nasza wiedza to wprowadza przed wyborami żeby pokazać jak bardzo unia jest zła i nam szkodzi a tak naprawdę to PiS miesza ludziom w głowach i jątrzy

 5. Tak się kończy głosowanie na PO, na PIS i inne lewackie komunistyczne wydmuszki. Dojdzie do tego że za parę lat my, pokolenie jaruzelskiego będziemy wspominać prl jako państwo wolności i prawa.

  Jak trzeba iść na marsze Elgiebete to pierwsi na ulicę wychodzą ale teraz to wszyscy siedzieć w domach będziecie

  3 ubrania na rok, 0 kg mięsa i nabiału na osobę. 190 samochodów na 1000 osób. Chcieliście Unii Europejskiej to teraz ją macie. Wyszliście z jednego komunizmu i weszliście do drugiego.

 6. Nowa ustawa wynika z konieczności dostosowania się do przepisów unijnych. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429, rejestracja zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drób, jest konieczna

  to JEST KOMUNIZM UNIJNY, cokolwiek by tutaj w komentarzach nie pisali wyborcy bandy czworga 😉

  • Zakład to nie gospodarstwo. Sam odpowiedziałeś, że to.polityczna ściema i zakrywanie się Unia. Nikt w Unii tego nie wymaga by rejestrować jednostkowy drób.

 7. Tu nie chodzi o żadną Ptasią Grypę ludzie, czy wy nie widzicie tego co się dzieje i do czego to zmierza? Pewien Globalista powiedział, że nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy. Jak przez ostatnie dwa lata nie skumaliście co się dzieję to albo nie skumacie wcale i dalej będziecie twierdzić, że to teorie spiskowe albo skumacie jak będzie już za późno. Już przymierzają się do wycofania aut spalinowych. Pytanie kogo będzie stać na elektryka który moim zdaniem nie nadaje się do niczego, a jak wycofają gotówkę to jesteśmy straceni, współcześni Niewolnicy, którzy już nic nie będą mogli nawet decydować o swoim życiu i życiu swoich dzieci. Pytanie czy tego Chcemy? żeby Garstka pomyleńców mówiła jak mamy żyć. Zamiast mięsa i nabiału mamy jeść robaczki, mąka ze świerszczy już przyklepana przez Unie Smacznego

 8. Raczej to tylko takie gadanie, że Unia wymaga. Niech ktoś sprawdzi jak jest faktycznie, zanim oceni. Ta nasza niemądra biurokracja wymyślą wymagania 10x bardziej restrykcyjne niż są w Unii, ale śmie to tłumaczyć, że ktoś z zewnątrz każe.
  Dziwne, że nie podnoszą zasiłków, dofinansowań i ulg do poziomu Unii – przecież tu też wymagana jest zgodność. Nie, nasz rząd wprowadza tylko obciążenia.

 9. Przepisy Unijne mówią o zakładach hodowli, a nie o gospodarstwie czy hodowli jednostkowej. To takie naciąganie Polskie i brak rozumienia przepisów Unijnych. Polska robiła.kafelkowane łazienki i obory, nikt w Unii tego nie wymaga.

 10. Prosta droga do Korei Północnej. Masz być szczęśliwy,zapierdalać i klaskać ,kiedy ci każe wódz. Kto się nie kłania przed jednym z ośmiu milionów pomnikow , ten maszeruje do łagru. Światem rządzi kilka procent najbogatszych ludzi na planecie, a reszta to wyłącznie masa do ich uszczęśliwiania. Vide Rosja – człowiek = mięso armatnie

 11. Najpierw rejestracja a za chwilę wejdzie podatek od kurek.
  Chory przepis chory kraj nie mam określeń…….
  Jedną ręką dają a garściami okradają jak tylko mogą.
  Nie wiem jak oni sobie to wyobrażają ” ile mam kur ile zdechnie ile zjem mam prowadzić jakieś wykresy i opisywać to samo z jajkami.
  Niech się pukną w te swoje głowy a nie zwalają wszystko na Unię.
  To chore……
  Nawet za komuny nie było takich absurdów.

 12. Idioci krajem rządzą. Ludzie z miasta nie mający bladego pojęcia o realiach życia na wsi. Zamiast likwidować przepisy i ułatwiać życie, robią na odwrót.

 13. Mam znajomego w Belgii który trzyma 10 kur dla siebie i nigdzie nie zgłasza. To jedna wielka bzdura. Ludzie nie dajcie się nabrać. Niech nikt nie zgłasza i tyle. Zgłosisz raz i już zawsze będziesz musiał.

 14. Pogonić gryzipiórkow siekierka, a nie statystyki im poprawiać. Polska to najbardziej unijny kraj z całej unii. Jak polski Niemiec. Zawzięty i pidpierdzielajacy swoich rodaków.

 15. Szkoda politykom że rolnicy jedzą zdrowa żywność pyszne gęsi kaczki zdrowe na obiadek a oni muszą się faszerować hemią

 16. Jest prawda, g(oralska) prawda, unijna prawda i urzednicza prawda. Ta ostatnia jest jedna wielka sciema. Glupki wiejskie z Warszawki, nie znajace jezykow, wciskaja kit z makaronem ciemniakom z pipidow ze Unia kaze cos tam, cos tam. I pipidowy klna, ale robia to co im kaza. Kazdy prawdziwy polski Gospodarz powinien wygrodzic teren siedliska i kupic bron dluga ( zagrozenie zycia ze strony bandytow). W razie wtargniecia na posesje przez obcych strzelac celnie i skutecznie (zeby nie bylo kontr-zeznan) bez ostrzezenia (tabliczki ostrzegawcze na plocie) z powodu napasci. I TYLE W TEMACIE KONTROLI POSESJI PRZEZ OBCYCH.

 17. Jeszcze będą paszporty dla kur, kaczek. Najlepiej niech każda ma chip i GPS wejdzie do sąsiada i mandat karny za nieostrożne trzymanie drobiu. Tak asamo jak wejdzie pod auto karać nie pouczać. A jak ptasia grupa nikt sobie z tego nic nie robi.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here