Marne szanse burmistrz Szczęsnej na kolejną kadencję

33
2370
Mariola Szczęsna Burmistrz Lwówka Śląskiego
Mariola Szczęsna Burmistrz Lwówka Śląskiego

Włodarze Szczawna Zdroju, Szklarskiej Poręby, Lubawki i Lwówka Śląskiego według ekspertów mają najmniejsze szanse na kolejną kadencję i utrzymanie fotela burmistrza.

 

 

Marek Fedoruk burmistrz Szczawna- Zdroju, Mirosław Graf burmistrz Szklarskiej Poręby, Ewa Kocemba burmistrz Lubawki i Mariola Szczęsna burmistrz Lwówka Śląskiego według ekspertów z portalu lokalnapolityka.pl mają najmniejsze szanse wśród dolnośląskich samorządowców na zwycięstwo w przyszłorocznych wyborach i pozostanie na fotelu burmistrzów. Tak wynika z najnowszego raportu „Stan województw (raport) – dolnośląskie i opolskie – 06.2023”, który właśnie ukazał się na stronach portalu.

W raporcie tym eksperci sprawdzają, jak kształtuje się sytuacja partii politycznych w poszczególnych województwach. Patrzą też, czy urzędujący włodarze mają szansę na reelekcję. Sprawdzają, jak ich sytuacja wygląda w województwach: dolnośląskim oraz opolskim na dziesięć miesięcy przed wyborami samorządowymi. Autorzy raportu dokonali analizy, na podstawie której stworzyli “Punkty zmiany”, które pozwalają oszacować, w której gminie są największe szanse na zmianę obecnego włodarza.

 

 

Metodologia została opracowana na podstawie danych statystycznych oraz przeprowadzanych przez nas badań. Do jego opracowania wykorzystaliśmy dane z wyborów samorządowych, począwszy od 2002 roku, podczas których Polacy po raz pierwszy mogli wybrać prezydenta, burmistrza lub wójta swojej miejscowości bezpośrednio w wyborach. Metodologia ta pozwala na sprawdzenie szans włodarzy miast w przyszłorocznych wyborach samorządowych.” – wyjaśniają autorzy opracowania.

Wszystkie dane wskazują na to, że rekordowo długa kadencja samorządów będzie miała bardzo negatywny wpływ na szanse Burmistrzów i Prezydentów miast na reelekcję. Sytuacja gospodarcza tylko pogarsza te szanse.” – wskazuje Łukasz Pawłowski Prezes OGB.

Według zastosowanej metodologii w województwie dolnośląskim najwięcej, bo aż 80 punktów zmiany uzyskał burmistrz Szczawna- Zdroju, Marek Fedoruk. Według scoringu ma 60% szans na to, że w kwietniu 2024 roku, przestanie pełnić funkcję włodarza swojego miasta. Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby, Ewa Kocemba, burmistrz Lubawki oraz Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka Śląskiego zdobyli 76 punktów zmiany. Szansa na zmianę w ich przypadku wynosi również 60%.

 

Na czternastej pozycji w opracowaniu znalazł się burmistrz Złotoryi, Robert Pawłowski, który uzyskał 61 punktów. To również według autorów rankingu daje mu mniej niż pięćdziesiąt procent szans na utrzymaniu się w fotelu burmistrza.

Cały raport wraz ze szczegółami zastosowanej metodologii dostępny jest na stronie lokalnapolityka.pl

33 KOMENTARZE

 1. Burmistrz Lwówka nie dostanie wiele głosów od ludzi w wieku 18-25 ale i młody kandydat nie proponuje nic więcej poza patriotycznymi spotkaniami. Przez lata nie zrobiła władza w Lwówku np skateparku, a jak są ferie i wakacje w szkołach to zero atrakcji dla młodych ludzi w placówkach kultury. Tylko basen powstał i chwała chociaż za to bo za innego burmistrza to by pewnie nawet tego nie było

  W Lwówku atrakcje są dla małych dzieci i dla dziadków, gdzie oferta dla młodych nawet takich 30+ i 40+. Tylko jazz i szopen sto razy to samo aż się rzygać chce od muzycznej oferty LOK . Gdzie rock, reagge, hip-hop ? Jakieś festiwale zrobić z jedzeniem albo muzyką. LLA to jest dla gości ale my też chcemy swoich imprez mniej tłocznych

  • Musi mieć z kim przegrać, kontrkandydatka ogłosiła ambitnie i wcześnie start w wyborach, dając nadzieję na zmianę i… zero kampanii. Dyskusje na sesji to za mało.

 2. Pani Nieszczęsna na szczęście nie zostanie kolejny raz burmistrzem. Co się tylko dało to rozpierdzieliła , nie dotrzymała większości obiecanych słów. Niech wraca na wioskę tam wkurzać ludzi

 3. Mogę wybrać nowego kandydata ale nie tego co startował ostatnio a był jeszcze u boku Kaziowa kiedy była stagnacja Lwówka. Nie chcę młodego koguta co dużo pieje w internecie ale nie widzę jego pracy. Dajcie kogoś nowego bezpartyjnego 30-50 lat z dorobkiem życiowym i rodzinnym. Macie takiego? Nie? To wolę obecną Burmistrz

 4. Pani Mariola nie jest idealna ale przynajmniej chce zmieniać otoczenie. Nie ma roku bez inwestycji w mieście na wsiach. Największy błąd kadencji to polityka senior plus. Nie można myśleć głównie o emerytach a w pierwszej kolejności o ludziach młodych i w średnim wieku by tu chcieli mieszkać i pracować , zakładać rodziny. To oni płacą najwięcej podatków.
  No i zmiana dyrektora LOK bo lepiej robić więcej imprez dla młodszego pokolenia i ciekawych imprez dla wszystkich a zrezygnować z kosztownego trzydniowego LLA i tej muzyki klasycznej w kółko takiej samej i do bólu.

 5. czy pani burmistrz robi remonty robi ze swoich pieniazkow dosc ludzia krwi napsula ze ja zycie ludzi nic nie interesuje starczy juz jej panoszenia moze ktos iny bedzie dla ludzi przychylniejszy

 6. Pani Burmistrz dziękuję za beton na rynku. Za perełkę w parku itp ha ha. A młodzi ludzie gdzie mają się świetnie bawić?na rynku czy w parku. Pamiętam doskonale lata 90 młodzi mieli się gdzie wyszaleć. A teraz miasto emerytów i rencistów. Gdzie kino gdzie dyskoteki. A zapomniałem mamy klub seniora tam się dzieje:)

 7. Z wynikami się zgadzam. A jacy są kandydaci? Może taki pan który chciał być burmistrzem we Wleniu a teraz szykuje się na fotel burmistrza w Lwówku Śląskim. Znacie? Organizator nieudanych imprez dla seniorów. Bardzo rozrywkowy wnosi koloryt w tym smutnym mieście. A może inni kandydaci? A pani burmistrz na posła do sejmu?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here